EN|RU|UK
Блоги Школа військових водолазів
Редакция Цензор.НЕТ может не разделять позицию авторов. Ответственность за материалы в разделе "Блоги" несут авторы текстов.
  102  0

Пішли на дно: молоді бойові водолази взялися до практики

Нам часто закидають: чи не досить братися за проблеми, які мусить вирішувати держава? Чи не час припинити збирати кошти та змусити працювати відповідні державні інстанції? Знаєте, що відповімо? І так, і ні. Ми й далі консолідуємо спільні зусилля та допомагаємо там, де без нашої участі не обійтись, де проблеми вимагають оперативного рішення за участю всіх, хто може допомогти. Проте віднині Центр волонтерів People’s Project, на платформі якого був створений волонтерський проект«Школа військових водолазів», долучається і до глобального процесу.

Руйнація

Навесні 2014 року Росія окупувала Крим. Разом із українськими землями до загарбників відійшли і військові потужності, де готували фахівців підводної військової справи. І матеріальні бази та ресурси, і певна кількість офіцерського складу, що зрадила своїй присязі, залишилися на окупованих землях Криму. Україна ж лишилася з дуже обмеженою кількістю фахових водолазів та практично без можливості до подальшої підготовки таких фахівців. Досьогодні ми могли покластись лише на Школу у Кам’янці-Подільському – це Центр розмінування ГУОЗ ГШ ЗСУ. Особливістю центру є великий досвід і можливості для підготовки водолазів з протимінної боротьби, і тут випускають дійсно чудових спеціалістів. Вони несли на собі основний тягар з самого 2014 року, та щоб у повній мірі закрити усі потреби Флоту та Армії і не перевантажувати єдину водолазну Школу – дійсно, треба значно більше ресурсів. Відтепер же обидві Школи гармонійно поєднаються у спільну систему, яка готуватиме фахівців усіх необхідних профілів.

Відродження

У жовтні 2019 року в Одесі нарешті створили окрему Школу водолазів на базі Військово-морського Флоту України. Школа має на меті підготовку бойових водолазів та фахівців підводної справи вузького профілю. Водолазів тут тренуватимуть і для Флоту, і для армійських підрозділів – тут же і спецпризначенці, і сапери, і розвідувально–диверсійні підрозділи, ба навіть десантники; і для рятувальних служб, і для правоохоронних структур. Де фахові водолази потрібні за штатом – їх готуватимуть саме тут.

Щиро втішно, що наші давні друзі та партнери дають нам можливість долучитися до цього проекту та допомогти у відродженні Водолазної школи на державному рівні. «Школа військових водолазів» – волонтерське об’єднання ентузіастів, бойових плавців, сполучених спільною ідеєю: відродження підводного Флоту України. Раніше учасники волонтерської ініціативи допомагали та готували окремі підрозділи та фахівців, нині ж учасники ШВВ стали вже біля витоків та створення Водолазної школи Флоту: так, аби готувати не лише окремих водолазів, а й тих, хто зможе поширювати практичний досвід і самим тренувати колег.

Інструктори ШВВ розробили та затвердили ґрунтовну програму до підготовки водолазів; маючи практичне розуміння, допомагають у закупівлі спорядження належної якості (та розумної вартості), беруть активну участь у регулярних тренуваннях курсантів новоствореної Школи у якості інструкторів (і все це за власний кошт). Що важливо: програма підготовки водолазів, розроблена за участі волонтерів ШВВ, враховує десятиліття практичного досвіду закордонних підводників, що значною мірою наближає майбутні водолазні сили до високих стандартів НАТО.

Людина, на особистому ентузіазмі якої непомітно тримається уся справа. Водолаз Костянтин Миргородський, співзасновник «Школи військових водолазів»

До речі, про британців: представники Британського Військово-морського Флоту Її Королівської Величності вже мали зустріч з упорядниками Школи водолазів, вивчили питання і з теоретичного, і з практичного боку, та мають на меті активно включитися в процес підготовки українських підводних фахівців й на практиці.

Ресурси новоствореної Школи поки не дозволяють працювати на повну потужність. За планом, тут мають готувати 60 курсантів на рік. Поки ж на восьмитижневих курсах займається лише перша група, потік якої складають 12 курсантів. Саме на них і відлагоджують процеси практичної взаємодії між курсантами, фахівцями Школи, Флоту та волонтерами.

На даний момент курсанти проходять курс активної практичної підготовки. На першому етапі відповідним спорядженням допомогли меценати, зокрема Сергій Притула, закордонні друзі українського Флоту, щось знайшли на самому Флоті, потроху, в процесі проекту «ШВВ» назбирали дещо необхідне і ми.

Практика

Один з етапів практичної підготовки вдалося спостерігати і пресі: днями, після теоретичного курсу, практичне тренування групи водолазів проходило у відкритій воді, у Військовій гавані Одеського морського порту. До речі, майже всі фото – саме звідти.  

Відпрацьовували і прийоми занурення, і елементи підводних монтажних робіт. Група водолазів занурювалась у сучасних гідрокостюмах, які, попри навіть низькі температури води, дають можливість значний час  безпечно працювати під водою без ризику переохолодження. Ще одному водолазу пощастило трохи менше: він пішов на спуск у громіздкому тяжкому костюмі. Втім, у скорому часі курсанти змінять і ролі, і костюми: аякже, мусять вміти усе. От саме ці костюми та спорядження, до речі, підібрано та закуплено волонтерським коштом. Якби не вони – хтозна, у чому довелося б учитися та працювати.

Що ж далі? Напрацювання практичного досвіду і викладачів Школи, і підвищення практичного досвіду самих курсантів. Тут же і наші друзі: віримо, що уміння інструкторів ШВВ, їхнє завзяття та готовність допомогти будуть корисними для України ще багато років поспіль.

Участь

В чому ж полягає наша із вами роль? Де та точка, де ми можемо докласти наших спільних посильних зусиль, аби долучитися до цієї й грізної, і одночасно прекрасної справи? Ось, де нам варто, і де почасти ми просто мусимо допомогти. Давайте поставимося до питання із розумінням, Школа щойно почала свою діяльність, і певні моменти може бути ще не налагоджено на практиці. Інколи трапляються ситуації, коли виникають форс-мажори, нестача необхідного обладнання чи незборні обставини вимагають нестандартних рішень.

Інколи треба докупити якесь спорядження, інколи – орендувати приміщення чи басейн, де проходять тренування курсантів. Так-так, як показує практика, трапляється і таке. Там он треба буде зайнятися і корабликом, який благодійники передали на баланс водолазного підрозділу ССО – значну частину матеріалів для його ремонту вже оплатили власним коштом самі волонтери, нас же просять допомогти із суміжними поточними витратами, аби водолазне судно якнайскоріше заступило на бойове чергування. Суми там, до речі, геть не астрономічні, і посильні до збору навіть за день – практика показує, що нам з вами по силі й складніші задачі.

І от саме для цього, аби підготовка підводних бойових фахівців не спинялася ані на мить, аби такими критично важливими дрібничками глобально зміцнювати наш Флот та кувати спільну перемогу у цій війні, аби, зрештою, захистити саме наше існування як держави, ми наново відкриваємо і продовжуємо збір коштів за проектом «Школа військових водолазів».

Звісно ж, як і раніше, ми гарантуємо цілковито прозорі звіти – вони завжди доступні в описі проекту за посиланням. Ми гарантуємо 100% цільове використання коштів – ми не беремо жодних комісій на власну користь, а волонтери ШВВ завжди проводять повністю документально оформлені закупівлі та передачі майна найвищої якості за найпомірнішими цінами. Тож друзі, долучайтеся – як ще пояснити таку очевидну необхідність цього проекту для самого подальшого існування України?

За активну участь, інформаційну підтримку та деякі фото щиро вдячні «Радіо Свобода», «Думская» та іншим виданням, які не означили себе явним чином, проте долучилися до спільної справи.

Джерело 

Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх