EN|RU|UK
Блоги Павло Мороз
Редакция Цензор.НЕТ может не разделять позицию авторов. Ответственность за материалы в разделе "Блоги" несут авторы текстов.
  576  0

Дайджест викликів для нової влади

В одному з попередніх блогів я коротко розповів про те, чого бізнес очікує від новообраного парламенту та уряду, який згодом сформують. Почитати про це можна тут.

А сьогодні я хочу обговорити більш глобальні для країни речі, тому що вони стосуються більшої частини населення, а не тільки підприємців. Тож сьогодні обговоримо застарілий житловий фонд, мораторій на землю, газові та енергетичні проблеми, а також контрабанду, податок на виведений капітал (чи таки на прибуток), МВФ, державний та комунальні борги та інше. 

Що буде з цими та іншими викликами? 

Застарілий житловий фонд

Знаю, що в порівнянні з іншими проблемами для українців питання стану їх будівель – не пріоритет, але це рівно до тих пір, поки проблема не зачепить їх особисто. Чи знали ви, що 75 млн кв м або 10% житла взагалі є аварійним і непридатним для проживання? 

Держава, на жаль, поки ще не здатна вирішити цю проблему, хоча законодавче регулювання є (з 2006 року в Україні діє закон щодо реконструкції застарілого житла). Але грошей не вистачає, тож більшість українців живе в тому, що було побудовано у післявоєнні часи. Який вихід?

Парламент разом з урядом повинні в ідеалі розробити програму та переселити людей. Поки що такого не передбачається. Та сподіваюсь, що оновлена влада вирішить це питання. А поки, якщо надумали обирати житло – читайте, як зробити це безпечно та перевірено.

Мораторій на землю

Це питання вже стоїть нарівні з питанням: «Що з’явилось першим яйце – чи курка?» та відомим шекспірівським: «Бути чи не бути?». Чому? Бо вже існує стільки дискусій та думок на тему ринку землі, що складно реально знайти золоту середину та дійти консенсусу. 

І знаєте, що найцікавіше? Що ні уряд, ні парламент, ні президент не можуть надати чітких відповідей та зрозуміти, як краще вчинити. Наразі обговорюється, за якою моделлю буде відкритий ринок землі і наскільки швидко. Єдине, що відомо – це те, що ринок планують відкрити вже в цьому році. Інше – нам ще доведеться дізнатись. Дуже сподіваюсь, що відповіді ми отримаємо вже найближчим часом. 

Газові та енергетичні проблеми

Ну, з «Північним потоком 2» і так все зрозуміло, а 31 грудня не так вже і далеко. Тож перед новообраною владою дійсно стоять великі виклики, які треба вирішувати у найкоротші строки. Нам лишається сподіватись, що дипломатичного хисту новим політичним силам вистачить і що ми отримаємо бажаний результат.

Стосовно електроенергії, зокрема нового ринку, який, пропрацювавши місяць, наробив вже купу проблем. Нацкомісія з питань енергетики та комунальних послуг визнана неконституційною. Це значить, що треба писати новий закон, який би нормально врегулював її діяльність. Також були заблоковані виплати виробникам «зеленої» енергії через позов Коломойського.

Окрім цього, зростання цін для промисловості замість обіцяних попереднім урядом 5-6 % вже злетіла на 30 %. Ну і на десерт – «Укргідроенерго», яке працює в передаварійному стані.

Тож у нової влади роботи буде вдосталь! Але і це ще не все.

Контрабанда 

Та сама, з якою вже стільки років борються урядовці та парламентарі, але щось все на місці стоять. В принципі, нові політичні сили з неї й почали, але окрім гучних звинувачень та звільнень, щось ні на крок не просунулись далі. Вересня чекають? Чи нової митниці? Та вже начебто все готове!

Цікаво, що буде цього разу? Бо вже запроваджувались спеціальні мобільні групи – «чорні сотні», які повинні були контролювали митні пости. Проте ця ініціатива виявилась невдалою.

Потім на митниці уряд узаконив присутність поліцейських, але щось така присутність ситуацію не виправила, ба навпаки – більше її ускладнила. Тож дійсно цікаво, якими будуть методи протидії та боротьби цього разу. 

На виведений капітал чи на прибуток

Така ж тема, як і мораторій на землю. З вічними дискусіями. Чому «ні»? Проблема податку на виведений капітал полягає в тому, що створюючи стимули для підприємців інвестувати більше у свій бізнес, він ще може бути причиною величезної діри в державному бюджеті. Принаймні в перші роки впровадження ПнВК цього точно не уникнути. Саме цього найбільше бояться міжнародні кредитори, а саме МВФ. 

Тож новій владі або треба розробити якийсь покроковий перехід, або спочатку знайти спільну мову з МВФ. Тут і робота дипломатів, і економічних сил, і політичних. Треба спочатку довести, на що ми спроможні та чого гідні. 

МВФ

До речі, про фонд. Пам’ятаєте, минулого року Україна підписала з МВФ програму stand-by? Вона розрахована на 14 місяців і виділення 3,9 млрд доларів. Але не все так просто. За цей час ми отримали лише один транш на 1,4 млрд доларів. Після цього програма стала на паузу. Чому? МВФ не роздають гроші наліво і направо. Вони чекали виборів, а тепер готові зустрітись із новими представниками влади, обговорити їхні політичні плани, стратегію розвитку країни, і вже тоді домовлятись про нову програму.

Борги (державні та комунальні) 

Якщо почали вже говорити про гроші, то не можна не пригадати про борги: як зовнішні, так і внутрішні. Давайте для початку про внутрішні, зокрема комунальні. Ви ж розумієте, що в українців зі сплати комунальних послуг висить борг розміром 57,2 млрд гривень?

Питаєте, чого ж нічого не роблять? Так роблять! У січні – травні 2019 року з населенням було укладено 26,4 тис. договорів щодо погашення реструктуризованої заборгованості на суму 191,3 млн грн, але це 0,3 % від загальної суми. Як вирішити цю проблему? Де брати кошти та як погасити борг? Всі ці питання лишаються відкритими як для українців, так і для нової влади. 

Наступний – зовнішній борг. Тут ситуація не краща. Загалом, у співвідношенні держборгу до ВВП Україна демонструє начебто непогані результати. У 2018 році цей показник скоротився з 71,8 % до 62,7 %. При цьому борг на рівні 60 % від ВВП вважається допустимим.

Але такий борг – це непомірні суми для платників податків. Бо у грошах це 417 мільярдів гривень, тобто близько 40 % доходів всього державного бюджету. І тут без залучення зовнішніх інвесторів не впоратись. Про залучення інвестицій та що для цього треба зробити Україні – читайте тут.

Звісно, це не всі виклики, які стоять перед владою. І я впевнений, що у вас також є деякі зауваження щодо того, які ще питання та проблеми передадуться у спадщину новому поколінню урядовців та парламентарів. Але про це – згодом!


Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх