EN|RU|UK
Блоги Тарас Сириця
Редакция Цензор.НЕТ может не разделять позицию авторов. Ответственность за материалы в разделе "Блоги" несут авторы текстов.
  476  0

День Конституції України у затінку ідей Медведчука

За підсумками загальнонаціонального опитування, проведеного Фондом "Демократичні ініціативи" ім. Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова для проекту Центру політико-правових реформ, майже половина населення (47%) взагалі не читала тексту Конституції України, а близько третини (32%) читали тільки окремі її розділи. З усіма розділами знайомі лише 11% населення.

Разом з тим, понад дві третини населення (67%) вважає, що Конституцію необхідно змінювати.

Дуже весело виходить:  громадяни, які не читали Конституції, переконані, що її слід змінювати. Звідки ж такі переконання?

Якщо ці факти розглядати в контексті заяв представника Президента  у Верховній Раді України Руслана Стефанчука про необхідність внесення змін у Конституцію і високого рейтингу президентської партії, то схоже, що виборці, в пориві довіри, просто підхопили переконання команди Президента не маючи уявлення про зміст Конституції, а тим більше про те, чому її слід змінювати.

В такій ситуації, ідея «референдумізації» прийняття ключових для держави рішень може перетворитися просто на просування інтересів певного кола осіб (добре ще, якщо ці особи принаймні громадяни України) руками, тобто голосами довірливих виборців. І якщо ці рішення призведуть до непердбачуваних і згубних наслідків – винних не буде. Як казав на майдані славнозвісний Яценюк (коли майдан вимагав визначити лідера, який візьме на себе відповідальність за прийняття рішень): «Лідер - це український народ». Отже, винним буде український народ. Це при тому, що формулюють питання для референдуму цілком конкретні персони з цілком конкретними намірами.

А якщо це все відбувається ще й в стані реальної війни, то зміни до Конституції України на референдумах це дуже небезпечна авантюра. Власне, як і винесення на референдум інших ключових для держави питань. Тим більше зважаючи на те, як країна агресор демонструє свої спроможності впливу на формування громадської думки не те що в Україні, а й в таких усталених демократіях, як США чи Великобританія. Перекладати відповідальність на народ та проводити референдуми у стані війни – це все одно, що під час бою командир припинить віддавати накази і запропонує влаштувати плебісцит з приводу того, чи йти в наступ чи здаватися.

А якщо ще й врахувати, що Руслан Стефанчук вийняв із шафи скелет референдуму 2000 року і стверджує, що не можна ігнорувати його результати, то чесно кажучи холодком проймає.

Згадаймо, хто був ідеологом того референдуму. Формально Кучма, а реально тодішній перший заступник голови ВР В. Медведчук. Ідея Медведчука, який просував референдум 2000 року, була спрямована на ослаблення парламенту і на закладання основи для федералізації України. Це при тому, що особливих підстав впроваджувати двопалатний парламент в унітарній державі взагалі немає. Звісно, якщо хтось собі не ставить плани послаблення парламенту та послаблення власне держави. А вплив парламенту послаблюється безумовно, оскільки бікамералізм  значно ускладнює прийняття рішень парламентом і посилює вплив виконавчої влади. В системі стримувань і противаг з'являється стримування законодавчою владою самої себе. Також нагадаю формулювання питання про двопалатний парламент винесене на референдум у 2000 році: «Чи підтримуєте Ви необхідність формування двопалатного парламенту в Україні, одна з палат якого представляла б інтереси регіонів України і сприяла б їх реалізації, та внесення відповідних змін до Конституції України і виборчого законодавства?» Які цікаво в областях України можуть існувати регіональні інтереси, що не узгоджувалися б із загальнодержавними?

Невже це початок дискусії про реалізацію мрії Путіна-Медведчука про федералізацію України?

І як це все узгоджується з лібертариською ідеологією партії Президента та консолідацією українського суспільства?

Я думаю, що президентська команда має дати суспільству більш точні орієнтири про свої наміри у цій царині, з метою уникнення двозначностей і домислів.


Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх