EN|RU|UK
Блоги Виолетта Киртока
Редакция Цензор.НЕТ может не разделять позицию авторов. Ответственность за материалы в разделе "Блоги" несут авторы текстов.
  617  0

"Це сьогодні тут… свалка… помойка… - звалище, сміттям і свинями тхне, а завтра – тут буде море! Так! Я зроблю це! Я должен сделать это для вас!"

П’єса "Бельведер" була написана тридцять років тому, а зараз отримала нові інтонаціїВсю першу дію актор Ахтем Сеїтаблаєв має досить специфічні задачі, цікаві мізансцени і не є багатослівним… В курс справи глядача вводить пара прекрасних акторок Лариса Руснак і Катерина Степанкова. Якою сповненою любові і ніжності може бути Лариса Руснак, український глядач добре знає. Але ця актриса не боїться бути ні смішною, ні недолугою, не втрачаючи своєї чарівності і принади. А як же вона співає… Одною з основних тем вистави є "Я до тебе прийду" Богдана Веселовського, яка у виконанні Руснак стає незабутньою. Катерина Степанкова – сувора, суха, саркастична, часом зривається в щемливу розгубленість, відтіняє, контрастує, а часом підспівує подрузі несміливо, створюючи вишукане нетривке двоголосся. Кожна третя фраза Степанкової викликає нестримний регіт в залі. Ці актриси вміють грати комедію віртуозно.

Гротескність п’єси саме в тому, що все відбувається на сміттєзвалищі, де і мешкають дві подруги, дві дуже різні жінки, яких доля викинула до непотребу. Одна - захоплена дурепа, друга – покручений життям цинік. Але ж мріяти, вірити, думати заборонити не можна навіть в найгірших умовах. Ось вони і мріють. І міркують. І вірять… А обставини приносять їм непритомного чоловіка. Дуже схожого на… президента. Віра в те, що він може змінити їхнє життя, а на місці помийки побудувати палац із бельведером, власне, і є тим, чим живе більшість громадян нашої країни. І наче вистава не про це. Але як же ж вона тонко передає всі нюанси сподівань і надій, про які дуже по-різному, але вголос і з великою вірою говорили виборці в травні минулого року…

В другій дії Ахтем, вірніше, його персонаж говорить багато. Гарно. Складно. Як і годиться президентові. Вільно гуляючи з української мови на російську і назад, щиро обіцяючи і з болем заглядаючи в майбутнє. В певні моменти просто забуваєш, що перед тобою актор, а не "розмовляюча голова" із телевізора, такий подібний. Талант перевтілення Ахтем Сеїтаблаєв являє на найвищому рівні. А деякі цитати глядач, сміючись іноді крізь сльози, відразу і повторює:

"Це не порнографія. Це реклама".

"Я коханців завжди по аурі пізнавала".

"Чим більше вражень, тим повільніше спливає життя".

"Вся наша країна - звалище, і заселена скрізь самими жебраками, як ми з тобою, а керують нею сміттярі зі сміттєвозів із дозволу водіїв".

"Та в нас держави нема, сама смертна кара".

"Мені доводиться самотужки боротися проти ворогів народу у наші владі! Це швидко не робиться! Вони добре маскуються! Коли йдуть на вибори - душа-чоловік! А, як вже засяде в крісло, то коли навіть було людина - скурвилось! Або наїлося - і заснуло. Там на багатьох сон нападає. Такий міцний сон!"

Взагалі – це вистава не аплодисментів, а сміху. Гучного, несподіваного, запального. І раптового щему. І це – краща оцінка роботи трьох акторів, які дві з половиною години працюють на сцені.

Коли чоловік Катерини Степанкової, Олексій Скляренко, спитав її, що б вона хотіла зіграти, Катя дала йому прочитати "Бельведер" написаний 1992 року. Тоді ж, на початку 90-х цю п’єсу поставив Костянтин Степанков, брат Катерини, для їхньої мами, Ади Миколаївни Роговцевої. Катя мріяла дати нове життя цій трагікомедії в якій поєднуються і гротеск, і містерія, і глибокий драматизм, і зіграти в ній ту саму роль, яку майже тридцять років тому грала її мама.

В 2014-му Катя сама переклала "Бельведер" українською з дозволу автора, Анатолія Дяченка. В 2015 Ахтем Сеїтаблаєв, Лариса Руснак і Катерина Степанкова вперше прочитали п’єсу по ролях. Але, мабуть, матеріал чекав свого часу, оскільки працюючи пліч-о-пліч в інших проектах, все ніяк не міг зібратися маленький зірковий колектив, щоб створити цю виставу. Врешті все вийшло вчасно.

Більше того. Першим поштовхом до матеріалізації задуму став меценацький поштовх однієї людини, яка з’явилася в оточенні акторів, і його ім’я також буде вказане на афішах. Сергій Тютюнник, бізнесмен із прифронтового Бахмуту, два роки тому провів з акторками майже тиждень на війні – знаючи, що відомі актриси будуть виступати на передовій, запропонував свою допомогу і зручний комфортний автомобіль. А вже в дорозі став справжньою нянькою для всієї творчої групи. І коли він почув про задум Степанкової та Скляренка, коли відсміявся під час читки п’єси, виважено сказав: я готовий допомогти грошима. І допоміг. Дякуючи йому на сцені з’явилася справжня машина – іржава та побита життям, телефонна кабінка – та сама, радянська. Так фронтова дружба перетворилася на творче співробітництво.

Під час поклону Олексій Скляренко зупинив аплодисменти і сказав: "Ця вистава – наша посвята Костянтину Степанкову-молодшому. Ця посвята буде на наших афішах".

Після прем’єри в колі близьких людей Ада Миколаївна замість тосту згадала, яким був той, перший "Бельведер", якою непростою була для неї робота, про своїх партнерів, про те, що вдалося, а що ні. І, звичайно, про сина Костю, з яким працювати було і складно, і щасливо.

"Автор писав гірку комедію на межі абсурду і трагедії, воно тоді, в 90-ті, звучало болісно і злободенно, бо велика кількість людей одночасно випала з матриці і намагалася вижити, - говорить Олексій Скляренко. - За 30 років актуальність не відійшла, а злободенність стала іншою. Автор - тонка людина і багато чого справжньо людського заклав у п’єсу. Зараз вона звучить і апокаліптично, і водночас побутово просто. А оскільки ролі прописані психологічно тонко і драматично , що досить несподівано у поєднанні з майже цирковою колізією, то дівчатам і Ахтемові, мені здається, подобається це грати. Гірка і корисна пілюля, під виглядом цукерки"

Те, що вистава вийде на велику сцену, - не має сумнівів. Її мають бачити не лише в Києві, а й по всій країні. Це та творчість, яка через сміх примушує подумати – якщо не про майбутнє країни, то хоча б про своє життя і власну долю, яка, як не крути, напряму пов’язана з тим, що відбувається в державі, театрі, на сміттєзвалищі, парламенті, комічних шоу і реальних людських стосунках.

Ця вистава була б дуже смішною, якби все, про що там йдеться, не було правдою…

Виставу "Бельведер" можна подивитися у театрі "Сузіря" (Київ, вулиця Ярославів Вал, 14б) 14 березня, 1 та 2 квітня

Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх