EN|RU|UK
Блоги Андрій Іванченко
Редакция Цензор.НЕТ может не разделять позицию авторов. Ответственность за материалы в разделе "Блоги" несут авторы текстов.
  1890  8

Вибори для феодалів

Як регіональні еліти готуються до майбутніх виборів, або Історія про партію "Бджола" з Кам’янського

Це може здатися вам містечковою історією. Всього лише однією історією міста, в якому живу я і за права мешканців якого борюся не один рік. Міста, яке, як і сотні інших по Україні, потерпає від свавілля місцевих "князьків", в якому б‘ють і переслідують тих, хто ставить місцевій владі незручні запитання. Міста, яке, на жаль, уже майже приречене обрати на наступних виборах тих самих людей, які міцно вхопилися за бюджетні потоки і ні за що не хочуть від них відмовлятися.

Але це історія абсолютної більшості регіонів України.

Із прийняттям низки законів, що передбачають децентралізацію і незалежність місцевих бюджетів, ставки на прийдешніх місцевих виборах для так званих регіональних еліт непомірно виросли. І поки Київ зайнятий питаннями, як багатьом здається, глобальнішого порядку, в регіонах триває інтенсивна підготовка до виборчого процесу. Хочу розповісти вам, як це відбувається, на прикладі підготовчих процесів у місті Кам’янському Дніпропетровської області.

У травні 2019 року з’явилася новина про те, що мер міста Кам’янськеАндрій Білоусов створив Всеукраїнську партію "Бджола", головна мета якої – "захист інтересів кам’янчан". Для тих, хто не в темі, захист інтересів кам’янчан,може виглядати як захист інтересів окремої національності або захист інтересів, на які посягають на національному рівні. Кам’янчани - це не національність і на інтереси мешканців Кам’янського, звісно, ніхто на національному рівні не посягає, щоб заради цього створювати новий політичний проект.

Виявляється, партія була зареєстрована в грудні 2011 року та мала першу назву "Народний парламент", реєстрація відбулася на підставі установчого з’їзду, який відбувся ще 25 серпня 2010 року та першого з’їзду від 5 січня 2011 року. Першим керівником партії було обрано Валерія ВДОВЕНКА (ТОВ "Кредо-груп", директор),який до Кам’янського не має ніякого відношення. До січня 2019 року партія практично не здійснювала діяльність, а в січні раптом змінився керівник партії та її адреса, в квітні 2019 року відбувся повний ребрединг зі зміною назви на ПП "Бджола". Законом України не передбачено продаж партій, але в Інтернеті таку послугу знайти не важко, партії пропонуються вартістю від 50 тисяч доларів США.

На більшість запитань мешканцям міста повинен був би відповісти Статут політичної партії, але, нажаль, в публічному доступі знайти інформацію про статут саме ПП "Бджола" виявилось нереально, можливо, через те, що такий Статут повинен затвердити з’їзд партії, яка має бути все ж таки загальнонаціональною, а не виключно місцевою партією.

Немає іншого документа, який би точно та якісно поясниввсі процеси в партії, перелік та порядок утворення органів партії, порядок вступу в партію та обов’язки членів партії, порядок припинення членства в партії, джерела матеріальної та фінансової підтримки. Статут ПП "Бджола" у Кам’янському поки що під секретом.

Саме статут повинен визначати, яким чином обираються керівні органи партії. За законодавством України термін лідер партії відсутній. Часто партія має прізвище лідера у складі своєї назви, що може бути ознакою власника політичного проекту, без якого фактичне функціонування партії неможливе. З травня 2019 ПП "Бджола" визначає своїм лідером міського голову міста Кам’янське Білоусова Андрія Леонідовича, хоча по реєстраційних документахГоловою партії зареєстрована П’ятенко Любов Віталіївна, яка в Кам’янському в широких політичних колах невідома, серед членів Головної Ради партії також прізвище "лідера" не значиться.

ПП "Бджола" в Кам’янському не має своїх співробітників відповідно до фінансового звіту, що подається раз на квартал до НАЗК.

Як стало відомо зі звіту партії до НАЗК, у "Бджоли" створено 19 обласних організацій – все згідно з чинним законодавством. Але з огляду на те, що партія опікується виключно містом Кам’янське,це виглядає дивно. До того ж, на позачергових виборах народних депутатів у 2019 році від партії "Бджола" балотувалася лише одна особа по 212 виборчому округу (м. Київ, Дарницький район).Кандидат від бджоли - бухгалтер Товариства з обмеженою відповідальністю "ДІАЛІЗ МЕДИК" КрисановаІрина Георгіївна. В передвиборчій програмі кандидатки Кам’янське не згадується взагалі (що не дивно для київського округу). А аналізуючи список пов’язаних осіб з цим підприємством, у відкритих реєстрах можна знайти ім’я бізнесмена Іванова Олександра Сергійовича, якого пов’язують з фармацевтичним бізнесом та з перемогами в багатьох тендерах від департаменту ЖКГ міста Кам’янське та якого вважають в місті Кам’янське тіньовим власником партії.

Можливо, в подальшомуобласні партійні організації будуть передаватися у так званий політичний франчайзинг за певний внесок у розвиток партії, поки що ж спостерігаємо використання партії виключно для забезпечення проектних завдань власників. У Кам’янському проект потужно стартував та до складу партії вже ввійшли керівники виконавчих органів влади, декілька місцевих депутатів та депутат обласної ради з різними політичними історіями та поглядами. Наприклад, ПП "Бджола" об’єднала в собі ідейних членів "Оппозиціного блоку" та "Укропу". Для надання масовості не обійшлося і без релігійних організацій - до політичної діяльності долучено представників церкви "Еммануїл", а один з муніципальних капеланів є радником міського голови та лідера партії.

Давайте також поглянемо, хто фінансує кам’янську "Бджолу". З Кам’янського маємо нульові надходження членських внесків у звітності та незначні надходження благодійників. До речі, серед благодійників, які підтримують розвиток Кам’янського і декларації намірів лідера ПП "Бджола", - мешканка окупованої Макіївки (90% фінансування партії) та благодійник з смт Ружин Житомирської області (10% фінансування). Отриманих надходжень партії вистачає лише на сплату оренди офісу в Києві та в Кам’янському, висвітлення діяльності партії в Кам’янській місцевій газеті та на телебаченні, і 5600 гривень за рекламу на білбордах міста. На практиці ж мешканці міста спостерігають борди "Бджоли" майже на кожній міській вулиці.

А ще День молоді з концертом, конкурси з коштовними призами, розважальний автоквест та міжнародний моточемпіонат, вечірки та багато інших активностей і навіть автомобіль БМВ в зону ООС. Кожна активність супроводжувалась професійними відеозйомками та витратиами намайже 6000 доларів на рекламу в Фейсбуці,яку сплачує передбачливо створена однойменна громадська організація. Суми витрат на цю діяльність сягають декількохмільйонів гривень, не вказаних у жодному звіті партії. Відтак у містян виникають обгрунтовані сумніви та логічне запитання: чи не бюджет міста фінансує діяльність партії мера Кам’янського?

Впевнений, що подібні зусилля зберегтися при владі вже сьогодні докладають місцеві феодали і в інших містах та містечках України. Феодальні регіональні еліти шукають способи пристосуватися навіть до найкращих і найпрогресивніших законів, у черговий раз обернувши їх собі на користь. При цьому Київ не поспішає давати ні політичну, ні юридичну оцінку діям регіональних "князьків". Чому? Можливо, тому, що феодалізм тримається на поблажках для феодалів?

Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх