EN|RU|UK
 Форум Украины
  288  0

 Депутатський саботаж. Як депутати місцевих рад не заявляють про конфлікт інтересів на користь своєї зарплати, олігархів чи лендлордів

Після нашого першого розслідування щодо ухвалення рішень в умовах конфлікту інтересів у Павлоградській міській раді громадські детективи WikiInvestigation проаналізували дотримання законодавства в частині запобігання та врегулювання конфлікту інтересів групами депутатів місцевих рад у п’яти регіонах України - Чернівецькій, Житомирській, Запорізькій, Харківській та Дніпропетровській областях - і виявили численні порушення.

​Так, у кожному з цих регіонів ми знайшли цілі групи депутатів, які працюють на одному підприємстві, голосують за рішення місцевих рад на користь цих підприємств і при цьому не заявляють про конфлікт інтересів. Водночас голосування цілих груп з конфліктом інтересів несе в собі набагато більше загроз, ніж поодинокі випадки. Оскільки ці групові голоси часто бувають вирішальними при ухваленні рішення: згідно з ч.2 ст.59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” рішення ради приймаються простою більшістю голосів депутатів від загального складу. А стаття 67 Закону «Про запобігання корупції» говорить, що рішення, ухвалені в умовах конфлікту інтересів, підлягають скасуванню органом або посадовою особою, уповноваженою на прийняття чи скасування відповідних рішень, або можуть бути визнані незаконними в судовому порядку.

Пояснимо, як депутати повинні врегульовувати наявність у них конфлікту інтересів.

Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції» депутати місцевих рад зобов’язані не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів. Однак ст. 59-1 Закону України “Про місцеве самоврядування” дозволяє депутату місцевої ради брати участь у розгляді, підготовці та прийнятті рішень відповідною радою за умови самостійного публічного оголошення про це під час засідання ради, на якому розглядається відповідне питання. Таким чином, маємо два рівнозначні нормативні акти, які суперечать один одному. При цьому згідно з практикою застосування законодавства України у випадку правової колізії має застосовуватися норма спеціального нормативного акту, тобто норм Закону України “Про місцеве самоврядування”. Так само вважає і Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК), яке роз’яснює, що депутати місцевих рад можуть голосувати за певне рішення, але лише публічно оголосивши про конфлікт, що, відповідно, повинно бути зафіксовано в протоколі засідання ради. Водночас сам факт існування потенційного або реального конфлікту інтересів - це ще не правопорушення, а ось неповідомлення про це депутатом при голосуванні - це вже правопорушення, пов’язане з корупцією, передбачене ч.1, ч.2. статті 172-7 (Порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів) КУпАП.

Таким чином, маємо практично показову ситуацію, коли незважаючи на таку, здавалося б, мізерну вимогу, як встати і публічно заявити про конфлікт інтересів у разі його наявності при голосуванні, депутати нею грубо нехнують.

Нині такий стан речей влаштовує усіх - і депутатів, які отримують зарплату на підприємствах і які голосують за рішення в інтересах цих підприємств, і олігархів або лендлордів, які контролюють підприємства, а через групи своїх працівників-депутатів, і місцеві ради.

Одначе точно не влаштовує громадських детективів WikiInvestigation, які вже за результатами аналізу голосування депутатів місцевих рад без заявлення про конфлікт інтересів направили до Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) 10 повідомлень про вчинення правопорушень, пов’язаних з корупцією.

Житомирські екс-фірташівці та ненаситні лісники

Іршанська ОТГ Житомирської області має 26 депутатів селищної ради, 11 з яких працевлаштовані на Іршанському гірничо-збагачувальному комбінаті (ГЗК) – найпотужнішому підприємство титанової промисловості. З 2004 року ГЗК входив до Group DF олігарха Дмитра Фірташа, а у 2014-му було повернуто у державну власність.

При цьому Іршанська селищна рада неодноразово ухвалювала рішення на користь місцевого ГЗК. Так, 23 червня 2017 року рада своїм рішенням погоджує Іршанському ГЗК проведення геологорозвідувальних робіт. За цей документ одноголосно проголосували всі присутні 19 депутатів та селищний голова А. Рак. Від ГЗК свої голоси віддали 7 депутатів. Згідно з протоколом сесії жодних заяв про конфлікт інтересів не було. При цьому голоси депутатів з конфліктом були вирішальними при ухваленні рішення. Відповідне повідомлення про правопорушення було подано до НАЗК.

Іншим рішенням Іршанська селищна рада погодила ГЗК реконструкцію водогону на земельній ділянці ОТГ. Рішення одноголосно підтримали 20 депутатів, з яких 8 представники ГЗК. І знову ж таки - жодних заяв про конфлікт інтересів.

У Словечанській сільській ОТГ нараховується 26 депутатів, 12 з яких працевлаштовані на ДП «Словечанський лісгосп АПК». 18 квітня 2018 року Словечанська сільрада надала цьому ж лісгоспу дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 30 га у постійне користування. Відповідне рішення було прийнято голосами 16 присутніх на засіданні депутатів, у тому числі 9 працевлаштованими у ДП «Словечанський лісгосп АПК». При цьому жоден депутат не оголосив про конфлікт інтересів, хоча їхні голоси були вирішальними при ухваленні документу. Відповідна скарга вже знаходиться у НАЗК.

Чернівецькі лендлорди

Сокирянська районна рада налічує 34 депутати. У фракції Аграрної партії України 5 депутатів мають спільний приватний інтерес, який сходиться на двох підприємствах - ПП «Буковина Агросвіт» та ТОВ «Сварог Буковина». Саме за рішення на користь цих підприємств депутати регулярно піднімають руки.

Так, за перше рішення на користь ПП «Буковина Агросвіт» проголосували 23 депутати, а за другий документ віддали свої голоси 24 обранців, з яких четверо - Дімітрієв М.Ю., Козак В. П., Козак В. В., Федоришин - мають приватний інтерес. Депутати, перебуваючи у конфлікті інтересів, не оголосили про це на сесії, що підтверджує протокол пленарного засідання.

Пояснюємо ланцюжок конфлікту інтересів. Дружина Василя Козака, голови Сокирянської райради, згідно з його декларацією, є співласницею ПП «Буковина агросвіт». Основним місцем роботи депутата Ярослава Федоришина вказано ПП «Буковина Агросвіт». Мирослав Дімітрієв працює у ТОВ «Буковинський сад», керівником якого є дружина голови райради Козака Василя Олена. Інший Василь Козак, але по-батькові Васильович, працює в ТОВ «Сварог Буковина». Саме цій фірмі голова райради Василь Петрович Козак, згідно з декларацією, здає в оренду майно. Додамо, що депутат Віталій Ладан вказав у декларації, що він працює менеджером у ПП «Буковина агросвіт», але у день голосування він був відсутній.

Повідомлення про вчинення правопорушення, пов’язаного з корупцією, вже знаходиться в НАЗК.

Запорізькі сталевари

У Запорізькій міській раді 64 депутати, 12 з яких працюють на ПАТ «Запоріжсталь». Кінцевим бенефіціарним власником підприємства є Рінат Ахметов. У січні 2018 року міськрада ухвалює рішення про визнання гуртожитку, який належить “Запоріжсталі”, непридатним для проживання. Згідно з даними протоколу це рішення було прийнято 36 голосами, у тому числі 12 депутатами-працівниками ПАТ «Запоріжсталь». Згідно з відповідями на запит громадського детектива 8 з них повідомили про конфлікт інтересів, а 4 ні. І саме ці 4 голоси виявились вирішальними при ухваленні цього рішення. Повідомлення про правопорушення, пов’язане з корупцією, уже направлено до НАЗК.

Наступним своїм рішенням 26 квітня 2018 року Запорізька міська рада погоджує ПАТ “Запоріжсталь” технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки в балці Капустянка для розташування шламонакопичувача з влаштуванням споруд з генеруючим обладнанням. За цей документ проголосував 41 депутат, у тому числі 11 депутатів-працівників ПАТ «Запоріжсталь». З протоколу засідання вбачається, що жоден із депутатів з конфліктом інтересів про це не потрудився повідомити. При цьому їхні голоси при ухваленні рішення виявились вирішальними.

НАЗК вже має заяву про порушення законодавства в частині врегулювання питання щодо конфлікту інтересів від громадського детектива.

Дніпровські детеківці, приватівці та істванівці

Із 34 депутатів Тернівської міської ради 11 працюють в “Шахтоуправлінні Тернівське" ПрАТ “ДТЕК Павлоградвугілля", що входить в структуру холдингу ДТЕК олігарха Ріната Ахметова. 30 травня цього року Тернівська міськрада ухвалила рішення “Про передачу в оренду земельної ділянки, що перебуває у комунальній власності юридичній особі ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля», яким, насправді детеківцям було передано в оренду одразу п’ять земельних ділянок. За це рішення в тому числі проголосувало 8 депутатів, що мають конфлікт інтересів. Проте, як видно з протоколу засідання, ніхто з депутатів-працівників підприємства не заявив про це. Громадським детективом направлено повідомлення про правопорушення до НАЗК.

24 травня цього 2018 року депутати Першотравенської міськради одноголосно погодили гірничий відвід “ДТЕК Павлоградвугілля” в межах шахти “Ювілейна”. Із 34 депутатів міськради всі 8 працівників “ШУ Першотравенське" ПАТ “ДТЕК Павлоградвугілля" проголосували “За”. При цьому жоден із депутатів не вбачає в цьому конфлікту інтересів, оскільки в протоколі засідання цього не зазначено. Таким чином, ПрАТ “ДТЕК Павлоградвугілля” отримало можливість розробки родовища кам'яного вугілля ще на 8 325, 9 гектарах землі Петропавлівського району Дніпропетровської області. Повідомлення вже в НАЗК.

У Покровській міській раді працівниками 14 з 34 депутатів є працівниками ПАТ “Покровський гірничо-збагачувальний комбінат”. 23 лютого 2018 року депутати ради 25 голосами ухвалили рішення щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою ПАТ “Покровський ГЗК” щодо відведення земельної ділянки в оренду. Дев’ятеро депутатів, що мали конфлікт інтересів при голосуванні, але не заявили про це. Підприємство пов'язують з групою “Приват” Ігоря Коломойського або “ІстВан” Віктора Пінчука. Повідомлення про вчинення правопорушення направлено до НАЗК .

У Марганецький міській раді 34 депутати, з яких 8 депутатів - працівники ПАТ «Марганецький ГЗК». 21 червня 2018 року Марганецька міська рада надала дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки, що перебуває у постійному користуванні ПАТ «Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат». “За” проголосувало 22 депутати, четверо з них працівники цього ж підприємства. Про конфлікт інтересів жоден не заявляв. Підприємство також пов’язують з групою “Приват” Коломойського або “ІстВан” Пінчука. Громадський детектив вже звернувся з Заявою до НАЗК про вчинення правопорушення, пов’язаного з корупцією.

Харківські комунальники

Есхарівська селищна рада налічує 22 депутати, з яких 7 депутатів працюють в КП «ЕЖКЕУ-2011», а ще 6 працюють в ТОВ “ДВ нафтогазо видобувна компанія”. Протягом 2017 року вони проголосували три рішення на користь цих підприємств, не заявивши про конфлікт інтересів.

Так, у лютому 2017 року депутати проголосували за рішення про виділення фінансової допомоги у розмірі 100 тисяч гривень підприємству “ЕЖЕКЕУ-2011”, при цьому депутати-працівники КП про наявність конфлікту інтересів не заявили. Так само вони вчинили, тобто не заявили про конфлікт, і у вересні 2017 року, коли голосували за виділення фінансової допомоги КП у розмірі 10 тисяч гривень. У листопаді - чергове голосування за рішення за виділення фінансової допомоги у розмірі 6,4 тис грн “ЕЖЕКЕУ-2011”, і знову без заявлення конфлікту інтересів.

Крім того, про конфлікт інтересів мав би заявити й голова Анатолій Легкошерст, адже його двоюрідний брат Павло Легкошерст та на той час братова дружина Ірина Легкошерст працювали у підприємствах “ТОВ “ДВ нафтогазвидобувна компанія” та “ЕЖЕКЕУ-2011”.

Таким чином, можно констатувати, що рішення на користь “ЕЖЕКЕУ-2011” були проголосовані з порушенням принципу оголошення конфлікту інтересів, адже депутатів, які мають відношення до цього підприємства у раді більшість - 14 з 22.

Додамо, що свого часу, у 2010 році депутати-працівники нинішнього КП “ЕЖЕКЕУ-2011“ працювали саме в ДП “ТЄЦ-2”, яку було передано у концесію ТОВ “ДВ нафтогазвидобувна компанія”. ТОВка має трьох засновниківу Дніпрі, Белізі та на Сейшелах. Також її пов’язують з олігархом Павлом Фуксом.

Повідомлення про голосування без заявлення про конфлікт інтересів вже передано у НАЗК.

WikiInvestigationИсточник: https://censor.net.ua/f3085768
Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 Сейчас пишут
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Да-это-я, Павло Макаренко, Tulku Rinpoche, Ali Hasan, Lvbnhj, esperansa002014, Виктор Коцяруба, Саша Соловей 27eaa6cf, Danger Zone, Oleh Bondarenko, реквием по кацапизму, LeOnid Tkachenko, Лариса fb3d953c, Скромный Кролик, Анатолій Яхно dbaa37db, Fox 1 b13bec2b, valentyna 7f6f0f14, Гриигорий Барковский, Alina Sadovska, З нами Бог та Україна, Bastian - Bastian, Amber, Jala Pribila, BeachShark, Леонид Днепр, Hulio, антиватник черниговский, Frol Fedoroff, ЗлюкаБобер, XENOmorph, сепаратизму смерть, RVP RVP, N Didyk, Адвокатик, Галина Мороз cc7d0ed4, b4rn0ut, Tot Totovich, tihon, Валентин78, Прощай немытая раССея, Олена Шарпата, Олег Беляков 1ee72182, Rassin Pig-Dog
 Всего на сайте: 138 писателей
 
 
 
 
 
 вверх