EN|RU|UK
Блоги Агія Загребельська
Редакция Цензор.НЕТ может не разделять позицию авторов. Ответственность за материалы в разделе "Блоги" несут авторы текстов.
  1870  1

Ціновий FAQ у період надзвичайної ситуації

Надзвичайна ситуація внесла суттєві корективи в економічне життя країни та кожного з нас. Збільшення попиту, паніка, інстинкт накопичення з метою отримання впевненості в завтрашньому дні відображаються на цінах – на особливо важливі товари вони починають стрімко зростати.

В більшості американських штатів та окремих європейських країнах є законодавство про відповідальність за завищення цін у період надзвичайних ситуацій. Це є відображенням того, що суспільство засуджує спроби підприємців збагатитись в скрутні часи за рахунок безпорадності цього ж суспільства.

В Україні таких законів немає, в  тому числі тому, що ми майже не зіткались з подібними викликами. Але всьому свій час. І COVID-19 оголив цілу низку прогалин та недоліків не тільки в нашій країні. Мляві спроби Антимонопольного комітету України приборкати ціновий зліт погрозами покарання не діють. І не тільки тому, що АМКУ за довгі роки заробив собі «беззубу» репутацію, а й тому, що навіть за наявності «політичної волі» покарати АМКУ за зліт цін зможе тільки зловживаючих монополістів та картелі. А ділки, купуючи маски за 2 грн. і продаючи їх по 10 грн, уникнуть відповідальності, адже не порушують жодних норм, крім моральних.

Отже давайте відповімо на кілька питань.

Чи потрібен Україні закон, що буде карати за необґрунтоване завищення цін в період надзвичайних ситуацій?

Хтось подумає, що на це питання відповідь повинні шукати економісти або правники, і будуть неправі. Адже юридична відповідальність за ту чи іншу поведінку повинна мати в основі відношення суспільства до подібних дій. В більшості українці засуджують поведінку бізнесменів, які підвищують ціну товарів лише тому, що у них цей товар все рівно куплять бо люди в складних обставинах. А значить багато з нас хотіли б, щоб держава мала важелі задля приборкання апетитів таких підприємців.

Чи допоможе цінове регулювання приборкати «апетити»?

Так, допоможе. Але є дуже небезпечним. Оскільки, приборкуючи апетити, створює більший ризик – дефіцит. А у період надзвичайного стану дефіцит на найпотрібніші товари може призвести до набагато тяжчих наслідків ніж завищені ціни.

Як не дати недобросовісним підприємцям наживатись на лихах, не утворюючи таким чином дефіцит?

Наслідувати досвід розвинених країн, які подібні виклики долають іноді по кілька разів на рік. Наприклад, Сполучені Штати Америки. На мою думку, найбільш вдалою буде правова модель, яка передбачатиме покарання за завищення цін на окремі товари більш ніж, наприклад, на 20% у порівнянні з тими, що існували до виникнення надзвичайної ситуації. При цьому за підприємцем залишається право обґрунтувати, що це підвищення викликано об’єктивними обставинами – збільшенням собівартості.

Який орган повинен займатись подібними порушеннями?

Надзвичайна ситуація, серед іншого, впливає на наші «переговорні» позиції як споживачів. До карантину ми обирали де купити товар, у кого та за скільки. Але зараз наші переговорні позиції як споживачів стають слабкішими, або взагалі зводяться до нуля. Бо тепер багато хто обирає де купувати їжу з огляду на пішу відстань до магазину. І для багатьох єдиний відкритий магазин в окрузі стає монополістом. Навіть продавця масок або лимонів можна назвати монополістом, хоча за антимонопольним законодавством він таким не є.

Отже питання комплексне. І для аналізу собівартості та визначення реальних причин підвищення ціни орган, що буде проводити розслідування, повинен складатись не тільки з фахівців, що мають юридичну освіту, а й з економістів.

Враховуючи зазначене, а також важливість не забувати навіть в умовах надзвичайного стану про захист та розвиток конкуренції, подібними порушенням найбільш ефективно та найменш ризиковано було б займатись  Антимонопольному комітету України.

Так що в підсумку робити? – запитаєте ви втомлено від постійних дискусій.

1.  Депутатам прийняти закон, який надасть Антимонопольному комітету повноваження виявляти та карати підприємців, що необґрунтовано завищують ціни на соціально значущі товари у період надзвичайної ситуації.

2.  Уряду дати важіль для запуску цього механізму після оголошення надзвичайної ситуації лише у випадках стрімкого підвищення цін та лише на позиції, які користуються найбільшим попитом.

3.  Антимонопольному комітету запровадити зручні та прості механізми отримання від населення інформації про завищення ціни, побудувати оперативний механізм її перевірки та невідворотного покарання винних.

Поки всього цього немає, тому платформа «Ліга антитрасту» включилась у допомогу державі і суспільству. Наші експерти разом з народними депутатами «Голосу» вже опрацьовують законопроект про надання повноважень АМКУ боротись з завищенням цін. І ми запустили автоматичний онлайн-інструмент, який дозволяє будь-якому громадянину без зайвих зусиль проінформувати АМКУ про завищення ціни будь-яким торговцем.

1.  Сфотографувати цінник у магазині чи чек за придбаний товар, на який зросла ціна. Запам’ятати адресу магазину.

2.  Заповнити текст звернення у гугл-формі за посиланням  https://forms.gle/4pBVSjKspibY82LA6, вказавши свої контактні дані. А далі засновники «Ліги антитрасту» з громадської організації «Рада захисту конкуренції та споживачів» звернуться до АМКУ щодо повідомлених фактів. 

Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх