EN|RU|UK
Блоги Катерина Одарченко
політтехнолог, партнер компанії "SIC Group Ukrainе"
  95  0

Рішення проблеми столичної агломерації

З кожним роком у столиці та великі міста переїжджають десятки тисяч людей з різних регіонів. За офіційними даними населення Києва в середньому зростає на 30 тисяч щороку. Особливо ця тенденція посилилась саме в останні кілька років. Також лякає ситуація трудової маятникової міграції: майже 600 тисяч людей щодня працюють в Києві, живучи в регіонах. Чому стільки людей щодня добираються в Київ з прилеглих регіонів? Причин багато: їм не подобається екологія в місті, ціни на житло, шум, відсутність зручної інфраструктури.


Рішення цих проблем вимагає стратегічних дій. Що я маю на увазі під стратегією? Зараз Київ існує як «сума» інфраструктурних та житлових об’єктів, які узгоджуються лише по базовим параметрам. Рішення проблем, які виникають, мають точковий тактичний характер.

Сьогодні Київ як і більшість великих міст потерпає від таких тактичних рішень, які, швидше поглиблюють проблеми ніж їх вирішують. Наприклад, уявіть сьогоднішню систему теплопостачання Києва, яка будувалася настільки давно, що її строк експлуатації вийшов десятки років тому. Повна заміна системи вимагає значного фінансування, але це одноразове рішення – довгострокова інвестиція, яка збереже в рази більше ресурсів, ніж було витрачено. Це – стратегія. Ремонт теплопостачання в моменти, коли вже сталися аварії – це тактичне рішення проблеми. Саме ці тактичні рішення створюють більше проблем, ніж вирішують. І, замість постійного тепла в домівках, ми НЕ маємо гарячої води літом (та навіть і в інші пори року), але не думайте що це дрібниця, бо вас не стосується – це стосується всіх киян.

Ще один приклад: будівництво дешевого соціального житла, яке фактично не передбачає створення потрібної інфраструктури для людей. Це створює перенавантаження на комунікації: на транспорт, воду та тепло, каналізацію, тобто мова йде про перенаселення Києва. Контролювати це зобов’язана Київська адміністрація, вона ж і зобов’язана створювати соціальну інфраструктуру для киян і гостей міста.

Для інформування про проблеми та їх можливе рішення нещодавно була проведена конференція «Муніципальна стратегія Києва», де, в тому числі, піднімались питання створення інфраструктури і, звичайно, стратегія розвитку міста. Хаотична забудова, системи водо- та теплопостачання, транспортна система, соціальна інфраструктура та екологія стали головними темами обговорення відомих експертів (Ю. Сенюк, О. Кучеренко, Г. Духовічний) та депутатів (Б. Береза, А. Геращенко, В. Галасюк).

На конференції серед кращих прогресивних, екологічних та комплексних індустріальних рішень в категорії Урбаністика було виділено проект ЖМ «Патріотики на озерах». І не просто так: реально сучасний проект, який своєю ціллю якраз і ставить вирішення проблем агломерації за відносно дешевою ціною та високою якістю. Всі комунікації, зелені технології, соціальна інфраструктура та стандарти будівництва відповідають кращим європейським прикладам. Але ринок житла, як і будь-який ринок будується на конкуренції. Коли конкуренція є – жителі міста отримують дешеве та якісне житло будь-якого класу та на будь-який смак. Якщо її немає, то «маємо те, що маємо» - хаотичну забудову низької якості без належних інфраструктурних умов.

Нездорова конкуренція з’являється внаслідок схем між забудовниками та владою. Конкретніше: Українська Державна будівельна корпорація «Укрбуд» та Микитась М.В., який займав пост її керівника з 2010 року та має тісні зв’язки з головою КМДА, а також займався питаннями містобудування та архітектури.

Компанія «Укрбуд» спеціалізується на доступному житлі економ класу. Її прямий конкурент - АТ АКБ «АРКАДА» та проект ЖМ «Патріотика на озерах». Це створило проблеми для Микитася та компанії, бо люди не купують квартири «Укрбуду», віддаючи перевагу квартирам у ЖМ «Патріотиці на озерах». В хід пустили брудні схеми з захопленням територій, нищенням власності, залякуваннями за допомогою «ручних» ГО типу «Екопарк Осокорки», яка має доволі сумнівне походження. ГО під виглядом благих дій банально перешкоджає законному будівництву і свідомо порушує закон, але жодної відповідальності ні організація, ні її учасники не несуть.

Проект будівництва передбачає побудову житлового масиву в техногенній зоні, створеній внаслідок намиву піску, в районі Осокорків. Житловий масив передбачає будівництва 7000 квартир, 2-х шкіл на 2000 учнів загалом, дитячий садок з кількістю місць до 500, 2 ТРЦ, стадіон, центр первинної медико-санітарної допомоги, 10 км велосипедних доріжок і збереження та розширення зелених зон. 60% квартир – однокімнатні, а дешевизна, зручне розташування та «клімат» для молодих сімей – ідеальний варіант. Звучить як реклама? Можливо й так, бо мені дійсно сподобався проект: ціна, розташування, умови більш ніж хороші як для Києва.

Нам потрібно більше сучасних проектів, які покликані вирішити системні проблеми з ростом столичної агломерації, що значно перевищує можливості міста адаптуватися до неї – і це факт. Чому виникла така ситуація? Через тактичні рішення. Жодна київська влада не наважилась на рішучі дії для змінення «тактичної» політики, хоча стратегічна політика єдина вигідна і для людей, і для справжніх політичних еліт. Потрібно дивитись вперед, планувати та розвивати Київ, щоб в один день він був визнаним одним з найкращих міст для життя людей.


Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх