EN|RU|UK
Блоги Юрий Андреев
  332  0

Колишніх розвідників не буває. Що робив Джек Девайн в Україні?

На фоні нової хвилі загострення конфлікту між Україною та Росією світова преса активно обговорює питання взаємовідносин східноєвропейських країн-сусідів. 

Професор політології Університету Айови Сара МакЛафлін Мітчелл присвятила цій темі  статтю у «Washington Post» під назвою: «Чи можуть нові бої між Росією та Україною перерости в тотальну війну?». Посилаючись на результатах багаторічного міжнародного політологічного дослідження «Питання, пов'язані з війною» (ICOW), Сара МакЛафлін Мітчелл приходить до висновку про те, що конфлікт в Керченській протоці ілюструє, як неврегульовані морські суперечки збільшують ризик виникнення територіальних претензій, а також того, що багатоаспектні конфлікти поступово переходять до збройного протистояння.

Стаття закінчується невтішним висновком, що ризик війни залишається високим, тому що спірні морські проблеми також пов'язані з територіальними претензіями на Крим. Дослідження ICOW передбачає, що морські претензії створюють небезпечні умови безпеки, пов'язані з територіальними претензіями і історією мілітаризації.

Основний союзник України це США миттєво відреагував на провокацію збоку ВМС Росії. Конгрес США прийняв три важливі резолюції для нашої країни: визнання Голодомору геноцидом, засудження дій Москви в керченській протоці і заклик для зупинення реалізації «Північного потоку-2». 

Крім того США активізували свою розвідувальну діяльність пов’язано щодо України. Про це йдеться в статті Девіда Ейкса «ВВС США розгорнули літак спостереження в Україні. Ось чому це важливо», опублікованій в американському виданні «The National Interest». 

Автор статті розповідає про політ літак з військово повітряних сил США з «екстраординарною місією» та припускає, що це було зроблено з метою отримання інформацію про кількість та дислокацію російських військ вздовж українського кордону. Цей політ виконувався відповідно до міжнародного договору про відкрите неба, який був підписаний 34 державами світу. Всім учасникам договору надається можливість здійснювати такі польоти на неозброєних літальних апаратах, оснащених фотографічної, фотометричної технікою та радіолокаторами, по заздалегідь обумовленими маршрутами над територією один одного.

Мета таких польотів - здійснення моніторингу військової діяльності та перевірки дотримання сторонами умов різних міжнародних договорів. В даному контексті можна зробити висновок про бажання розвідки США отримати актуальні військові розвіддані по ситуації в Україні.

Для внутрішнього моніторингу політичної ситуації в країні розвідки використовують інші методи. 11 грудня в Київ прибув легенда розвідки ЦРУ – Джек Девайн. Нинішня голова ЦРУ Джина Хаспел називає Девайна своїм учителем.  Офіційним приводом для візиту в нашу країну стала презентація книги «Вдале полювання» на запрошення політика Богдана Губського. Але на мою думку це було, лише прикриття для проведення закритих для ЗМІ зустрічей з впливовими в Україні людьми.

Ініціатор приїзду Девайна Богдан Губський довгий час очолював напрямок взаємодії з Конгресом США від Верховної Ради України. За час своєї роботи він здобув багаточисленні зв’язки серед американського істеблішменту та бізнесу.  Губський, здається, продовжує виконувати роль комунікаційного хабу, який пов’язує американські та українські політичні еліти.

Цікаво, що Девайн в Києві був нагороджений патріархом УПЦ Філаретом орденом Святого Андрія Первозданного з формулюванням «За підтримку у створенні української автокефальної церкви». Це підтверджує, що США мали вплив на отримання Україною Томосу. На нагородження Девайна агресивно відреагували російські пропагандисти.  В своїх випусках вони покладають відповідальність за надання Україні Томосу на Губського та ЦРУ, Держдеп США.

Напередодні майбутніх президентськими виборами в Україні візит розвідника з США виглядає цілком логічним.

На даний момент США ще не визначилися з підтримкою кандидата на президентських перегонах і потребують інформацію про внутрішній стан українського політикуму з надійного джерела. Таким джерелом, скоріше за все, став Богдан Губський.

Приїзд Девайна це результат збігу інтересів українського політикуму і американських центрів прийняття рішення, в підтримці курсу України на протистояння російської агресії і продовження курсу реформ і євроатлантичної інтеграції. Крім того візит Девайна це зрозумілий меседж для України та Росії. США залишаться основним союзником та радником майбутнього українського президента і будуть впливати в подальшому на українську політику.Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх