EN|RU|UK
Блоги Павло Мороз
Редакция Цензор.НЕТ может не разделять позицию авторов. Ответственность за материалы в разделе "Блоги" несут авторы текстов.
  5957  33

Що з доларом, і як довго це буде тривати?

Не можна не помітити, що гривня несподівано почала зміцнювати свій курс по відношенню до долара та євро. Про валюту пишуть, обговорюють, хтось радіє, IT-шники – ні. Але чому котирування долара вже пробило позначку в 25 грн на міжбанківському ринку, багато людей не може зрозуміти.

Ми ще не забули часи, коли курс гривні був 37, але після такого істотного падіння нацвалюти пішла несподівана стабілізація. Котирування поступово опускалися, а сьогодні долар оцінюється вже значно дешевше.

Сьогодні пропоную розібратися, чому так сталось, куди ми рухаємось і на які тенденції нам очікувати найближчим часом.

Причини зміцнення гривні

Фахівці відносять падіння активу USD / UAH до аномальних процесів. Якщо минулі тренди сприяли подорожчанню долара, то тепер ціновий напрямок різко змінився. Ключовою причиною такого розвороту котирувань називають масову експансію іноземних інвесторів на внутрішні майданчики. Зарубіжні вкладники купують облігації, завдяки чому надають значиму підтримку державі. Про цінні папери від держави можете почитати тут.

Мінфін провів аукціон, на якому вдалося залучити близько 17 мільярдів грн. Велика частина зібраних фінансів припадає на боргові папери з тривалим терміном експірації. Облігації внутрішньої державної позики, розраховані на 5 років, були реалізовані на суму понад 10 млрд грн. У той же час, дворічні цінні папери дозволили Україні заробити лише 5,3 млрд грн.

Тож закордонні інвестори придбали активів на 500 мільйонів доларів. Отже, саме цей капітал викликав дисбаланс на вітчизняному валютному ринку. Загальний розмір інвестиційного портфелю нерезидентів сягає понад 3,5 млрд грн.

Серед інших причин:

Відносно дешевий газ і дорога руда. Закупівля сировинних товарів стала вимагати меншого фінансування, тоді як власні ресурси продаються досить добре.

Президентські вибори, що супроводжувалися великими фінансовими витратами. Гроші, які використовуються для передвиборних кампаній, до цього зберігалися явно не на українських рахунках, але після були переведені саме на українські рахунки.

Чого чекати далі?

Варто розуміти, що такий стрибок – це одноразова акція. І всі ці фактори є «моментовими», тому тривалого впливу на котирування не дадуть. Тож враховуйте це.

На думку аналітиків, подорожчання національної валюти найбільше залежить від фінансових операцій НБУ і випуску величезної кількості боргових розписок. Короткострокові і довгострокові облігації внутрішньої державної позики сприяли масштабному припливу капіталу в країну, і тепер уряд має утримати високий рівень цін.

Чи продовжиться і як довго триватиме зміцнення української гривні?

Те, що відбувається на ринку, дає надію та не може не тішити тих, хто не вникає в питання глибше і має можливість придбати відносно дешевий долар. Проте в глобальному розумінні ми де були, там і лишаємось. І нинішнє становище України на світовому ринку і досі залишає бажати кращого. Ми до сих пір не дійшли до «правильного» торгового балансу, і закупівлі істотно перевищують поставки.

Тож цілком логічно, що у зв'язку з цим подорожчання гривні рано чи пізно закінчиться, і скоріш за все – рано. Якщо уряд не знайде інший спосіб підтримки нацвалюти, то в майбутньому слід очікувати нового падіння гривні до долара.

А як же капіталовкладення?

Інвестиції – це, звісно, добре, але ще краще, коли вони регулярні та масштабні, а не коли вони ситуаційні і не тривалі. У світі дуже багато тих, хто бажає примножити свої статки або надійно зберегти їх. Забезпечуючи сприятливий інвестиційний клімат, ми зможемо залучити додаткове фінансування, проте необхідно тверезо оцінювати можливості України в прийнятті іноземних грошей і бути до цього готовими. 

А це вже питання до нової влади. До речі, про виклики і проблеми, які передалися їм у спадщину – читайте тут.


 Топ комментарии
Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх