EN|RU|UK
Блоги НЦП
"Національний центр правозахисту"
  213  0

Як уникнути відповідальності за злісну непокору

Адвокат, який увійшов в ТОП-10 з кримінального права за версією Юридична газетаВіктор Мороз пояснює як уникнути відповідальності за злісну непокору законному розпорядженню або вимозі поліцейського.

Для людей, які мають активну громадську позицію, або простіше кажучи активістів, до болі знайомою є стаття 185 КОДЕКСУ УКРАЇНИ про адміністративні правопорушення, який хоча й з численними змінами, але діє ще з 1984 року та не передбачає ані аудіофіксації судових засідань, ані можливості касаційного оскарження (тобто судочинство закінчується на місцевому рівні). Але чи завжди поліцейський правий та чи обов'язково покорятися будь-яким його вказівкам?

Насправді, ні, не завжди та не обов'язково. Для того, щоб це зрозуміти варто проаналізувати за що ж саме передбачена адміністративна відповідальність у вигляді адміністративного арешту строком до п'ятнадцяти діб згідно славнозвісної статті 185 Кодексу про адміністративні правопорушення.

По-перше, для того, щоб притягнути за ст. 185 КУпАП особу до відповідальності вимогу або розпорядження повинен віддати поліцейський, тобто працівник правоохоронного органу, який згідно вимог Закону України «Про національну поліцію» ідентифікував себе із зазначенням спеціального звання та інших атрибутів правоохоронця.

Крім того, непокора повинна бути розпорядженню або вимозі, тобто побажання або прохання, висловлені так, що заперечення є не припустимими. Водночас, якщо поліцейський робить зауваження або висловлює міркування, то й підстава для притягнення до адміністративної відповідальності як така відсутня. При цьому, вимога або розпорядження поліцейського повинні бути законними, тобто ґрунтуватися на приписах чинного законодавства, а не просто на бажанні представника правоохоронного органу чи його внутрішньому переконанні.

Більше за те, саме непокора законній вимозі або розпорядженню поліцейського повинна бути злісною, тобто відрізнятися агресивністю, умисністю, наполегливістю.

За відсутності всіх цих ознак і підстав для того, щоб затримувати та в подальшому притягати особу до відповідальності немає, але, якщо у активіста відсутні хоча б базові знання у галузі права, йому краще вимагати від поліцейського забезпечення права на захист шляхом виклику його адвоката та до прибуття адвоката відмовитися від надання будь-яких пояснень та показань, пославшись на положення статті 63 Конституції України.

Віктор Мороз, керуючий партнер адвокатської фірми Suprema Lex

Слідкуйте, далі буде 👉 t.me/NCP_Ukraina

Підписуйтесь 👉 instagram.com/NCP_Ukraina

Звертайтесь 👉 ncp.ukraine@gmail.com

Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх