EN|RU|UK
Блоги Марія Томак
правозахисниця, координатор у Медійна ініціатива за права людини
  1499  2

Квиток на волю: командир танку Богдан Пантюшенко

Цього тижня публікуємо історії українських де-факто військовополонених та цивільних заручників Донбасу напередодні суботньої акції на їх захист. Вражає те, що навіть СБУ не може назвати точної цифри тих, хто незаконно утримується на тимчасово окупованій території.

15 грудня о 11.00 на Майдані Незалежності у Києві - акція на підтримку військовополонених та заручників проросійських сил на Донбасі Квиток на волю. Його мають отримати всі полонені. Медійна ініціатива за права людини протягом тижня публікуватиме історії людей, аби привернути увагу до долі тих, хто опинився в заручниках незаконних збройних формувань.

Богдан Пантюшенко - командир танку 1-ї танкової бригади з позивним "Броня". У полоні майже 4 роки - від 18 січня 2015-го.

Захопили його у районі селища Спартак. Напередодні танк Пантюшенка разом з іншими мав вийти до Путилівського мосту, закріпитися та забезпечити прохід саперів. Ті планували підірвати міст, по якому бойовики висувалися з Донецька, аби атакувати наші позиції в новому терміналі аеропорту.

Згодом цю операцію ЗСУ назвуть "однією з найяскравіших подій у боях за аеропорт". Але Пантюшенко про це дізнається лише за кілька місяців. Того дня танк Богдана підбили бойовики, членів екіпажу взяли у полон.

Перші три місяці над хлопцями знущалися "козаки війська донського". "У них було фізично важко. Постійно били. Одного разу з електрошокером. Дуже неприємна штука. Били, незважаючи на поранення. По голові теж. Ногами, руками, прикладом. Вони приходили, аби ви розуміли, як у зоопарк, ми для них були як мавпочки. Заходили зі словами: "О! Танкісти" і починали відводити душу", - після звільнення 27 грудня 2018 року розповідав танкіст Іван Ляса.

Згодом полонених перевели до будівлі СБУ в Донецьку, після - у Макіївську колонію, далі - у донецьке СІЗО. Вже два з половиною роки у Пантюшенка немає можливості поговорити з сім'єю по телефону, а рік і передати лист.

В одному з останніх Богдан написав дружині Viktoria Pantyushenko: "Я писав у минулому листі і підтверджую зараз, що по обміну ми собі не ставимо строки. Є думки, можливо поміняють під вибори чи президентські, чи парламентські. За рік чи п’ять. Я готовий до будь якого розвитку подій. Точніше - не готовий, а змирився з тим, що від мене нічого не залежить".

На фото - Богдан Пантюшенко під час утримання у Макіївській колонії (2017 рік)

Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх