EN|RU|UK
 Форум Украины(630119)
  69  2
Тему создал: Без имени

Андрій Курков: Як важко бути богом

Мій перший рік з президентом України Віктором Ющенком За останні роки я прочитав багато нових українських романів. Проте ні в одному з них я не виявив позитивного супергероя, справжнього українського героя, який за доброю радянською традицією міг би служити прикладом для наслідування юним читачам. Оскільки в літературі нічого не було, я почав шукати таких героїв в реальному житті. Спочатку я думав, що справжніми героями є брати Кличко. Вони побивають всіх, до того ж за кордоном; вони рекламують німецький шоколад і українське пиво по телевізору; вони багато заробляють і вкладають все в своє підприємство в Києві. Тепер брати-боксери вирішили ще і податися в політику. Начебто вони цілком підходили на роль героїв. Проте справжні герої повинні боротися з ворогами, не одержуючи за це ніяких гонорарів. Співачка Руслана теж не годилася на роль героїні, не зважаючи на те що в 2004 році перемогла на конкурсі "Євробачення". Я зрозумів, що в цьому середовищі марно шукати героїв. І я перевів свій погляд вгору, до неба. Там я побачив того, хто більше за всіх інших схожий на справжнього українського героя. Я побачив президента Віктора Ющенка. Від нього розходилися сонячні промені, які зігрівали змерзлу країну сильніше, ніж весь російський газ. Тепер я раптово виявив, що готовий скласти про нього казку. Тихше їдеш – далі будеш. Спочатку потрібно зрозуміти образ героя і вибрати відповідний жанр. Можливо, це буде зовсім не казка. Отож: жив-був бухгалтер. Він працював в банку. Там він зробив кар‘єру. Він управляв грошима; грошима управляти простіше, ніж людьми. Так він дослужився до Нацбанку. Після того, як головного державного банкіра України Вадима Гетьмана убили – обставини не з‘ясовані до цих пір, – Ющенко став главою банку. Через деякий час президент Кучма не без деяких зусиль умовив його стати прем‘єром. Ющенко узяв собі в помічниці Юлію Тимошенко і зробив її своїм замом. Життя в країні стало краще. Праця службовців, які раніше одержували зарплату з багатомісячною затримкою, стала оплачуватися вчасно. Дохід українців (не тільки олігархів) зріс. Проте Росії все це не подобалося. У України є гроші, але борги за російський газ вона платити не хоче? Так не піде! Так Ющенка в 2000 році запросили на переговори в Кремль. Президент Кучма дав своєму прем‘єр-міністрові наступне напуття: "Росія проживе без України, Україна без Росії – ні". Коли ці слова дійшли до вух провідного кремлівського пропагандиста Михайла Леонтьева, в своїй телепередачі "Проте" 10 квітня 2000 року він сказав: "Українські політичні авантюристи, чиїми визнаними лідерами є прем‘єр Ющенко і його заступник Тимошенко, наполегливо відмовляються прийняти цю просту думку. Тому всі ці переговори мають мало сенсу". Вже тоді парламент їх не любив, так само, як зараз – цього разу разом з Юлією Тимошенко, – він не любить президента Ющенка і бореться проти його уряду. Тут літературний образ нашого героя починає прояснюватися: він зовсім не авантюрист. Віктор Ющенко – Дон Кіхот, який бореться проти Росії і проти своїх внутрішніх ворогів, які сидять в парламенті. До того ж його доля трагічніша, ніж доля Дон Кіхота, оскільки у Ющенка немає Санчо Панси. Він там вгорі зовсім один. Спочатку народ любив його і підтримував: тепер він його скоріше жаліє, ніж любить. Народ хотів рішучого президента, якого б боялися його вороги. У перші півроку вони дійсно його боялися. Проте потім вони почали замислюватися: "Чого ми, власне, боїмося? Ющенко – добрий спокійний романтик". Він розводить бджіл і збирає предмети української народної творчості. Він сімейна людина в найширшому сенсі цього слова: п‘ятеро дітей і багато родичів. На жаль, його друзі і родичі намагалися допомогти йому управляти країною, так що йому довелося власноручно відправити своє оточення до біса. Так він залишився вгорі зовсім один, навіть без Юлії Тимошенко. Звичайно, у нього є хтось, хто його стриже і готує йому каву. Проте людей, з якими можна було б перемогти злого дракона і навести порядок в країні, не видно. Так наш романтичний герой стоїть зовсім один і постійно озирається на всі боки. Іноді все це нагадує мені роман братів Стругацьких ("Важко бути богом", 1964). Основна ідея така: дикому, нерозвиненому суспільству не можна прищепити прогрес. Його герой Румата, відправлений до космосу розвідник, терпить поразку зі своєю ідеєю "некривавої дії" і хапається за меч. Так, важко бути богом, коли навколо тебе немає ангелів і архангелів. Український народ любить дивитися серіали. Політичні події в країні народ теж розглядає як мильну оперу. Тому народ тепер хоче не тільки перемоги героя-президента Ющенка над злом. Тепер він щонайшвидше хоче побачити хепі-енд. І, будь ласка, з примиренням Ющенка і Тимошенко. Хай вони будуть щасливі один з одним і, перебуваючи на своїх постах, зроблять країну щасливою. Американська дружина Ющенка не вписується в картину. Вона не втілення образу "Батьківщини-матері". Вона не сиділа, як Юлія Тимошенко, у в‘язниці; олігархи не віднімали у неї за часів злого дракона Кучми мільйони доларів. Я знову відволікся на Юлію Тимошенко. При цьому вона зовсім не є героїнею цієї історії. Якщо вона одного разу стане президентом, то ми спробуємо намалювати її образ, розповісти її історію. Поки наш герой – Ющенко. Проте з ним важко. Він не хоче бути героєм. Він хоче бути демократом. Проте демократи ще ніколи не ставали героями ні в творах радянської, ні пострадянської літератури.

Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 Сейчас пишут
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Саша Крест, Yury UK, Светлана Т., Иванко, Елена Карпенко f98c030d, valentyna 7f6f0f14, Semen Semenich, Ksenia VB, Антіп Тіп, Galicja, MyronMaG mm, Dmitry Yermak, юра волошин, Alex Pushkash, Mikola Tishkivskiy, Володимир Волошин 55d42e7b, росися вперде d82e7584, Lvbnhj, Yuriy Smith, Hobo, neko2013, Gaydamaka Kozak, злой крот, Саша Музыка, Адвокатик, Саша777, Kirim Ukrainali, Phoenix Humorous, Алла Новосад 5b57f84f, хочется сказать, mrSmith, Fobos, Slv, Frol Fedoroff, Андрей Шевченко 73396fdd, igezo, Сергій Гранін, Светлана Иванова f34033c2, Вася Городской, сам прихожу, EUkozak
 Всего на сайте: 149 писателей

вверх