EN|RU|UK
Блоги Павло Мороз
Редакция Цензор.НЕТ может не разделять позицию авторов. Ответственность за материалы в разделе "Блоги" несут авторы текстов.
  369  2

Платити податки не так вже й важко. Давайте робити це самостійно

Знаєте, чим більше я пишу про зміни та реформи, які відбуваються зокрема у митному чи податковому секторі, тим більше розумію, що для безповоротних змін та більш ефективного результату нам потрібно дещо більше, ніж ті зміни, які нам пропонують сьогодні.

Я кажу про систему самостійної сплати податків. Сьогодні в Україні на законодавчому рівні затверджено модель стягнення податків із заробітної плати працівників, за якої податки сплачує не працівник, а його податковий агент (в більшості випадків податковим агентом є компанія, на яку особа працює).

Самостійно питанням своїх податків у нас в країні займаються лише ФОПи. Питання щодо стягнення податків з інших – відповідальність підприємств. З одного боку, це начебто полегшує життя українцям. Вони не замислюються щодо сплати податків, не рахують, не займаються паперовою тяганиною з цього приводу.

Але є і протилежний бік цієї медалі – питання відповідальності та почуття свого внеску в державну казну. Багато українців в силу фінансової неграмотності не до кінця розуміють, як працює податкова система, як розподіляються кошти, куди та за якою системою вони надходять, ну і, звісно, хто і за яку сферу та напрямок відповідає.

Про проблему фінансової неграмотності я вже розповідав у своєму блозі. Там, до речі, я писав про деякі свої думки з приводу того, що ми можемо зробити вже сьогодні. А ще НБУ минулого місяця анонсував спеціальні консультативно-освітні програми, які мають допомогти українцям розібратись у ключових питаннях, що стосуються грошей, бюджетів, податків та зборів.

Та найважливіше у всій цій ідеї, на мою думку, – особистий досвід. Адже після того, як українці самостійно (або за допомогою консультанта) почнуть розбиратись у питаннях своїх податків та у схемах їх розподілення, почуття справедливості та відповідальності збільшиться в рази. Ми ж майже ніколи не платили податків самостійно. Починаючи з 90х більшість податкових стягнень відбувались без участі фізичної особи.

Звісно, є зворотній бік такої ідеї, зокрема у самій процедурі сплати. Як це робити? Чи не збільшить це навантаження на Податкову службу? 

По-перше, багато європейських країн мають таку систему, коли кожен громадянин особисто сплачує податки. Важкого в цьому нічого немає. Ми звикли сплачувати за комунальні послуги і отримувати по 5 платіжок на місяць. То чому плюс ще одна платіжка з урахуванням ваших податків має стати непомірним тягарем?

По-друге, чи важко буде податковій? На початку – звісно, адже це і постійні консультації, і контроль за платниками. Але пройде час і всі звикнуть, почнуть контролювати свої гроші, нести відповідальність та мати більшу обізнаність у питаннях держави. А згодом таку сплату взагалі можна буде перевести в онлайн режим.

Я гадаю, що це чудова ідея, яка повинна знайти своє втілення та виховати більш обізнане та грамотне покоління українських громадян! А ви що думаєте з цього приводу?


Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх