EN|RU|UK
Блоги Олег Медведчук
Редакция Цензор.НЕТ может не разделять позицию авторов. Ответственность за материалы в разделе "Блоги" несут авторы текстов.
  324  0

На мирному кордоні теж стріляють

Спочатку про подію.

Вчора, 21 листопада, близько 23.00, в Чернівецькій області,  на українсько-молдовській ділянці кордону виникла складна оперативна обстановка. 

Прикордонний наряд з відділу прикордонної служби «Сокиряни» в складі двох військовослужбовців  виявив, що через кордон здійснюється перевантаження контрабанди тютюнових виробів.

Коли прикордонники намагались затримати порушників, військових оточили невідомі. Правоохоронці  зробили декілька попереджувальних пострілів, але контрабандисти вимоги посадовців проігнорували, вдалися до втечі та спрямували на них транспортні засоби.

Наряд застосував автоматичну зброю. Всього - 59 пострілів. 

В результаті: троє порушників в реанімації з важкими вогнепальними пораненнями. Два мікроавтобуси «Мерседес» контрабандистів суттєво пошкоджено.

Мій досвід служби в органах охорони кордону дозволяє зробити певні висновки. 

Забігаючи наперед вкажу: я на боці прикордонного наряду. Вважаю, що прикордонник, як і будь-який інший правоохоронець, при виконанні службових обов'язків має переважне право на застосування сили, а в крайньому випадку і зброї. 

Закон чітко розмежовує поведінку сторін:

«правоохоронець законно вимагає - громадянин виконує». Все інше, в т.ч. можливе оскарження дій людини в погонах - потім.

В цьому конкретному випадку,  події відбувались в межах прикордонної смуги, де встановлено прикордонний режим та забезпечується режим державного кордону. Останній передбачає певні обмеження будь-якої діяльності в т.ч, на пересування осіб через кордон та на ділянці, що до нього  прилягає. І коли прикордонний наряд вимагає від людини зупинитись, це повинно бути безумовно виконано. 

Такі вимоги порушникі не тільки проігнорували але й ще створили загрозу життю військовослужбовців, коли спрямували на них власний транспортний засіб. 

Керівні документи дозволяють прикордонникам  застосовувати зброю в аналогічних випадках. Зокрема це в регламентовано Законом «Про Держприкордонслужбу» та відомчий наказ N 200/2003.

Одночасно зауважу, що ситуація  на кордоні Чернівецької області (і не тільки на Буковині)  дуже складна. Криміналітет зухвало диктує умови. 

Але одним способом застосування  сили питання не вирішити.

Між місцевим населенням та прикордонниками виник глибокий конфлікт, який вже давно перейшов в стадію фізичного протистояння. Таких фактів безліч, особливо на сегментах кордону у Закарпатті, на Буковині, Сумщині та Волині.

При цьому місцеві мешканці, відкрито говорять ( і далеко не всі вони обов'язково - злочинці), що причиною їх обурення є вибірковий підхід прикордонників в заборонах на здійснення протиправної діяльності. Тобто, одним забронюють, для інших - зелене світло.  Навіть лунали обвинувачення, що прикордонні посадовці торгують затриманою контрабандою.

Однією з причин протистояння є те, що прикордонників і досі сприймають як складову в системі організації протиправної діяльності. 

Таким чином, діяти треба комплексно щоб досягти у всіх громадян розуміння - на кордоні  преференцій не існує, а Закон один для всіх. 

Над цим ще працювати і працювати...


Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх