EN|RU|UK
Блоги WWF в Україні
Редакция Цензор.НЕТ может не разделять позицию авторов. Ответственность за материалы в разделе "Блоги" несут авторы текстов.
  321  0

Що допоможе активістам у боротьбі з незаконними вирубками українських лісів

Наша планета катастрофічно швидко втрачає лісовий покрив. Поряд із цим, попит на продукцію із деревини також зростає і це збільшує експлуатаційне навантаження на одиницю лісової площі. Україна не є виключенням – відповідно до даних державної статистичної звітності, обсяг лише законних задокументованих лісозаготівель з 1990 року до 2018 збільшився на 78%.

Окрім планових лісозаготівель “легені” нашої країни потерпають від масштабних незаконних вирубок, обсяги яких, за оцінками різних незалежних експертів, в окремих регіонах можуть становити від 5% до майже 50% додатково до об'єму легально заготовленої облікованої деревини. Найбільше від злочинів страждають Карпати, де зосереджена значна частина природно-заповідних територій, а також пралісів і старовікових лісів, які перебувають під захистом ЮНЕСКО.

Боротьба із незаконними рубками лісу є однією з ключових проблем лісогосподарського сектору країни. Багато активних громадян готові активно захищати українські ліси, однак часто їм не вистачає знань, аби розпізнати порушення, або розуміння - куди звертатися при його виявленні.

З метою навчання громадян та залучення їх до системної боротьби із лісопорушеннями у Карпатському регіоні з 2016 року було розпочато проект Всесвітнього фонду природи WWF Україна “Лісова варта”.

“За останні роки експерти здійснили більше 10-ти тренінгів для громадськості. Вони необхідні для того, аби активісти могли розпізнати вирубки із порушенням законодавства та знали, як діяти у випадку виявлення протизаконних дій”, - пояснює координатор проекту Дмитро Карабчук.

На його думку, одним з ключових методів ефективної боротьби за збереження лісу є співпраця активістів із стейкхолдерами – лісгоспами, правоохоронцями та екологічними інспекторами. Саме для цього, у рамках проекту “Лісова варта”, експерти проводять тренінги не лише для громадськості, але й для працівників контролюючих і правоохоронних органів. Зокрема нещодавно тренінг “Основи виявлення незаконної лісозаготівлі та інших лісопорушень в Україні“ проходили працівники Державної екологічної інспекції із Києва, Херсонщини, Рівненщини, Чернівеччини й Львівщини.

Метою тренінгу було ознайомити учасників із тим як саме “Лісова варта” вчить активних громадян розрізняти, виявляти та документувати незаконні вирубки та як ефективніше організувати співпрацю із такими активістами. Крім того, працівники держекоінспекції мали змогу обмінятися власним досвідом між собою та обговорити найпроблемніші і найкращі практики.

Під час обговорення було визначено три основні дієві інструменти співпраці громадян з правоохоронцями при виявленні незаконних рубок. Так, вони можуть звертатися до Держекоінспекції із заявами про виявлені факти порушень, однак за цих обставин Держекоінспекція зможе здійснити позапланову перевірку лісокористувача не одразу, а протягом одного місяця, що є малоефективним. Дієвішим стане звернення безпосередньо до поліції за телефоном 102. У такому разі перевірка повинна здійснюватися того ж дня. Заявнику необхідно лише дочекатись патрульних на місці ймовірного злочину.

Ще одним варіантом співпраці є повідомлення працівників Лісової охорони того підприємства, яке є користувачем лісу, де виявлено ознаки незаконної вирубки. Однак, для цього потрібно володіти точною інформацією щодо територіальної приналежності лісу. У такому випадку можна скористатися телефонами з сайту підприємства або зателефонувати на “Гарячу лінію” Держлісагенства (0-800-604-473), якщо є відомості про причетність працівників держлісгоспів до корупції.

Ознайомитися детальніше з матеріалами тренінгу можна за посиланням.

Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх