EN|RU|UK
Блоги Роман Насиров
  71  0

Чому децентралізація не працює так, як треба?

Уявіть собі маленьке провінційне польське містечко. Ні промислового виробництва, ні серйозної інфраструктури. І от на виборах мера перемагає молода людина, яка постає перед проблемою: як розвивати місто і заробляти у бюджет гроші?

Відповідь знайшли. Виявилося, що там колись давно народився художник, який став відомий на весь світ. Художника знали, а те, звідки він, стало новиною. У міста було кілька його полотен. Мерія невеличким ресурсом і свідомим та старанним підходом організувала будинок-музей, екскурсійні тури, інформаційну кампанію. Закрутилося, поїхали люди, почали заповнюватися туристами готелі та ресторанчики. Місто почало заробляти гроші і розвиватися. На жаль, не пригадаю зараз назви того містечка, але суть в іншому.

Поляки почали децентралізацію 25 років тому, і процес досі триває. Чому у Польщі все працює, а в Україні ми досі говоримо про можливості і шанси? У Польщі громади розпоряджаються коштами і несуть за це повну відповідальність. І це ключовий момент: відповідальне ставлення до ресурсів. Вчора президент озвучив статистику: за 4 роки власні доходи місцевих бюджетів зросли з 69 млрд до 231 млрд гривень. Доля доходів у ВВП зросла з 5,1% до 7,1%. Держава витрачає на розвиток громад та інфраструктури у 39 разів більше, порівняно із 2014 роком. Так, курс національної валюти сьогодні інший, але все одно витрати неспівмірно зросли. І це факт.

Так само факт, що на місцях основна проблема сьогодні вже не у тому, що коштів бракує. А в тому, що бюджетом громади не вміють розпоряджатися. Тому обирають найпростіший, але абсолютно неконструктивний варіант - покласти гроші у банк. А всі ці кошти мають постійно працювати на розвиток громади.

Децентралізація на інституційному рівні відбувається: змінюється законодавство, в тому числі податкове, наповнюються місцеві бюджети. Питання і проблеми – на операційному рівні. Щоб робота була ефективною, потрібна відповідальність місцевої влади, в першу чергу я маю на увазі готовність працювати над пошуком і реалізацією реальних проектів. На місцях, у громадах не потрібні чиновники. Потрібні менеджери, які будуть кожного дня ставити перед собою задачі і знаходити рішення. Це велика робота, але вона 100% дає результат, при чому наочний, у щоденному житті міста чи села.

Для цього молоді, ефективні люди повинні прийти у політику, у життя кожної української громад

Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх