EN|RU|UK
Блоги Павло Мороз
Редакция Цензор.НЕТ может не разделять позицию авторов. Ответственность за материалы в разделе "Блоги" несут авторы текстов.
  348  0

Як вкластись у цінні папери держави та не прогоріти. Цінні поради

Бачили декілька днів тому новину про те, що Мінфін залучив 2,7 млрд гривень на аукціонах з продажу облігацій внутрішньої держпозики, більшу частину з яких становили надходження від 1-річних та 3-річних ОВДП? Певно, що так, бо про ОВДП сьогодні цілі шпальти у ЗМІ. 

Чому зараз такий інтерес до облігацій? Інтерес до цінних паперів держави був завжди, бо їх вважають чи не найкращою альтернативою класичним банківським депозитам. І останнім часом тема покупки ОВДП фізособами набрала обертів. За останній рік кількість приватних власників ОВДП збільшилася в 2,5 рази. Але навіть при цьому, сегмент користувачів залишається досить вузьким - загальна частка фізосіб у вкладеннях в ОВДП - лише 0,7% від загального ринку.

Проте, "хайп" навколо цієї теми великий, в тому числі, завдяки публікаціям в ЗМІ. У свідомості українців це створює ілюзію того, що ОВДП - чи не ідеальний інструмент інвестування. Але давайте розберемось. Це не чарівна «пігулка». Перш ніж інвестувати в ОВДП треба пам’ятати деякі важливі нюанси, і сьогодні розберемось які.

Перше, про що треба пам’ятати – знання

Облігації внутрішньої позики складніше звичайного депозиту. Цей «продукт» не для масового ринку. Тому, якщо ви новачок, то проконсультуйтесь з тими, у кого вже є досвід роботи з цінними паперами, як інвестори, так і консультанти.

Чому? Бо є купа нюансів, наприклад, папери можуть бути реалізовані на ринку достроково, тобто до моменту їх погашення. Це означає, що ви купуєте облігації по одній ставці, але продаєте її на вторинному ринку з набагато меншою прибутковістю. З коливаннями дохідності якраз і пов'язані основні ризики інвестування в цінні папери.

Звичайно, у брокерів, інвестиційних банкірів і страховиків є досвід, тож вони можуть передбачити можливі ризики і вибрати цінні папери з високою прибутковістю і «правильним» терміном погашення. Але у більшості звичайних громадян таких компетенцій немає. Про рівень фінграмотностінаселення читайте у одному з моїх блогів. Тож поки що жоден банк не готовий масово надавати послуги консультування. Тому необхідно дуже детально вивчити питання.

Друге, про що варто не забувати – сума інвестицій

Вкладати в цінні папери краще іноземну валюту, починаючи з певної суми. Йдеться приблизно про $ 15 000 – 20 000. У такому випадку інвестування матиме ефект, а інвестори зможуть розраховувати на додаткову вигоду.

Для роботи з цінними паперами необхідно відкрити спеціальні рахунки в депозитарній установі, за що нараховуються певні комісії, укласти брокерський договір, згідно з яким також виплачувати брокерські транзакційні комісії за здійснення операцій з купівлі-продажу цінних паперів. 

Для довідки: ОВДП існує в 3-х валютах: гривня, долар і євро. В залежності від цього і від терміну погашення їхня прибутковість різна. Гривневи ставки — 18,5-19,5%, доллорові – 6,5-7,5% і по євро – близько 4,5-4,6%.

Особливою популярністю в зв'язку зі значним падінням ставок за доларовими депозитами можуть користуватися саме облігації в іноземній валюті, тому що їх прибутковість значно перевищує ефективність по валютних депозитах. Також з цих доходів немає необхідності платити прибутковий податок 18%. Якщо середня ставка для валютних депозитів – близько 2,5%, то ставка за доларовими ОВДП сягає в середньому 7% – майже в три рази вище.

Тож інвестування в доларові ОВДП при правильному виборі цінних паперів дійсно дозволить зберегти і примножити капітал.

Третє, про що необхідно пам’ятати – ризики 

Інвестору, який придбав цінні папери, необхідно виробити власну інвестиційну політику. Дуже важливо, щоб люди відстежували ситуацію в країні і розуміли, які події можуть привести до тих чи інших наслідків.

Це потрібно, щоб вчасно вийти з інвестицій з прибутком або хоча б без збитків. Облігації емітовані державою Україна і несуть в собі всі ризики держави. При слабкій економіці облігаційні позики мають певний ризик.

Зараз ситуація стабільна: нові випуски будуть дешевше, і вартість запозичення буде зменшуватися. Але якщо Мінфін прийме рішення про реструктуризацію облігацій або відкладе термін погашення наступних облігації, це може вплинути на всіх без винятку інвесторів – прибутковість буде знижена, а термін погашень відстрочений.

За кордоном багато інвесторів, серед яких, до речі, пересічні громадяни, які свої накопичення тримають не в депозитах, а в довгострокових облігаціях або цінних паперах, при цьому отримуючи консультацію у інвестиційних банкірів або в брокерських компаніях. Тож нам було б теж непогано впроваджувати таку практику інвестування в цінні папери для середнього класу.

Перший – провести курси з фінансової освіченості населення. Другий крок – найпростіші інструменти з фіксованим доходом, і звісно що фінансова стабільність. Далі, коли населення освоїть інструмент інвестування в ОВДП, йому можна буде пропонувати більш складні і в той же час більш дохідні інструменти. Єдине, про що потрібно постійно пам'ятати – перехід до інвестування повинен бути поступовим і супроводжуватися постійною освітньою роботою з боку держави.

А ви як? Інвестували б в ОВДП?


Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх