EN|RU|UK
Блоги Виолетта Киртока
журналист
  1201  3

Фільм "Дике поле": яка прем'єра без прем'єра

На великі екрани вийшло кіно, зняте по культовій книзі Сергія Жадана "Ворошиловград"

На перший показ фільма в Київі зібралася без перебільшення культурна еліта країни. Відомі письменники, видавці, музиканти, актори театрів та кіно, продюсери. Всі, причетні до формування кіноринку в нашій країні. Прийшли іволонтери, які активно співпрацюють з Сергієм Жаданом, який постійно виступає перед військовими, дружить з ними. Боюся перелічувати помічених на прем’єрній вечірці, бо обов'язково когось забуду назвати. Але повірте - були всі.

Читайте на "Цензор.НЕТ": Письменник Сергій Жадан: "Мені особисто бракує фільмів про цю війну. Але "Дике поле", зняте за романом "Ворошиловград", ще й про дружбу, любов, пам'ять та повернення"

Невеличка затримка сеансу була пов'язана з тим, що чекали прем'єр-міністра. Йому й надали вітальне слово: "Я підготував промову на 45 хвилин, але вирішив її не проголошувати, - шуткував Володимир Гройсман. - Ну, і яка ж прем'єра без прем'єра? Я радий, що українське кіно розвивається. Цього року ми маємо 18 прем'єр фільмів вітчизняного виробництва. Ще понад 70 зараз знаходяться у процесі зйомок".

"Я б був дуже радий, якби українське кіно невдовзі стало незалежним від держави, не потребувало державної підтримки, як це відбулося з нашою картиною, а стало бізнесом, який сплачує податки, - режисеру фільму "Дике поле" Ярославу Лодигіну також надали слово. - Але я хочу скористатися нагодою, що в залі присутній прем'єр-міністр, і сказати: справа Каті Гадзюк має бути завершена".

Після цих слів Ярослава зал піднявся і аплодував стоячи, підтримуючи вимогу. Це був щемливий і одночасно страшенно сильний момент. Тим більше, що в кіно неодноразово потім говорили про справедливість, її відсутність та намагання її досягти.

"Ну що ж, розслабтеся, у нас сьогодні сімейний перегляд фільму з прем'єром, насолоджуйтесь", - порадив продюсер фільму Володимир Яценко. На дружній сміх залу Ярослав Лодигін додав: "Ви чекали це кіно 45 хвилин, а я - сім років". Саме стільки знадобилося йому, щоб втілити свою мрію в життя.

Мені пощастило три роки тому побачити, як Ярослав Лодигін, сценарист Наталка Ворожбит та Сергій Жадан обговорювали можливість зйомок фільму. Більше того, автор роману показував місця, де відбуваються події його розповіді. Тоді ми всі вперше і побачили ту саму заправку, навколо якої і крутиться сюжет, річку Айдар та телевізійну вежу, від якої відкривається неймовірний вид на місто Старобільськ та загалом на донбаську землю, яка пережила лихі і буремні дев'яності, а зараз здригається від війни.

Та сама заправка. Для кіно побудували декорацію поряд

"Єдине попередження, - зауважив Ярослав Лодигін. - В фільмі багато ненормативної лексики. Якщо у когось занадто чутливі вуха, можете вже вийти". У всіх з вухами виявилося нормально.

Кожне ім'я в титрах, кожного актора на екрані зал вітав оплесками. Більшість з тих, хто знявся в головних ролях, хто створював кіно, знаходилися в цьому ж залі. Крихітна роль Жадана з одним-єдиним словом також викликала овації. Він помітно хвилювався. Або йому було не дуже зручно в не звичному для нього піджаку. Шкірянка та футболки для нього, донбаського хлопця, природніші до цих пір.

Фільм дуже сонячний, неймовірно красиво знятий. Актори, які з'являються у невеличких ролях, колоритні настільки, грають персонажів із дев'яностих з таким знанням матеріалу... Головний герой та дівчинка, з якою у нього виникає кохання, вперше з'являються на великому екрані. І це неймовірно радує: тепер вони будуть грати в рідному кіно центральні ролі, з чим справляються прекрасно, а не слугувати фоном московським "звьоздам", як це було донедавна.

Сергій Жадан на зйомочному майдачнику рік тому з виконавицею ролі Каті – Євгенією Муц. Для акторки це дебют на великому екрані

В кіно, хоча й трагічному, розповідаючому про рейдерство, бандистські традиції та методи виживання в умовах беззаконня, багато жартів. Фрази точно розійдуться на цитати. Особливо доречною з огляду на майбутні вибори виявився коротенький діалог: "У нас там выборы. - И кого выбирают? - Да кого попало"...

З екрану, як на Донбасі, та й будь де на просторах України, одночасно звучить російська, українська, місцевий суржик. Є і персонаж, який говорить азіровською мовою. І це також прикмета часу, країни, культури та її відсутності.

...В дев'яності роки культовою для мене особисто стала "Асса". Мені здається, "Дике поле" по рівню, розповіді про час, прикметам регіону вже можна називати культовим. В ньому Донбас такий, яким він і був перед війною.

А найбільшим скептикам пораджу подивитися фільм хоча б заради притчи про Даніїла, яку розповідає Отець у виконанні неперевершенного Олексія Горбунова. Як, в якій компанії і навіщо він це робить - глибина цього моменту насправді виходить за межі фільму. Як і вогонь, який вирвавшись з цього колишнього наркомана, а теперішнього проповідника, заполонив схід України.

Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх