EN|RU|UK
Блоги Євген Попко
адвокат, спеціалізується на корпоративному, спортивному та сімейному праві
  194  0

Процес розлучення: що необхідно знати?

Обов’язковий крок – це спроба владнати конфлікт і зберегти сім’ю.

Вдаємося до процесу медіації (примирення), тобто до механізму переговорів за участі третьої сторони, в якому подружжя намагається дійти консенсусу.

Якщо консенсусу все ж таки знайти не вдалося, процес розлучення відбувається по-різному, залежно від специфіки ситуації.

Розлучення за спільною згодою, коли подружжя не має дітей

Відбувається через ДРАЦС. Наразі є можливість попередньо подати документи через онлайн-платформу Міністерства юстиції. Ще одна "новація" – запис на конкретний час на прийом до ДРАЦСу. Попередній запис дасть змогу зменшити час очікування в чергах.

На що звернути увагу?

У разі розірвання шлюбу за спільною згодою подружжя часто узгоджує майнові питання, не закріплюючи це жодним договором. Однак навіть після розлучення під час операцій із нерухомим майном, що перебувало у спільній власності, треба мати згоду колишнього чоловіка/дружини. Тому зручно укладати нотаріально посвідчений договір, де розписуються подробиці поділу майна.

Якщо виникає спір щодо майна, то варто зважати на те, що позовна давність щодо розподілу майна після розірвання шлюбу – три роки. Строк, утім, може бути продовжено, якщо спір виник після розірвання шлюбу. За наявності шлюбного договору розподіл майна відбувається за його умовами.

Розлучення подружжя, яке має дітей

Обов’язково відбувається в судовому порядку. Але є варіант спростити судовий процес – за умови, що подружжя разом із заявою до суду подає узгоджений нотаріально посвідчений договір, у якому визначає питання щодо того, де та з ким із батьків проживатимуть діти. А також щодо того, яку участь і яким чином братиме інший член подружжя в утриманні та вихованні дитини. Наступний обов’язковий документ – договір, погоджений обома членами подружжя, де визначається розмір аліментів на дитину.

У такому випадку розірвання шлюбу відбувається через 30 днів після винесення рішення судом та не потребує прийняття додаткових рішень органами ДРАЦС.

На що звернути увагу?

Але, з огляду на практику, ми радимо звернутися до ДРАЦСу з проханням проставити відмітку про розлучення або надати свідоцтво – для уникнення можливих проблем у майбутньому.

Розлучення із позбавленням батьківських прав

Такий надзвичайний захід потребує особливої підготовки та зусиль. Але якщо ж один із батьків вбачає потребу в такому кроці, то необхідно отримати висновок органів опіки і піклування про необхідність позбавлення. Паралельно слід збирати документи, які доводять, що батько/мати не займався/займалася вихованням дитини. Наприклад, відповідні довідки з дитсадка, школи, свічення сусідів, родичів, докази можливості позивача утримувати та виховувати дитину.

А також – документи, що підтверджують можливість забезпечувати дитину.

На що варто звернути увагу?

Процес є складним, адже якщо інша сторона аргументовано оспорює позбавлення батьківських прав – суд часто виносить рішення не на користь позивача. У разі надання належного висновку органами опіки і піклування та наявності всіх документів, а також відсутності або неналежності аргументів іншої сторони – суд приймає рішення про позбавлення одного з подружжя батьківських прав.

Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх