EN|RU|UK
Блоги Аліна Свідерська
Редакция Цензор.НЕТ может не разделять позицию авторов. Ответственность за материалы в разделе "Блоги" несут авторы текстов.
  845  4

Час урятувати українське довкілля від бездумної експлуатації олігархами

Що новий парламент має в першу чергу зробити для довкілля?

Надзвичайний стан через зміни клімату вже оголосили три країни ЄС — Британія, Франція та Литва. В решті розвинених країн світу люди давно протестують через державну бездіяльність з питань екології та долучаються до екоактивізму. В Україні проблема екології за 28 років так і не стала пріоритетом та не увійшла до порядку денного влади.

Попри те, що свідомих українців, які відповідально ставляться до екології, щороку більшає, на державному рівні екологічні питання просто ігноруються. А ситуація з екологією в країні дедалі погіршується. В переліку країн з найбільш чистим повітрям, за даними Greenpeace, Україна на 49 місці з 73 проаналізованих країн. У двадцятці найбільш забруднених міст Європи, за даними рейтингу Pollution Index 2019, чотири українські позиції: Дніпро (5 місце), Київ (13 місце), Одеса (14 місце) та Харків (20 місце).

Це наслідок того, що великі заводи, контрольовані олігархами систематично, протягом кількох десятків років, димлять та скидають сміття у річки, не дотримуються правил і відкуповуються хабарами. Олігархи зосередили у своїх руках владу та створюють собі зручні правила гри, щоб отримувати максимальний прибуток за рахунок наших з вами річок, лісів і чистого повітря.

Голосніше будь-яких заяв говорять цифри. В першій десятці забруднювачів стічних вод — 4 комбінати, які належать одному з олігархів. Серед найбільших забруднювачів повітря — 60% підприємств, підконтрольних цьому ж олігарху. Це офіційні дані Міністерства екології.

Але насправді показники забруднення ще гірші. Оскільки українські підприємства сьогодні надають лише приблизні підрахунки викидів, цілком логічно, що вони їх занижують, аби зменшити розмір штрафів.

Така ситуація склалась тому, що вимірювачі викидів безпосередньо на трубах на підприємствах не встановлені. Так само нема й електронної системи моніторингу і верифікації кількості речовин, що викидаються в повітря. Наприклад, в Європі вже давно працює електронний реєстр викидів та переносу забруднення (РВПЗ). У 2016 році Україна також ратифікувала протокол, в якому зобов’язалась встановити РВПЗ на наших підприємствах. Якщо ми це запровадимо вже зараз, то значно зменшимо кількість забруднюючих викидів у повітря в майбутньому. Оскільки заводи муситимуть постійно подавати точні звіти, а громадськість матиме до них вільний доступ.

Важливо, щоб Україна підтримала й загальносвітовий тренд поступової відмови від викопних видів палива та виснаження природних ресурсів економіки. Цей крок потребує великої політичної волі та відповідальності, оскільки саме тут новий український парламент має дати категоричну відсіч олігархічним кланам, що контролюють ТЕС та ТЕЦ. Але цей важкий крок переходу на альтернативну енергетику дозволить Україні суттєво зменшити вплив на довкілля, досягти енергонезалежності та отримати позитивний економічний результат у довгостроковій перспективі. Також ми маємо забезпечити ефективне використання екологічного податку для заходів, які матимуть реальний природоохоронний ефект.

Найболючішою сьогодні залишається проблема непідконтрольних територій Донецької та Луганської областей. Бойові дії відбуваються у найбільш промисловій частині України, де більшість потужностей припадає на екологічно небезпечні виробництва. Проводити оцінку отриманих ними пошкоджень фізично неможливо. В будь-який момент вони можуть стати причиною техногенної катастрофи, яка стане загрозою як для України, так і для світу.

Тож критично важливо невідкладно залучити міжнародні організації, наукові інститути та неурядові організації, щоб вони дали об’єктивну оцінку екологічних збитків та реальний прогноз екологічної ситуації. І вже на базі цього звіту моніторингової місії ми маємо створити умови для проведення невідкладних ремонтних та відновлювальних робіт.

Якщо новий український парламент не почне інвестувати у якісне екологічне середовище сьогодні, то завтра нашим дітям розбудовувати успішну Україну може бути вже ніде.

Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх