EN|RU|UK
Блоги НЦП
"Національний центр правозахисту"
  256  0

МЕЖІ НЕОБХІДНОЇ ОБОРОНИ: КОЛИ ОБОРОНА СТАЄ НЕОБХІДНОЮ І ЧИ ДОЗВОЛЕНА ЇЇ БЕЗМЕЖНІСТЬ

Право кожної особи має межі. Меж немає у свавілля.

Право кожної людини на оборону життя та здоров’я є конституційним. Безумовність права на оборону підкреслюється його законним використанням незалежно від можливості пасивного уникнення загрози. Отже, активні дії з оборони вітаються, адже це певною мірою виховує в людині гідне ставлення до себе та чуйне ставлення до інших. Посягання може стосуватись як власного життя і здоров’я, так і безпеки будь-кого іншого. Немає жодної різниці чи ти захищаєш себе, чи захищаєш інших, в т.ч. інтереси суспільства або держави. Це стосується не лише фізичної недоторканості, а й майна чи будь-якого іншого права чи законного інтересу від кримінального посягання.

Однак, не варто підміняти необхідною обороною помсту або власну завідомо протиправну поведінку.

Умови, за яким право на оборону визнається необхідним послідовно перелічені Верховним Судом у постанові від 19.04.2018 р. по справі № 722/1981/16-к, спираючись на ст. ст. 36 та 37 Кримінального кодексу України :

оборона визнається необхідною лише у випадку, якщо дії, що становлять її зміст, вчинено з метою захисту охоронюваних законом: а) прав та інтересів особи, яка захищається; б) прав та інтересів іншої особи (фізичної чи юридичної); в) суспільних інтересів; г) інтересів держави;

оборона може здійснюватись лише від суспільно небезпечного посягання, тобто діяння, ознаки якого передбачені КК;

за загальним правилом необхідна оборона має бути своєчасною – право на неї втрачається після того, як посягання було припинено або закінчено, і необхідність застосування засобів захисту відпала;

посягання має бути реальним, а не існувати лише в уяві того, хто захищається;

шкода при необхідній обороні може бути заподіяна тільки тому, хто посягає;

при необхідній обороні допускається заподіяння лише такої шкоди, яка є необхідною і достатньою в даній обстановці для негайного відвернення чи припинення посягання.

У цьому рішенні Верховний Суд визнав обґрунтованим виправдувальний вирок обвинуваченому у нанесенні тяжких тілесних ушкоджень за ст. 121 КК України, кваліфікувавши цей злочин, як вчинений у стані необхідної оборони без перевищення меж.

Зрозуміло, що у необхідній обороні має бути межа, лише тоді вона отримує статус законної. Проте, перевищення меж є кримінально-караним лише у разі умисного заподіяння тяжких тілесних ушкоджень (ст. 124 КК) або у разі умисного вбивства (ст. 118 КК).

Як зазначає Верховний Суду постанові від 26.04.2018 р. справі № 342/538/14-к , спираючись на ч. 5 ст. 36 КК, закон передбачає винятки із загального правила про те, що при необхідній обороні особа, що захищається, повинна додержуватися визначеної межі, завдаючи шкоду посягаючому. Цими винятками є – напад озброєної особи, напад групи осіб або протиправне насильницьке вторгнення у житло чи інше приміщення. У таких випадках шкода, заподіяна особі, яка посягає, не обмежена ніякими межами, аж до позбавлення посягаючого життя.

У цьому рішенні Верховний Суд визнав правомірним навіть умисне вбивство чоловіком жінки: «Як встановлено судом у вироку, удар ножем ОСОБА_2 наніс потерпілій, захищаючись від незаконного проникнення у його житло та нападу на нього з боку ОСОБА_4 і ОСОБА_5. Такі висновки суд обґрунтував доказами, які були безпосередньо досліджені під час судового розгляду та отримали відповідну оцінку…». За результатами касаційного перегляду обвинувальний вирок було скасовано, а кримінальне провадження закрито у зв’язку з відсутністю в діянні складу злочину.

✍ Отже, так звана «безмежна оборона» в юридичному сенсі має місце. Але для цього потрібна наявність цілого спектру об’єктивних умов, які за сукупністю мають зі високим ступенем обґрунтованості, розумності та справедливості демонструвати суто захисні мотиви від суспільно-небезпечного діяння в специфічній обстановці, що обмежує вибір та можливості самооборони. І це є межі безмежності.✍

Марія Островська – адвокат, керуючий партнер адвокатської компанія “ПАРТНЕРИ”, член Комітету захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності Ради Адвокатів Київської Області, заступник Голови Комітету по наближенню системи адвокатури України до європейських правових стандартів Національної асоціації адвокатів України.

Слідкуйте, далі буде t.me/NCP_Ukraine
Підписуйтесь instagram.com/ncp_Ukraine
Звертайтесь  ncp.ukraine@gmail.com

Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх