EN|RU|UK
Блоги Борис Бабін
Редакция Цензор.НЕТ может не разделять позицию авторов. Ответственность за материалы в разделе "Блоги" несут авторы текстов.
  826  1

Уроки Сандармоху

Сандармох як дзеркало життя та смерті, лицемірства та скорбі, правди та марнославства.

Мало хто в Україні знає чи пам`ятає, що точне місце масових страт у 1937-1938 рр. в Карелії радянською владою еліт підкорених імперією народів стало відомо світові завдяки лише одній людині, місцевому історику Юрію Дмітрієву. Адже саме він у 90-х роках, під час відлиги імперського режиму, власне й винайшов ці розстрільні ями та суворо науковим шляхом довів їх справжне чорне значення. До речі, як це місце власне називали тоді кати - невідомо, бо "Сандармох" це просто прив`язка до найближчого топоніму, який зробив сам Дмітрієв.

Хоча завдяки його роботі з 1997 року Сандармох став місцем паломництва культурних діячів та політиків багатьох звільнених від російської окупації народів, сама влада РФ ніколи офіційно не визнавала відповідальність за ці розстріли і не робила публічних вибачень. А у ХХІ сторіччі узагалі почалася організована російськими спецслужбами компанія з перетворення Сандармоху на місце страт "совєтских граждан фіннскімі фашистамі" у 1941-1944 роках.

Інший місцевий історик, Сергій Колтирін тоді відмовився йти всупереч історичним та археологічним фактам та виконувати відповідне замовлення з відбілювання російскої каральної машини. Долі Дмітрієва та Колтиріна в Карелії загальновідомі - обидва вчених наразі на багато років засуджені російською каральною машиною за .... педофілію, при чому виключно на підставі "свідчень" власних родичів про нібито "пригадані ними" події багаторічної давнини. Така ось у наших сусідів найвища кара за сказану світові правду, але дивує мені насправді не вона, а інше.

Усі ті впливові політики та діячі "наук та мистецтв" багатьох наразі незалежних держав, що щорічно приїздили до Сандармоху проливати під софітами камер скупу сльозу між сосен на роковини, ніц нічого не зробили для допомоги Дмітрієву та Колтиріну. І не зроблять. Не знаю, що наразі тримають у серці обидва ці справжні мученики совісті,що гниють заживо у тому самому ГУЛАЗі, про який писали. І ніхто вже не скаже, про що востаннє думали у Сандармосі Лесь Курбас та Микола Куліш. Але добре знаю, що ув`язнення за огидними звинуваченнями є стандартною відповіддю "руського миру" Тим, Хто Каже Правду, безвідносно від місця, де саме сьогодні розвиваються події, у Петрозаводську, Сімферополі чи прикладом - у Києві.

Знати таке і все одно не боятися голосно казати правду - це все, що іноді залишається науковцю. Це особисто для мене - головний урок Сандармоху.

Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх