EN|RU|UK
Блоги Роман Дрипа
державний експерт Директорату стратегічного планування та євроінтегарції
  408  0

Mobile ID в Україні

Україна впроваджує найкращі практики електронної ідентифікації та кваліфікованого цифрового підпису які функціонують у країнах Європейського Союзу. Зручні користувачу та визнанні для транскордонного використання способи електронної ідентифікації є передумовою створення єдиного цифрового ринку Європейського Союзу. Також впровадження єдиної електронної ідентифікації сприяє створенню нових та розширенню переліку існуючих послуг, як можуть надаватися онлайн.

7 листопада 2018 року в Україні набрав чинності Закон України "Про електронні довірчі послуги", який відкрив шлях для повноцінного запуску в Україні сервісу Mobile ID – спільної послуги операторів мобільного зв'язку та кваліфікованих надавачів електронних довірчих послуг, яка дозволяє здійснювати електронну ідентифікацію особистості та накладення кваліфікованого цифрового підпису для отримання різних електронних послуг. Впровадження в Україні такого сервісу є результатом спільної роботи як фахівців в галузі права, законотворців, суб’єктів надання адміністративних послуг, так і спеціалістів у галузі телекомунікацій, захисту інформації та персональних даних.

Фактично, це кваліфікований цифровий підпис закритий ключ якого знаходиться на захищеній SIM-картці з аплетом у мобільному телефоні, що дозволяє підписувати документи отримати адміністративні та інші види послуг в електронній формі в сучасному та зручному форматі через власні портативні пристрої, які підтримують SIM-картки. Електронний цифровий підпис абонента записується на SIM-карту нового покоління, які можна буде отримати в мережі точок спільної присутності операторів мобільного зв’язку та кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг. У нашому випадку, це - Акредитований центр сертифікації ключів органів юстиції ("АЦСК органів юстиції України").

На даному етапі дана послуга вже доступна для контрактних абонентів компанії "Київстар", яка вже здійснює обмін звичайної SIM-карти на спеціальну із можливістю генерації особистого ключа кваліфікованого цифрового підпису, яка має особливі алгоритми шифрування для додаткового захисту даних користувача.

Нагадаємо, 20 грудня 2018 року Державне підприємство "Національні інформаційні системи" (Ред. – ДП "НАІС" засноване Міністерством юстиції України у 2015 році. Основною метою діяльності Підприємства є, зокрема, технічне, технологічне забезпечення створення та супроводження програмного забезпечення ведення автоматизованих систем Єдиних та Державних реєстрів, що створюються відповідно до наказів Мін’юсту. Йдеться також і про інші електронні бази даних, що створюються відповідно до законодавства України) та ПрАТ "Київстар" підписали угоду, за результатами якої запустили у промислову експлуатацію послугу мобільної ідентифікації та електронного підпису (Mobile ID) на всій території України. Для отримання послуги Mobile ID необхідно подати заяву про реєстрацію встановленої форми, пред’явити оригінал паспорту громадянина України та довідку про присвоєння індивідуального податкового номера. За актуальною інформацією два інших найбільших оператора мобільного зв’язку на ринку України (Vodafone та Lifecell) запустили сервіс MobileID в пілотну експлуатацію.

Щоб отримання сертифікатів фізичної особи для адвокатів/нотаріусів/приватних виконавців або ж представника юридичної особи для абонентів, які обслуговуються на корпоративних умовах, передбачені додаткові документи, з якими ви можете ознайомитись за посиланням -https://ca.informjust.ua/download/docs/List_of_documents.pdf.

Використання Mobile ID в Україні вже можливо у сервісах Держгеокадастру, Державного реєстру виборців, Електронного кабінету водія, сервісу інтегрованої системи електронної ідентифікації (id.gov.ua), а також на офіційній сторінці кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг - "АЦСК органів юстиції.

Що дасть повноцінний запуск використання Mobile ID в Україні? Цей сервіс можна буде використовувати для отримання електронних державних сервісів, у галузі охорони здоров’я (видача ліків, доступ до історії хвороби, моніторинг показників), галузі освіти (доступ до сайту навчального закладу та особистого кабінету, дистанційне навчання, отримання довідок), фінансового та банківського сектору, корпоративного ринку (вхід до системи, документообіг, мобільність), онлайн-купівель тощо. Зручність та практичність даного інструменту закладається у використанні в смартфоні, планшеті чи звичайному телефоні та можливості роботи без доступу до мережі інтернет (виключно за рахунок мобільного зв’язку). Застосування Mobile ID не вимагає завантаження та налаштування додатку чи якогось спеціального обладнання і все що потрібно пам’ятати - виключно PIN-код до персонального ключа кваліфікованого цифрового підпису.

Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх