EN|RU|UK
Блоги Любомир Зубач
Редакция Цензор.НЕТ может не разделять позицию авторов. Ответственность за материалы в разделе "Блоги" несут авторы текстов.
  202  0

ПРО УКРАЇНСЬКІ ПАРТІЇ ТА «ПРИВАТИЗОВАНИЙ» ЄВРОПЕЙСЬКИЙ КУРС

На початку червня із Брюсселя з’явилася гарна новина: Європейська народна партія ухвалила рішення про надання статусу спостерігача українській партії "Самопоміч" і відтермінувала рішення, а фактично відмовила "Європейській солідарності" Петра Порошенка (раніше БПП) та "Народному фронту".

І хоча мої однопартійці тішились такому солідному статусу, більшість – знизували плечима. Мовляв, що це таке, що означає та дає. Та й сама Європейська народна партія (ЄНП) для більшості українців – лише назва якоїсь чергової партії.

Тому про все по черзі.

Про Європарламент, ЄНП та українські партії

Отож, Євросоюз має свій парламент –очевидно, Європарламент. Це один із законодавчих органів об’єднання (він розділяє законодавчі функції із Радою ЄС). Згрубша, за аналогією, Європарламент – це як Верховна Рада в Україні. До слова, Європарламент вважають одним з найбільш потужних законодавчих органів у світі.

Як і в кожен парламент, в Європарламенті відбуваються вибори. Щоп’ять років. Звісно, обирають європарламентарів у країнах-членах ЄС. До слова, це понад 500 мільйонів виборців у 28 країнах Європи. Чи не найбільший електорат у світі.

Процедура представництва кількості депутатів від кожної країни трохи складна для пояснення й у нашому питанні не така вже й важлива.

Нас цікавить більше інше – вже обрані депутати Європарламенту. І ось тут з’являється згадувана Європейська народна партія.

Обрані депутати Європарламенту формують різні парламентські групи, об’єднані на основі спільних переконань. І власне ЄНП (часом її ще називають «Християнськими демократами») та «Соціалісти і демократи» є найбільшими групами в Європарламенті. А ЄНП, створена 1952 року, є ще й однією з трьох найстаріших фракцій Європейського Парламенту. На початках до ЄНП входили лише члени християнсько-демократичних партій, відтак почали включати депутатів від інших правоцентристських, але не християнсько-демократичних партій.

Зараз ЄНП – одна з найбільших партій Європи, представлена в усіх політичних інститутах Європейського союзу, а також у Раді Європи.

Що більше обранців формують групу, то більше її представництво, можливість формувати коаліцію, ну і врешті впливати на ухвалення рішень. Зрештою, нічого нового. Як у більшості демократичних парламентів.

Але наразі України це не стосується, бо ми ще не є членом ЄС. А тому не беремо участі у цьому процесі.

Саме тому в різний час українські партії претендували лише на статус спостерігача. Свого часу його отримали «УДАР», «Батьківщина», РУХ, «Наша Україна» (потім статус у неї забрали). Але це швидше історія. А от рішення щодо Об’єднання «Самопоміч» - це про теперішнє та про майбутнє.

Що це дає нам та Україні

Отож, ЄНП надала"Самопомочі" статус нового члена-спостерігача! Фактично, це визнання, що саме ця політична сила довела свою відданість європейським цінностям і боротьбі з корупцією. В очах європейців – ми та ідеологічна платформа, незаплямована корупційними діями та з якою можна вести якісну політику.

А ще – це як перепустка у закритий політичний клуб: можливість брати участь у всіх з’їздах та офіційних зустрічах ЄНП з правом дорадчого голосу, переймати досвід побудови європейської партії, ну й чи не головне – змога подати голос на міжнародній арені, донести нашу, українську позицію до європейських політиків, наприклад, щодо подій на Сході.

Насамкінець кілька слів про «приватизацію» європейського курсу

Цікаво, що на тому самому засіданні розглядали заявки трьох українських партій на входження до родини партій ЄНП. Окрім «самопомічівської», ще й від "Європейської солідарності" Петра Порошенка (раніше БПП) та "Народного фронту". Дві останні не змогли наразі підтвердити відданість згаданим вище критеріям. Тому до осені - на паузі.

І це ті політичні сили, які хотіли "приватизувати" євроатлантичний курс країни й уже другу поспіль виборчу кампанію базують саме на «європейському курсі». Іронія долі, хіба ні?

Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх