EN|RU|UK
Блоги Наталья Веселова
Редакция Цензор.НЕТ может не разделять позицию авторов. Ответственность за материалы в разделе "Блоги" несут авторы текстов.
  4322  22

СЛАНЦЕВА АФЕРА В УКРАЇНІ

Останнім часом читаю багато панічних дописів про «багато сланцевого газу під Слов‘янськом». 

Хочу внести ясність в цій історії доступною мовою. 

Усе почалось в США на початку 2000-х років після вдосконалення технології видобутку газу методом гідророзриву пласта. Метод ГРП використовувався раніше і в Україні, але для інтенсифікації старих свердловин, аби залишки газу, що залишились в грунті, вийшли на поверхню. 

У США почали застосовувати метод похило-скерованого буріння із застосування ГРП для видобутку газу, який залягає в невеликій кількості у гірських породах. З початком «сланцевої революції» почались відповідні дискусії і в Україні. А 12 серпня 2012 були внесені зміни в Податковий Кодекс, якими знижено ставку за користування копалинами до 1,25 та 2%. 

У травні 2012 було проведено конкурс на право укладення угоди про розподіл продукції на розробку Юзівської та Олеської площ. 

Ліцензію на видобуток СЛАНЦЕВОГО газу на Юзівській площі отримала Shell, а на Олеській - Chevron. 

У лютому 2013 я разом з екоактивістами змогли ознайомитись з Угодою про розділ продукції, яку на декілька днів виклав один з депутатів Харківської облради, хоча цей документ вважается комерційною таємницею. 

Це відкрило для нас багато нового. Наприклад, те, що співзасновниками ТОВ «Надра Юзівська» стали держпідприємство «Надра України» та приватна компанія СПК-Геосервіс. СПК-Геосервіс - це компанія, що належала Януковичу. Вона легко перемогла на конкурсі і мала отримувати 10% від усього видобутку на Юзівській площі. 

Shell так і не розпочала розвідку на Юзівській площі, оскільки в цей час по іншому проекту проводила пробне буріння свердловини у Біляївці Харківської області. Свердловина сягнула глибини 5200 м, але газ так і не пішов. Біляївка знаходиться на межі Юзівської площі. Отже Shell вирішила, що вкладатись в цей ризикований проект, ще й після втечі Януковича з країни, не варто. Тому у 2015 покинула Юзівку. 

У лютому 2013 екологічні громадські організації "Донецький екологічний рух" та "МАМА-86" оскаржили рішення Донецької обласної ради №6/18-456 "Про погодження проекту угоди про розподіл вуглеводнів, які видобуватимуться в межах ділянки Юзівська" в судовому порядку. 

У січні 2016 суд задовольнив наш позов. Але це не завадило українському Уряду провести новий конкурс із залучення інвестора для реалізації угоди щодо розділу продукції (УРП) на Юзівській площі. 

Перемогу отримала ніби-то голландська фірма Yuzgas B. V., яка була зареєстрована за місяць до проведення конкурсу і не мала досвіду з видобутку газу. При чому на момент проведення конкурсу компанія Януковича СПК-Геосервіс все ще була співзасновником Надри Юзівської. 

Як потім з‘ясувалося, новим власником СПК-Геосервіс став Кононенко. Після того як ми вже в статусі народних депутатів здійняли шум навколо незаконно проведеного конкурсу, Кабмін почав викручуватись. Спочатку вивели СПК-Геосервіс із співзасновників. Потім Yuzgas B.V. почав пропонувати словацькій компанії Nafta долю в своїй компанії, аби словаки і інвестували, і видобували газ. 

На сьогоднішній день Nafta володіє 90% компанії «Yuzgas B.V.», але ні розвідку, ні видобуток не розпочали. 

Минулого року я їздила до Братислави на запрошення Nafta, ознайомилась з роботою їхнього підприємства. Дійсно це серйозна компанія, 70% акцій якої належать державі. 

Я задала їм конкретне питання: «Який газ ви будете видобувати: сланцевий чи природний?». На що вони відповіли: «Звичайно що природний. Сланцевий навіть у Польщі не видобувають. Там пробурили 52 свердловини і газ не пішов». 

Які висновки можна зробити? 

У 2012 відбулася сланцева афера. Уряд Януковича планував добувати на Юзівській площі звичайний газ, але щоб збільшити прибутки у власний карман, вирішили видати цей видобуток за сланцевий, паралельно звільнивши компанію-видобувника від усіх податків. 

Ось і кінець казочки про «Путін направив бойовиків на Слов‘янськ через багаті поклади сланцевого газу».
 Топ комментарии
Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх