EN|RU|UK
Блоги Іванна Смачило
заступник міністра юстиції України
  527  1

Безкоштовна правова допомога: хто на неї має право та як її отримати?

Нерідко в житті трапляються ситуації, коли ми потребуємо юридичної допомоги. Але всі юристами бути не можемо, та й, власне кажучи, не треба.

Головне – розуміти ситуацію, в якій варто звернутися по допомогу, знати, куди й до кого піти. Бо ваша найкраща подруга, мама чи брат – не юристи, і їхні поради про те, що допомогло тьоті Олі, вам конкретно можуть лише нашкодити. Так, так. Розумію, що хочеться все ж послухати маму і зробити так, як тьотя Оля. Але пригріти агресора чи агресорку сковорідкою по носі – ідея не найкраща. Бо, по-перше, це заборонено законом, а по-друге, не вирішить вашої проблеми.

Тому задля уникнення необхідності консультуватися з різних питань у тьоті Олі, наразі по всій країні налічується 552 точки доступу до безоплатної правової допомоги.

Які сервіси можна отримати?

Система БПД надає первинну та вторинну допомогу. Не лякайтесь, читайте далі. Я зараз все поясню простими словами.

Отже, первинна юридична допомога – це коли вам надають консультації та роз’яснення з правових питань, допомагають у складенні заяв, скарг та інших документів правового характеру (крім документів процесуального характеру), а також надають допомогу в забезпеченні доступу особи до вторинної правової допомоги та медіації (про це – далі).

Тобто, коли ви не знаєте, як саме вирішити певне правове питання, й вам надають алгоритм вирішення та супроводжують весь процес – це і є первинна правова допомога.

Тепер давайте на прикладах із життя.

Припустимо, вам треба оформити субсидію, а ви взагалі не знаєте, як це зробити. Або ж ви загубили важливий документ і не розумієте, яким чином вам його відновити. Хочете оформити допомогу на дітей, але не в курсі, чи достатньо у вас для цього підстав? Надання консультації та допомога з підготовкою документів у всіх цих питаннях – це і буде первинною допомогою (але, звісно, лише наведеними в прикладах питаннями вона не обмежується).

Тепер перейдемо до поняття "вторинна правова допомога". Усе, що стосується юридичного захисту, за великим рахунком, ми можемо назвати цим терміном. Тобто здійснення представництва інтересів у судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами – ми зараховуємо до вторинної допомоги (а також складення документів процесуального характеру).

Потрібен захист від колишнього чоловіка чи дружини-тирана? На вас подали до суду й вам потрібен адвокат? Один із батьків дитини роками не сплачує аліментів, і ви хочете стягнути їх у судовому порядку?

У всіх цих випадках вам потрібна вторинна правова допомога.

Де цю допомогу шукати?

Центри БПД є в усіх областях (за винятком окупованих територій).

Дізнатися, де розташована найближча до вас точка доступу, можна за цілодобовим номером телефону 0 800 213 103.

Хто має право на безкоштовні юридичні консультації та захист?

Отримати первинну допомогу має право кожен: звернутися по її надання можуть не лише громадяни України, а й іноземці, особи без громадянства, біженці, тобто всі особи, які перебувають під юрисдикцією України.

Із вторинною ж допомогою ситуація інша. Отримати її можуть особи з урахуванням двох критеріїв – критерію малозабезпеченості та належності до категорій, для яких законодавчо закріплено право на безоплатну правову допомогу.

Опишу деякі з категорій осіб, що можуть звертатися по безоплатну допомогу

Людина має право на безоплатну вторинну правову допомогу, якщо її середньомісячний дохід не перевищує двох розмірів прожиткового мінімуму. Сьогодні прожитковий мінімум для працездатних осіб в Україні становить 1921 гривню. Тобто для осіб, які мають дохід менше ніж 3842 гривні, вторинна правова допомога є безоплатною.

Також безкоштовно таку допомогу отримують особи з інвалідністю (є обмеження щодо допомоги та пенсії, яку вони отримують), діти-сироти, діти, які постраждали внаслідок збройного конфлікту, внутрішньо переміщені особи.

Наступна категорія – затримані особи як за адміністративними, так і за кримінальними правопорушеннями.

Також особи, на яких поширюється дія Закону України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту".

На допомогу мають право люди, щодо яких суд розглядає справу про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи та щодо яких суд розглядає справу про надання психіатричної допомоги в примусовому порядку. Особи, які постраждали від домашнього насильства або насильства за ознакою статі.

Варто зазначити, що деякі категорії осіб мають право не на всі види вторинної допомоги.

Тобто загалом держава подбала про те, аби її громадяни у складних життєвих ситуаціях мали доступ до безоплатних юридичних послуг.

Якщо Вам необхідна докладна інформація щодо того, чи підпадаєте ви під категорію осіб, які мають право на безкоштовний юридичний захист, – користуйтесь вищевказаним номером телефону.

Яка якість надання послуг?

Тут формула "безкоштовно – отже, погано" не працює. Адже безкоштовними послуги адвокатів та юристів є лише для громадян, держава ж працівникам та адвокатам їх послуги оплачує.

Рівень спеціалістів не є нижчим від рівня працівників у приватних структурах, відбір юристів відбувається на конкурсній основі.

Хто найчастіше звертається до системи БПД?

Минулого року до центрів і бюро правової допомоги надійшло майже 624 тисячі звернень. Захист у кримінальних провадженнях отримала понад 91 тисяча осіб. Більше 221 тисячі українців звернулися по консультацію до єдиного контакт-центру системи БПД.

Основними "клієнтами" є малозабезпечені громадяни, які не можуть собі дозволити оплатити послуги юриста чи адвоката.

Практично кожне шосте звернення, з яким торік зверталися українці для отримання правової допомоги, стосувалося сімейного права. Крім того, багато звернень надходило з питань соціального забезпечення, спадкового, житлового та земельного права.

Наш результат – це 280 виправдувальних вироків або рішень про закриття провадження, понад 6,8 тисячі випадків звільнення від відбування покарання з випробуванням, понад 3,3 тисячі випадків призначення більш м’якого покарання.

15% клієнтів отримали правову допомогу у своїх віддалених містах і селах через дистанційні та мобільні консультаційні пункти доступу. А це понад 92,8 тисячі осіб.

Вважаю, аргументів наведено достатньо, аби звертатися у випадках проблемних юридичних ситуацій до системи БПД, а не до тьоті Олі. Тим паче, що система якісна, доступна по території всієї країни, а основне – дієва.

Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх