EN|RU|UK
Блоги Катерина Одарченко
політтехнолог, партнер компанії "SIC Group Ukrainе"
  92  4

"Суверенітет над майбутнім": який суспільний договір пропонує "Батьківщина"

Напередодні великих президентських перегонів голосніше за всіх про необхідність укладення суспільного договору в Україні і нової Конституції на його базі говорили в таборі партії "Батьківщина". Більше того, в політсилі приступили до конкретних дій, залучивши групу інтелектуалів та експертів до розробки безпосередньо тексту угоди.

20 січня автори договору опублікували свій доробок, відкривши можливість долучитися до його обговорення всім бажаючим.

Що таке суспільний договір

Ідея суспільного договору є далеко не новою і своїм корінням сягає аж до стародавніх часів. Сучасні ж уявлення про нього є продуктом епохи Просвітництва.

Поняття теорії суспільного договору має багато різноманітних визначень. Даному питанню присвячено не одну фундаментальну працю світових інтелектуалів. Його сутність лежить здебільшого в філософській площині, що ускладнює його розуміння пересічному громадянину.

Кажучи дуже спрощено, суспільний договір - це набір певних принципів у формі угоди, які регулюють моральні або політичні зобов'язання людей, формують суспільство, в якому вони живуть.

Необхідність змін

Прихильники розробки нового суспільного договору вважають, що він повинен стати фундаментом для нової Конституції, необхідність якої обговорюється вже не перший рік.

Фото: "Дзеркало тижня"

Нинішня редакція Конституції як документ, що закріплює чинний суспільний договір, абсолютно не відповідає потребам суспільства. Новий суспільний договір визначатиме правила, за якими розвиватиметься Україна, а Конституція стане дорожньою картою для його реалізації.

В якості прикладів вдалого досвіду реалізації подібного процесу зазвичай згадують Сполучені Штати, Францію та Великобританію.

Однак експерти зауважують, що у випадку зазначених країн суспільний договір початково стосувався не всього суспільства, а лише для правлячої еліти. Лише з плином часу він розповсюдився на решту соціуму. У випадку України цей процес фактично йде "знизу" і має охопити всіх громадян держави.

Аполітичний чи надполітичний

Автори документу, створеного під патронатом "Батьківщини", наполягають, що він має неполітичний, неконституційний та неюридичний характер "протоправа", розмежовуючи процес створення суспільного договору і нової Конституції. Проте водночас називають його "Установчим актом, що має найвищу юридичну силу в Україні, вищу ніж будь-які інші акти - міжнародні нормативні акти, Конституція України".

Декларована аполітичність договору ніби має нівелювати апеляції щодо його демагогічної та популістичної складової і розглядати його суто з філософської точки зору. Водночас зв'язок з "Новим курсом" Юлії Тимошенко і те, що лідер "Батьківшини" є "політичним провайдером" цих ідей, змушує ставитися до Договору як до частини передвиборчої програми.

Фото: прес-служба "Батьківщини"

Крім того, документ проголошує вимоги до влади - як до місцевої, так і до майбутнього президента, серед яких, зокрема, проголошення всеукраїнського референдуму.

А чи всі зрозуміють?

Текст Договору насичений низкою зовсім не витлумачених або недостатньо розкритих термінів. У першому пункті основних положень згадується "суверенний Лад", в якому має самореалізуватися кожен. Жодних уточнень, що саме ховається за цим словосполученням, автори не надають.

Новий суспільний договір проголошує "перезаснування Республіки Україна". Проте не розкривається сутність цього поняття. До того ж, наголошується на його нетотожності поняттю "української держави", яке в свою чергу подане у неоднозначній формі "країна-держава Україна".

Окреме питання - термін "суверенітет над майбутнім", на якому базується модель нової Республіки. Один з авторів Договору філософ Сергій Дацюк визнав, що це поняття як "незрозуміле" класифікувала значна частина експертів. Що тоді вже казати про пересічних українців, до яких він має безпосередньо застосовуватися.


Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх