EN|RU|UK
Блоги ЕКО патруль
Редакция Цензор.НЕТ может не разделять позицию авторов. Ответственность за материалы в разделе "Блоги" несут авторы текстов.
  436  3

Порушення санітарно-захисних зон як норма будівництва в Києві

Київ – місто з найактивнішим та рентабельнішим будівельним ринком в Україні. Стабільно високий попит на житлову нерухомість дозволяє забудовникам швидко будувати цілі житлові масиви.

Потенційного покупця цікавить ціна житла, наближеність до метро та транспортна розв’язка, наявні об’єкти соціальної та розважальної інфраструктури. Наявність потенційно небезпечних підприємств поряд, зазвичай, не потрапляє в коло уваги майбутніх власників квартир до етапу заселення.

Забудовники ж, в гонитві за надприбутками, не звертають уваги або "забувають" про комфорт та безпеку майбутніх мешканців новобудов, намагаючись забудувати кожний вільний клаптик дорогоцінної землі. Особливо, коли це стосується вимог екології та санітарних-захисних зон.

Санітарно-захисна зона — територія, розташована між промисловими підприємствами і найближчими житловими і громадськими та ін. непромисловими будівлями. Створюється для захисту населення від впливу несприятливих виробничих чинників (токсичні викиди, забруднене повітря та ґрунти, промисловий пил, шум, вібрації і інш.), величина яких на межі санітарно-захисної зони не повинна перевищувати гігієнічних нормативів, встановлених для населених місць. Ширина санітарно-захисної зони залежить від характеру і потужності виробництва, досконалості технологічних процесів, рівня несприятливих чинників, рози вітрів, застосування газо- і пилоочисних пристроїв, наявності протишумових, проти вібраційних і інших захисних заходів. Згідно з санітарними нормами промислові підприємства, теплові й атомні електростанції, санітарно-технічні споруди й інші об'єкти розділені на 5 класів: для об'єктів 1 класу ширина санітарно-захисної зони повинна бути не менше 1000 м, II — 500 м, III — 300 м, IV — 100 м, V — 50 м. Територія санітарно-захисної зони повинна бути озеленена, що сприяє зменшенню атмосферного забруднення та зниженню рівня шуму.

Відповідно до статті 114 Земельного Кодексу України - санітарно-захисні зони створюються навколо об'єктів, які є джерелами виділення шкідливих речовин, запахів, підвищених рівнів шуму, вібрації, ультразвукових і електромагнітних хвиль, електронних полів, іонізуючих випромінювань тощо, з метою відокремлення таких об'єктів від територій житлової забудови. У межах санітарно-захисних зон забороняється будівництво житлових об'єктів, об'єктів соціальної інфраструктури та інших об'єктів, пов'язаних з постійним перебуванням людей.

В санітарно-захисній зоні заводу "Радикал" корпорацією "УкрБУД" будується житловий комплекс "Urban Park". Це той самий завод, який ще називають "ртутним Чорнобилем". Як казав свого часу начальник оперативно-рятувальної служби Харкова Юрій Куліш, який проводив роботи по очищенню території заводу, ртуті вистачить на забезпечення всіх жителів Землі градусниками. У 2009 році з території заводу було вивезено 120 тон ртуті. проте експерти стверджували, що у місцевих ґрунтах залишилось ще близько 200 тон цього металу. Головне управління екології та охорони природних ресурсів не рекомендує знаходиться ближче ніж за кілометр від заводу. А в Держпотребслужбі визнали, що при температурі вищої за 15 градусів шкідливий метал випаровується та травить оточуючих. 20 грудня 2017 року Київрадою навіть була створена тимчасова контрольна комісія по вивченню ситуації, що склалася на території вказаного заводу. На той момент, відповідно до замірів, концентрації ртуті на території заводу "Радикал" перевищувала допустиму в 30 разів, а отруйних речовин в почві – в 14,5 рази. Про завод багато говорилося, неодноразово давалися обіцянки про виділення грошових коштів для усунення екологічних проблем, проте фактично нічого не відбувається. Відповідно до розпорядження КМДА 2238 від 11.12.2018 "Про схвалення проекту Плану заходів на 2019-2020 роки з реалізації Стратегії розвитку міста Києва до 2025 року" в 2019 році планується розробити проект демеркуризации території заводу "Радикал" до 2025 року. "Існує погроза проникнення отруйних речовин в ґрунтові води, що може призвести до загальнонаціональної катастрофи", - говориться в коментарях до документу. Лише після розробки проекту в Києві почнуть роботи зі збору та вивозу відходів із ртуттю за межі міста та їх захоронення. На ці роботи, як вказується в документі, знадобиться мінімум 5 років.

Але, 28 липня 2017 року ДАБІ України видано Дозвіл на виконання будівельних робіт за № ІУ 113172091449 на "Будівництво житлового комплексу для військовослужбовців та членів їх сімей по вул. Магнітогорській, 5 у Деснянському районі м. Києва (І черга будівництва)" за адресою: місто Київ, Деснянський район, вулиця Магнітогорська, 5. (саме цей комплекс відомий як "Urban Park" від державної корпорації "УкрБУД")

Відповідно до відомостей офіційного сайту Київської міської ради вбачається, що рішенням від 14 червня 2007 року № 867/1528 оформлено 195 центральній базі Державної спеціалізованої служби транспорту 3 (військова частина Т0710) право постійного користування земельною ділянкою площею 14,79 га для експлуатації та обслуговування будівель і споруд військової частини на вулиці Магнітогорській, 5 у Деснянському районі міста Києва. Кадастровий номер земельної ділянки є 8000000000:62:067:0002, що підтверджується Розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) від 20 листопада 2017 року № 1452.

З Публічного геопорталу Міської інформаційно-аналітичної системи забезпечення містобудівної діяльності "Містобудівний кадастр Києва" (розділ – Планувальні обмеження Генерального плану), що функціонує відповідно до ст. 22 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" вбачається, що земельна ділянка за адресою: місто Київ, Деснянський район, вулиця Магнітогорська, 5 (кадастровий номер земельної ділянки - 8000000000:62:067:0002) знаходиться в межах санітарно-захисної зони, а також в межах зони постійного понаднормативного забруднення атмосферного повітря. Отже, дані відомості свідчать, що згідно з діючого Генерального плану міста Києва та проекту планування його приміської зони на період до 2020 року, затвердженого рішенням Київської міської ради від 28 березня 2002 року № 370/1804 (далі – Генеральний план міста Києва), земельна ділянка знаходиться в межах санітарно-захисної зони, а також в межах зони постійного понаднормативного забруднення атмосферного повітря.

Також, кадастровий квартал за № 62:067, в межах якого знаходиться земельна ділянка з кадастровим номером - 8000000000:62:067:0002, в повному обсязі знаходиться в межах санітарно-захисної зони, а також в межах зони постійного понаднормативного забруднення атмосферного повітря. (Додатки 1, 2, 3).В санітарно-захисній зоні, неподалік від Дарницької ТЕЦ, будівельною компанією "Галжитлобуд" будується ЖК "Дніпровська Мрія". Відповідно до інформації на офіційному сайті: "ЖК "Дніпровська мрія" розташований за адресою вул. Сосюри, 6, поруч із Дарницькою площею. Зручна транспортна розв'язка та розвинена інфраструктура - ось головні переваги цієї місцевості. На Дарницькій площі декілька зупинок міського транспорту, яким можна дістатись майже до будь-якої точки Києва. До станцій метро "Дарниця" та "Чернігівська" їхати всього 7-10 хвилин. Є власне авто? На дорогу до центру витрачатимете хвилин 15-20. Поруч із ЖК декілька шкіл, дитячих садочків, лікарень, торгівельні центри, кінотеатри, магазини, ресторани, "Даринок" та арт-завод "Платформа"." Про те, що вказаний ЖК будується на ділянці, що знаходиться в санітарно-захисній зоні та поряд з зонами, на яких існує небезпека зараження почвогрунтів цезієм та постійного понаднормативного забруднення атмосферного повітря – ані слова. А це досить просто перевірити, використовуючи дані містобудівного кадастру Києва. http://mkk.kga.gov.ua/. Дарницька ТЕЦ взагалі є одним з лідерів за забрудненням навколишнього середовища в Дарницькому і Дніпровському районах Києва. В районах, наближений до цієї ТЕЦ, вміст в повітрі хрому та миш’яку значно вищий за норму.

Крім того, відповідно до містобудівельної документації, будівництво цього житлового-комплексу здійснюється на земельній ділянці кадастровий номер 8000000000:66:024:0002, яка, відповідно до Генерального плану міста Києва, призначена для будівництва громадських будівель та споруд, а не для житлового будівництва.

Ще гірша ситуація навколо іншого лідера за забрудненням навколишнього середовища - сміттєспалювальним заводом "Енергія", який як результат своєї діяльності викидає в повітря велику кількість небезпечний та отруйних речовин. В санітарно-захисній зоні цього підприємства та Бортницької станції аерації побудовано або будується кілька житлових-комплексів:

  • ЖК "OLYMPIC PARK" Харківське шосе, 210, кадастровий номер: 8000000000:90:168:0001 , землі комунальної власності з цільовим призначенням "Освіти", на території Київського інституту інтелектуальної власності та права національного університету "Одеська юридична академія" (мабуть вже забулась історія з ЖК "Перспектива" на вул. Драйзера, 40 - там теж будівництво на землях для будівництва закладів освіти);
  • ЖК "Харківський", Харківське шосе, 210, кадастровий номер :8000000000:90:167:0033 землі комунальної власності з цільовим призначенням "Для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови", що будує Державна корпорація "УкрБУД";
  • ЖК "На Горлівській, 215", Харківське шосе, 188, кадастровий номер: 8000000000:90:167:0056 з цільовим призначенням "Для індивідуального житлового, гаражного і дачного будівництва" - ХК "Київміськбуд";
  • ЖК "Терракота" вул. Чернігівська, 8, кадастровий номер: 8000000000:90:168:0008 землі комунальної власності з цільовим призначенням "Для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об’єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури"
  • ЖК "Метрополія", вул. Кам’янська 128 та 130 будується два багатоповерхових будинки по 25 поверхів, на земельних ділянках з кадастровими номерами 8000000000:90:170:003 та 8000000000:90:170:005 з цільовим призначенням "Для індивідуального житлового, гаражного та дачного будівництва"

На офіційному сайті ЖК "Метрополія" зазначається "ЖК "Метрополія" – житловий комплекс комфорт класу у Дарницькому районі, розташований поруч з проспектом Бажана і станцією метро Вирлиця… до метро Вирлиця 350 м, поруч паркова зона, озеро і декілька ліцеїв для навчання".

Про те, що вказаний ЖК знаходиться безпосередньо в санітарно-захисній зоні одразу двох мусоропереробних підприємств – навіть натяку немає.

В цілому, будівельні компанії майже не враховують та не звертають уваги на санітарно-захисні зони.

ЖК "Багговутівський", вул. Багговутівська 17-19, що будується на земельній ділянці кадастровий номер 8000000000:91:078:0114, з цільовим призначенням "Для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови". Відповідно до даних містобудівного кадастру Києва, вказана земельна ділянка значною мірою знаходиться в санітарно-захисній зоні, а відповідно до ч.2 ст.114 Земельного кодексу України у межах санітарно-захисних зон забороняється будівництво житлових об'єктів, об'єктів соціальної інфраструктури та інших об'єктів, пов'язаних з постійним перебуванням людей. І жодних документів, стосовно зменшення або зміни санітарно-захисних зон в забудовника немає (Будівельна компанія "Галжитлобуд").

Теж саме стосується іншого житлового комплексу будівельної компанія "Галжитлобуд" - ЖК "Бережанський" вул. Бережанська 15. Земельна ділянка 8000000000:78:018:0010, з цільовим призначенням "для будівництва та обслуговування будівель торгівлі". Проте в договорі на оренду земельної ділянки вказано призначення "Для будівництва, експлуатації та обслуговування торговельно-розважального комплексу", що пізніше було змінено на "Для будівництва, експлуатації та обслуговування багатофункціонального комплексу". На тій самій ділянці, що, згідно з даними містобудівного кадастру Києва, знаходиться в санітарно-захисній зоні.

Яким чином забудовники отримують містобудівну та іншу дозвільно документацію, що суперечить статтям Земельного кодексу України, Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", положенням ст. 24 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", ст. 45 Закону України Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку", ст. 20 Закону України "Про електроенергетику", ст. 19, 21 Закону України "Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об’єктів", Наказу МОЗ України № 173 від 19.06.1996р. "Про затвердження Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів", даним Міської інформаційно-аналітичної системи забезпечення містобудівної діяльності "Містобудівний кадастр Києва" та іншим нормативно правовим актам?

Згідно з ст. 3 Конституції України, права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Стаття 16 Конституції України визначає, що забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, збереження генофонду Українського народу є обов’язком держави.

Відповідно до ст. 50 Конституції України, кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.

Проте, чи працює Основний закон в нашій країні?

Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх