EN|RU|UK
Блоги Олексій Кудрявцев
Редакция Цензор.НЕТ может не разделять позицию авторов. Ответственность за материалы в разделе "Блоги" несут авторы текстов.
  314  1

Без хабарів та телефонного права - що дасть ринку будівельна реформа

Словосполучення «реформа будівельноїгалузі» вже давно вивчили не лише вузькі фахівці чи інвестори у житлову нерухомість. Про те, що ринок та правила гри на ньому мають змінитись, що із стихійного й хаотичного він повинен перетворитись на цивілізований,- говориться чи не з перших років відродження вітчизняної будівельної галузі. Можна пригадати декілька хвиль її реформування, але жодна з них так і не завершилася позитивно. Чому?

Тут можна довго вишукувати першопричини. І вони, на перший погляд, виглядатимуть різними – в залежності від періоду розвитку галузі та й всієї економіки. Але насправді, причини хрестоматійні: відсутність прозорості ринку та його надмірна зарегульованість, які тривали десятиліттями, призвели до того, що розвиток сфери надто гальмувався.

І якщо у сусідніх країнах питома вага будівництва у національному ВВП стабільно складає біля 10-11% (взяти до прикладу Польщу чи Німеччину), то в Україні вона ледь досягає 2-4%. Це при тому, що будівельна галузь в Україні – одна з найпотужніших, представлена декількома десятками тисяч профільних чи дотичних підприємств, на яких працює чверть мільйону будівельників та ще сотні тисяч робітників суміжних професій.

За останні десять років галузі так і не вдалося досягти тих темпів будівництва, які спостерігались до кризи-2008, коли на території України тільки житла зводилось близько 10млн м2 щороку. Щоправда, треба віддати належне: останнім часом темпи будівництва, у тому числі – житлового – тримають темп. За останніми прогнозами Держстату, цьогоріч буде прийнято в експлуатацію трохи не 9 млн м2, що наближене до результатів минулого року, коли цей показник склав 8,7 млн м2.

Втім, згаданий показник міг би бути значно вищим, як би українська будівельна галузь розвивалась поступово та всебічно, в умовах прозорого ринку, кожен з учасників якого рівний серед інших та захищений законом.

Реформа, що стартувала 2017-го року, мала на меті, нагадаю, спростити всю будівельну діяльність, встановити справедливі правила  і водночас – звести до нуля корупційні ризики.

Що це означає на практиці та які результати змін відчує на собі кожен забудовник, проектувальник, інспектор?

Отже, ще раз – трохи докладніше. Передусім, це впровадження прозорої дозвільної системи через Електронний кабінет, який вже ось-ось має розпочати роботу і врешті стати помічником забудовникам всіх масштабів – від фізосіб, що зводять найпростіші будинки, до компаній, які будують та здають сотні тисяч квадратних метрів складних інженерних споруд щороку.

Ідея полягає в тому, що через Електронний кабінет кожен учасник ринку зможе отримувати всі дозвільні документи – без перешкод, будь-яких зволікань, без втручання у цей процес чиновників.

Електронний кабінет та усунення людського фактору знищать як пряму корупцію (коли забудовника довго «мордують» відмовами, аж поки він не «занесе» конверта), так і радянський рудимент – телефонне право, яке, маю зазначити, все ще існує.

Тобто, дозволи на будівництво мають видаватись не тому, за кого тричі зателефонували «згори» чи хто «заніс», а тому, хто має весь необхідний пакет документів, що передбачені чинним містобудівним законодавством. Іншого не буде.

Ще одне. Думаю, варто вже засвоїти всім, а особливо – надто заповзятливим представникам будівельної спільноти, котрі звикли будувати де сподобається, а вже потім здавати у експлуатацію через суди, - судові рішення не допоможуть!

Прийшов час, коли кожному доведеться переконатися: будувати, нехтуючи закон,- дуже недешеве і зовсім невигідне «задоволення».  Є земельна ділянка конкретного призначення, є проект, що відповідає цьому призначенню, є відповідні містобудівні умови, є позитивний експертний висновок – отримуй дозвільні документи. Немає – годі чекати. Крапка.

Отже, чотири прості стовпи, на яких стоїть фундамент нинішньої реформи: законність, прозорість, справедливість та – сучасність. Таким повинно бути наше оновлене будівництво. І ця реформа має відбутися – попри будь-які перешкоди.

Підкреслю, що нині вона отримує реальну дієву підтримку  не лише з боку бізнесу та суспільства, а й з боку вищих щаблів влади. І якраз саме це  – запорука того, що її буде успішно завершено.

Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх