EN|RU|UK
Блоги Павло Мороз
Редакция Цензор.НЕТ может не разделять позицию авторов. Ответственность за материалы в разделе "Блоги" несут авторы текстов.
  347  1

Як вибори вплинуть на інвестиційні ризики

Вибори закінчились. Попереду ще місцеві вибори, але сьогодні українці вже зробили два ключових вибори для себе та для країни. Отже вже можемо спробувати оцінити, як виборчі процеси вплинули на іноземних інвесторів та на настрій інвесторів вкладати кошти в український бізнес. 

За останні декілька місяців політичних коливань інвестиційні притоки суттєво зменшились, навіть у порівнянні з тими періодами, коли все було гаразд. Чому? Очевидно, що інвестори чекали стабільності, і ось сьогодні, коли приблизно стає зрозуміло, що саме буде відбуватись у державі, капіталовкладникам лишилось прослідкувати лише певні важливі нюанси, на які ще чекають в Україні. А саме: 

В першу чергу, для інвесторів важливо хто ж саме стане прем'єр-міністром і кого призначать на ключові посади в новому уряді.

По-друге, їм не менш важливо, що ж буде з правоохоронними органами. А саме, що буде з прокуратурою (хто буде виконувати обов'язки головного прокурора) та що буде з СБУ, хто її очолить, і якими будуть їх перші кроки. 

По-третє, для інвесторів важливо, наскільки ефективно будуть працювати антикорупційні суди та інші служби з боротьби з корупцією, бо інвестори вже роками чекають дій та результатів від цих органів.

Четверте – це перші ініціативи і закони, які будуть прийняті новим парламентом, і наскільки реалістичними чи популістичними будуть їх обіцянки. 

Також бізнесу важливо, чи буде новий уряд вести дискусії або робити кроки, які загрожують незалежності НБУ. Ну і звісно що останнє, як і не менш важливе – коли нова влада почне готуватися до переговорів з МВФ. Чи не з'являться необґрунтовані вимоги, які можуть затримати або зірвати співпрацю?

Водночас, для іноземних інвесторів залишається багато ризиків. Зокрема, якщо президент і парламент не зможуть в короткі терміни задовольнити очікування свого електорату та іноземних інвесторів, то довіра може швидко змінитися розчаруванням, і, відповідно – відтоком капіталу. 

Ще один ризик для інвесторів – це повільна боротьба з корупцією, яка триває вже не один рік, і потребує реформ, а це тривалий і складний процес, який навряд чи можна буде завершити за один рік. 

Також серед ризиків – потенційні розбіжності у інтересах нового парламенту, які можуть викликати непослідовні рішення і затягування з прийняттям важливих законів. Ну і звісно, страх перед авторитаризмом з боку всіх гілок влади. 

Це все теоретичні і потенційні ризики, але все ж таки вони існують, і для інвесторів вони не малозначні. Хоча сьогодні ситуація на інвестиційному ринку краща. Наприклад, фінансові ринки позитивно відреагували на результати парламентських виборів – гривня зміцнилась і навіть підвищилась на 1% до долара відразу після виборів, а в цілому на 4,6% з моменту президентських виборів, які пройшли в кінці квітня. Валютні держоблігації різко піднялися в ціні після того, як іноземні інвестори переглянули політичні ризики. Вартість євробондів після виборів підстрибнула на 1% і продовжує зростати.

Цінні папери та ОВДП теж суттєво подорожчали після виборів, і їх масово почали купувати іноземні інвестори. Але, якщо інвестори хочуть і далі залишатися з прибутком, вони повинні постійно відстежувати те, що відбувається в Україні.

Що ж буде далі – буду слідкувати та тримати вас в курсі!


Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх