EN|RU|UK
Блоги Володимир Паровой
начальник відділу процесуального керівництва досудового розслідування ГПУ, член групи прокурорів у справі Гандзюк
  1336  3

Справа Гандзюк: масштабна вирубка лісів на Херсонщині та кошти держфонду регіонального розвитку

Моє попереднє інтерв’ю викликало неабиякий суспільний резонанс, хоча я не піарюсь. Було все і схвальні пости від адвокатів, журналістів, працівників правоохоронних органів, пересічних громадян. Були відверті образи, погрози. Були намагання поставити під сумнів висновки експертизи, хід розслідування, прийняті рішення, тощо.

Минулого разу я наголошував, що ми неухильно працюємо на підставі Кримінального процесуального кодексу України, який є чинним. Застосовуємо ті норми Кримінального кодексу України, якими передбачено покарання за інкриміновані злочини. Цими статтями передбачено покарання за кожний окремо встановлений злочин.

І ні слідчий, ні прокурор, суддя не можуть вийти за рамки санкції. Будуть вони посилені, будемо застосовувати.

Смертна кара в України, на якій наполягають окремі дописувачі, відмінена. До речі останнім, хто таким чином за серійні вбивства був покараний, це в 1996 році Кривобок (Тимофєєв) Анатолій. Мені довелося у складі слідчої групи розслідувати епізоди задушення двох літніх жінок Гайдачевської у м. Бар та Жук у м. Жмеринка (Вінницька область). Остання жертва після вбивства була ним ще й посмертно згвалтована. За цією кримінальною справою на каналі СТБ колись демонструвався фільм "Вища міра".

Невдоволення навіть викликало те, що у кримінальному провадженні за фактом заподіяння тяжких тілесних ушкоджень, які спричинили смерть Катерини Гандзюк стосовно п’яти осіб обвинувальний акт направлено до суду. Статтею 38 КПК України визначено перелік органів, які здійснюють досудове розслідування, у т.ч. і слідчі підрозділи органів безпеки. Статтею 36 КПК України регламентовано компетенцію прокурора під час здійснення нагляду за додержанням законів у ході досудового розслідування у формі процесуального керівництва. Ми завершили досудове розслідування в цій частині кримінального провадження, відповідно до тієї форми, яка передбачена ст.283 КПК України. Обвинувачення особам побудоване на підставі тих доказів, які здобуті у ході досудового розслідування. Вони є допустими і беззаперечними.

Я проаналізував, чому така реакція активістів на це кримінальне провадження.

Повірте, в моїй практиці така справа, не вперше. Я займався перевіркою обставин смерті Юрія Мозоли, мешканця міста Городок, Львівської області. Чоловік був замордований на смерть трьома наглядачами у львівському слідчому ізоляторі СБУ. Цей випадок був у 2000-х роках, коли вбивства цілих сімей на території Львівської області вчиняв серійний вбивця Анатолій Онупрієнко, нині покійний. Тоді без ажіотажу було встановлено, що Мозола безневинно був затриманий у вчиненні вбивств, за наклепом сусідки, поміщений до слідчого ізолятора, де його били, вимагали зізнання у злочинах, які він не вчиняв. За результатами перевірки було порушено кримінальну справу, винні особи понесли покарання. Чесне ім’я померлого, його батьків, дружини Наталі і маленької доньки було відбілено. Мені довелося з ними спілкуватися. Кожен прокурор, пропустивши все через себе, у таких випадках проживає три життя: одне своє, життя потерпілої сторони і навіть тих, хто притягується до відповідальності. І якщо схибив десь, то совість з роками нагадає, це правда, чужого горя не буває.

Тоді не було пікетів, фаєрів та безпідставних обурень і обвинувачень у злитті справи. Нам була надана можливість в усьому розібратись і покарати злочинців.

Але такий результат можливий, лише коли буде діяти закон, а не політична доцільність, не умисний посів недовіри до всього, не намагання отримати від цього політичний зиск. Я ще раз наголошую, що допомоги від громадських активістів при розслідуванні провадження немає. Як і немає нас в учомусь винити.

У мене одне прохання до всіх небайдужих. Ми вас поінформували: хто замовив Катерину Гандзюк? Тепер нам необхідно надати правову оцінку діям винних осіб і спрямувати обвинувальний акт стосовно замовника і інших співучасників до суду. Ми не збираємося з вами радитися, комусь подобатися і задовольняти чиїсь забаганки. Платон казав, що хай загине світ, але торжествує закон! Кому ми співчуваємо, то це батькам Катерини. Час від часу ми будемо вас по мірі можливого інформувати.

Прохання: "Дайте нам можливість працювати!"

Проте навіть в таких умовах, коли в розслідуванні є багато різнопланових негативних обставин, на є що вам оприлюднити.

Обвинувальний акт в частині кримінального провадження стосовно п’ятьох осіб направлено для розгляду до суду. Всі обставини злочину в підозрі враховано. Ще раз наголошую інкриміновано: "умисне тяжке тілесне ушкодження, вчинене способом, що має характер особливого мучення, групою осіб, з метою залякування потерпілого або інших осіб, вчинене на замовлення, що спричинило смерть потерпілого" (ч.2 ст.121 КК України).

Я вас інформував, що спершу зловмисники домовлялися побити Катерину, але потім вирішили облити її кислотою.

Ми не бажаємо, щоб провадження перейшло в ранг довготривалих, як інші. Досудове розслідування у виділеній частині триває. Воно ще незавершене. Не потрібно нас підганяти.

У прокурорів і слідчих є питання щодо співучасті у злочині всіх фігурантів, про яких йдеться на шпальтах засобів масової інформації і в матеріалах кримінального провадження. Після завершення окремих слідчих (розшукових) дій ми підійдемо до складення підозр. Все очевидно і зрозуміло.

Хтось із них тепер закривається вимогами ст.63 Конституції України, але найняв тих самих захисників, що і організатор Мангер. Збіг – не думаю!

Хтось відмовляється проходити поліграф. Є питання до херсонської поліції – одних затримали, а Левін безперешкодно виїхав. Не все гаразд з протоколами НСРД. Вони думають, що ГСУ СБУ прийняло справу до провадження, то тепер це їхня морока.

Проблематичним є питання одержання ухвал слідчих суддів. Той негативний відтінок, що був наданий і надається нашій роботі та і взагалі кримінальному провадженню, позначається на результатах. Окремі судді, не бажаючи вв’язуватись, відмовляють в задоволенні клопотання слідчого чи прокурора.

Труднощі становить сама процедура притягнення особи до кримінальної відповідальності, передбачена чинним Кримінальним процесуальним кодексом України (затримання особи, експертизи тощо). Одержання дозволів на проведення слідчих (розшукових) дій та НСРД надзвичайно обтяжено. Складною є процедура взаємодії прокурорів, слідчих та оперативних працівників, які виконують доручення у кримінальному провадженні. Що не зміни до КПК України, то наче з метою паралізувати досудове розслідування.

Судовий розгляд будь-якого клопотання з участю захисників розігрується, як шоу. Опрацьована технологія затягування засідання, чим більш захисників, чим більш відводів та необгрунтованих клопотань, дивись і строки спливуть. І по закону, і ні до кого питань немає. Залишаються лише прокурор і слідчий. Все починаємо заново.

У статті 32 КПК України вказано, що кримінальне провадження здійснює суд, у межах територіальної юрисдикції якого вчинено кримінальне правопорушення. У нашому випадку Херсонський міський суд Херсонської області. Але чи можливо з урахуванням всіх чинників забезпечити швидкий, повний та неупереджений судовий розгляд обвинувального акту та безпеку обвинувачених? Питання.

Генеральний прокурор України Луценко Ю.В. , начальник ГСУ СБУ Остафійчук Г.В. і я неодноразово звертали увагу членів Тимчасової слідчої комісії – народних депутатів України не необхідність внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України, якими скасувати існуючі перепони. Законопроектів до Верховної Ради подано чимало. Але вони напевно не на часі.

У кримінальному провадженні досліджуються і економічні чинники, які сформували умисел у підозрюваних на вчинення злочину.

У своїх постах Катерина Гандзюк писала, що її хвилює хто там буде пиляти ліс Цегельник по трішки, чи Мангер з Гордєєвим оптом. Буде вам скандал, якщо так просите.

Для перевірки цих фактів ми залучили Державне агентство лісових ресурсів. Відповідно до інформації керівника агентства на ім’я Генерального прокурора України держустановою на початку 2019 року проведено низку перевірок державних підприємств, які координуються Херсонським обласним управлянням лісового та мисливського господарства щодо стану охорони лісів від пожеж, незаконних рубок та інших правопорушень.

У лісах підприємств обсяги незаконних рубок протягом 2019 року в порівнянні з минулими роками зросли у 15 разів: за 2017-2018 роки в цілому обліковувалось 3,6 тис. куб. м., за січень-квітень 2019 року – 55,1 тис. куб. м. на суму шкоди, заподіяної лісу, понад 291 млн. грн.

Службовими особами державної лісової охорони до органів поліції Херсонської області за 2018 рік та 1 квартал 2019 року направлено 401 справу за фактами незаконних рубок для вжиття заходів реагування та встановлення осіб, які скоїли лісопорушення. Натомість органами поліції до судів не направлено жодної справи. Незаконно добута деревина переробляється на приватних пилорамах, які користуються цією деревиною. Діяльність суб’єктів господарювання, ніхто не перевіряє, місцеві бюджети, не територіях яких розташовані пилорами, не отримують надходжень від їхньої діяльності, не сплачуються податки тощо.

Крім того на території Херсонської області спостерігається масштабна вирубка незакріплених лісових насаджень лінійного типу та інших лісонасаджень, яких налічується біля 40 тис. га, що може привести до вкрай негативних наслідків в агропромисловому комплексі держави. Контроль за станом їх утримання та збереження фактично ніхто не здійснює.

У 2018 році в лісах виявлено 258 лісових пожеж на площі 772, 4 га, з них верхових – 242 га, загальна сума збитків становить 19,3 гривень. Станом на 30.04.2019 зафіксовано 52 пожежі на площі 133 гектари.

У ході досудового розслідування кримінального провадження також встановлено верховий підпал лісу. Це робиться умисно для того щоб у подальшому використовувати незгорілу ділову деревину, як пиломатеріали.

Лише на окремих приватних пилорамах було виявлено 3 тис. куб. м. обгорілої деревини. Всі наведені факти зловживань у лісокористуванні потребують правової оцінки.

Ось при таких обставинах ініціювалось створення парку "Гілея" (ладшафтний парк, що створювався за ініціативи Мангера - Цензор) та створено кінно-спортивний клуб "Гранд прі" (дітище заступника голови ОДА Євгена Рищука – Цензор.НЕТ).

Також із залученням працівників Рахункової палати встановлено, що з початку 2017 року по даний час службові особи Департаменту будівництва та розвитку інфраструктури (до 11.10.2017 Управління капітального будівництва) Херсонської обласної державної адміністрації, зловживаючи владою та службовим становищем, під час використання коштів державного регіонального розвитку на об’єкті: "Шляхопровід по проспекту адмірала Сенявіна – вулиця Залаегерсег у м. Херсон", фінансування якого у 2017-2018 роках – 196 576, 3 тис. гривень, у .т.ч. 89 549, 6 тис. гривень за рахунок коштів фонду, вчинили дії, направлені на залучення генпідрядника ПрАТ "Укратоменергобуд" без необхідної документації, субпідрядника ТОВ "Ростбуд Інвест" без ліцензії на виконання робіт з будівництва мостових переходів.

Як мене інформували, що у місці шляхопроводу дуже складна інфраструктура та лінії електропередач, що позначиться як на строках так і на вартості будівництва. Працюємо!

Крім того, з початку 2017 року службові особи Комунальної установи з капітального будівництва та експлуатації Херсонської обласної ради зловживаючи службовим становищем під час використання коштів державного фонду регіонального розвитку на об’єкті: "Відновлювальні покриття рульових доріжок 1 і 2 перону аеропорт "Херсон" - реконструкція", загальна вартість будівництва якого 98 899, 6 тис. гривень, у т.ч. 12 870, 7 тис. гривень за рахунок фонду, вчинили дії, направлені на залучення осіб для здійснення авторського нагляду та технічного нагляду за виконанням будівельних робіт без відповідних кваліфікаційних сертифікатів, недотримання належної якості покриття рульових доріжок аеропорту, бетонного будівництва, чим завдали істотної шкоди державним інтересам, що спричинило тяжкі наслідки.

Взагалі цікава історія з цим будівництвом: тріщини метрами, забетоновані відбитки ніг людей і лап тварин. Тут сідають і злітають літаки, аеропорт до цих пір не введений у експлуатацію. Полоса не дозволяє досягнути мети (42 метри замість 45), йдеться у матеріалах Рахункової палати. Куди поділи бюджетні кошти – питання? Все це потребує перевірки слідчим шляхом, яка триває.Сьогодні знову пікетували Генеральну прокуратуру України, із ЗМІ збираються прийти ще 18 травня. Ми назвали хто замовив Катерину Гандзюк.

Не стоять без руху і інші кримінальні провадження зареєстровані в ЄРДР за фактами злочинів проти громадських активістів.

У квітні ц.р. до Приморського суду м. Одеси направлено до розгляду обвинувальний акт стосовно особи, яка 01.05.2019 посягала на життя Стерненка С.В.

Крім цього, оголошено про підозру у вчиненні замаху на життя журналіста Григорія Козьми та одного з керівників політичної партії "Народний Рух України" Михайла Кузаконя.

Я виходив із приміщення дивився і слухав пікетувальників. Одні і ті ж обличчя, одні і ті ж вимоги. Найважливіша всіх звільнити, всіх звинуватити. Ці вимоги не консолідують суспільство. Ми вже чули їх неодноразово. Виникає одне риторичне питання: "А хто буде розслідувати кримінальні провадження?". На думку надійшли слова заступника Генерального прокурора України Юрія Столярчука: "Збережіть слідчих прокуратури, тому що тепер навіть не кожен прокурор знає і вміє оглянути місце події!"

Щоб догодити західним партнерам і певним верствам населення у органів прокуратури забрали більшість повноважень, зробили стороною у провадженні, декого люстрували, набраних ще не навчили. В силу цих обставин ми не можемо ще повною мірою відповідати на всі виклики злочинності. Але ми будемо старатися. Прокуратура України з народом України!

Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх