EN|RU|UK
Блоги Гюнель Бабакішієва
Редакция Цензор.НЕТ может не разделять позицию авторов. Ответственность за материалы в разделе "Блоги" несут авторы текстов.
Материалы по теме:
  3027  6

Перевір свого депутата: покрокова інструкція

В бюлетені купа кандидатів і ти не знаєш, за кого віддати свій голос? Прізвища і коротка біографія не дає відповідей на питання – хто є хто? Пропонуємо тобі алгоритм "розслідування", завдяки якому ти більше можеш дізнатися про свого кандидата і зробити усвідомлений вибір 21 липня.

  1. Кандидат VS політика

Дізнатися, чи кандидат має сталі політичні уподобання, чи бігає з партії в партію, аби потрапити за будь-якої можливості в парламент, тобі допоможе портал Рolithub.

Тут можна дізнатися історію балотувань кандидата – від якої партії і на яких виборах він висував свою кандидатуру, чи бігав він від фракції у фракцію вже будучи обраним депутатом, чи не став він так званою "політичною тушкою". Ти, мабуть, не раз чув цей термін і означає він, що депутат із особистої матеріальної чи іншої зацікавленості вийшов із фракції від якої він балотувавсь до Верховної ради України. Сайт надає коротку довідку про політика, а також інформацію про те, які він вчинив порушення: кнопкодавство, прогулювання засідань у парламенті, чи фігурував він в антикорупційних розслідуваннях. Багато хто із кандидатів в минулому був помічником депутата. Якщо ця інформація важлива для тебе і ти хочеш дізнатися: з ким працював твій кандидат в минулому, на яку політичну силу, радимо скористатися порталом "Посіпаки".

Важливою є інформація і про те, чи дотримується політик своїх обіцянок, чи не маніпулює твоєю свідомістю. Публічно кандидати готові пообіцяти нам низькі тарифи, підвищення зарплат, стипендій та пенсій, створення робочих місць для молоді, вигідні кредити на житло та ще купу всього. Та чи роблять вони реальні кроки для виконання своїх обіцянок? Чи це просто гра на публіку, боротьба за твій голос? Протал "Слово і діло" допоможе розібратися в цьому питанні.

Шукайте свого кандидата та перевіряйте, чи розходяться його слова з ділом. Про маніпуляції політиків (особливо під час прямих ефірів та політичних ток-шоу) можна дізнатися на порталі VoxUkraine.

Окремо можна перевірити, як депутати голосують за питання, важливі саме для тебе на порталі Вони голосують для тебе. Тут відображена інформація про всіх діючих депутатів.

Ну, і не забудь ознайомитися із передвиборчою програмою твого кандидата. Її можна знайти на сайті Центральної виборчої комісії. Обираєш свій округ, натискаєш на розділ "Кандидати" і скачуєш передвиборчі програми. Якщо тебе цікавить загальна програма партії, яку представляє твій кандидат, можеш скачати її за цим посиланням.

Оскільки загальні програми партій часто є доволі об’ємним і складно написаним документом, радимо пройти тест Вибори 2019. За кого голосувати?

Обери позиції щодо різних сфер політики, які тобі найближчі та дізнайся з програмами яких партій вони співпадають найбільше.

  1. Кандидат VS Бізнес VS суспільство

Дуже радимо знайти сторінки кандидата в соціальних мережах і погортати її на пару років назад. Чи співпадає світогляд кандидата з твоїм? Чи реагує він на важливі для тебе політичні й суспільні події в такому ж ключі, якого ти від нього очікуєш? Також радимо прогуглити кандидата на предмет його висловлювань, політичних чи корупційних скандалів. Зокрема, інформацію можна пошукати на порталі Фігурантів антикорупційних розслідувань.

Окремо радимо пошукати його біографію. Це дасть можливість зрозуміти, яка в кандидата освіта, чи є в нього необхідний досвід та знання, де він працював. Попередні місця роботи, зокрема, дуже важливі для розуміння можливого рівня статків кандидата. Зафіксуй цю інформацію - вона знадобиться на наступних етапах аналізу кандидата. Нажаль, не всі біографії кандидатів можна знайти, але якщо вони публічні особи, можна спробувати пошукати у Відкритому реєстрі національних публічних діячів України.

На цьому ж порталі ти можеш дізнатися про особисті зв’язки кандидата, ознайомитися з його досьє та дізнатися, чи були відкриті проти нього кримінальні провадження. Доволі великий масив інформації про кандидата можна отримати на порталі ring.org.ua. Тут зібрані всі офіційні відкриті дані, вся інформація повністю безкоштовна. Можеш пошукати навіть себе – дійзнайся, що офіційні реєстри знають про тебе.

Не менш важливою є інформація про майновий стан кандидата, а саме: чи співпадають його статки з його офіційним доходом? Якщо кандидат все життя був на державних посадах чи в політиці, ми точно не очікуємо побачити в нього мільйони готівки, яхти, дорогі заміські будинки. Адже він просто не мав би можливості заробити такі гроші. Щоб перевірити це, потрібно пошукати декларацію свого кандидата на сайті declarations.com.ua. В декларації також будуть зазначені всі фірми, до яких наразі дотичний твій кандидат.

Більше про бізнес кандидата можна дізнатися за допомогою сервісу Clarity, який дає можливість знайти за прізвищем кандидата всі фірми: не тільки, де він зараз має частку, а й ті, з якими він колись був пов'язаний чи до яких досі має стосунок. Натисни на код ЄДРПОУ фірми (8 цифр синього кольору під назвою підприємства) і дізнайся більше: з якими ще фірмами та людьми пов’язаний цей бізнес, чи бере ця фірма участь в тендерах, які судові рішення ухвалювалися стосовно її діяльності.

Окремо радимо тобі погуглити, чи не були ці фірми дотичні до корупційних скандалів чи відмивання бюджетних коштів. Багато інформації про махінації на тендерах міститься на порталі Наші.Гроші. Шукайте фірми вашого кандидата в контекстному пошуку на сайті nashigroshi.org.

Ну що, отримав трошки більше інформації про вашого кандидата? Тепер можеш свідомо і відповідально проголосувати за тих, хто представлятиме саме твої інтереси в парламенті. Обов’язково прийди 21 липня на виборчу дільницю та віддай свій голос тому кандидату, який найбільш із усіх гідний цього, бо #явирішую.

Текст підготовлено за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Позиція, висловлена в публікації, не обов'язково відображає позицію Посольства США в Україні.

Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх