EN|RU|UK
Блоги Павло Мороз
Адвокат, правник, екс-заступник Міністра юстиції
  326  1

В чому ж логіка кремлівського санкційного списку?

У зв‘язку з останніми подіями (так, це я про санкції) не міг не поділитись власними думками на цю тему.

І перше, про що варто заявити – це абсурдність цього списку. З одного боку, такі санкції можна вважати дзеркальною мірою, яку в РФ застосували у відповідь на санкції проти російських підприємств, осіб і медіа, введених нашою країною в кінці весни цього року. У кремлівському списку санкцій – 322 громадянина України і ще 68 українських компаній.

З іншого боку, якщо вчитатись у самий список та подивитись, проти кого введені санкції, то логіка «аби помститися» перестає працювати.

Бо схоже, що єдиний критерій, за яким складався перелік осіб – це політичні погляди, тобто 70% осіб – представники влади. Бізнесмени потрапили у список теж, певно, через свої політичні переконання або, судячи з списку, через якісь вчинки, про які нам невідомо. Такі на перший погляд абсолютно Алогічні рішення є трохи незрозумілими. І як поки що ставитись до такого списку, поки що не повністю зрозуміло.

У списку прямо зазначено, що вводяться санкції щодо тих, хто недружелюбно або вороже ставиться до Росії. Це – ключове положення. І вказує воно на те, що санкції є політичним інструментом, який давно очікувався. Нічого нового тут немає. Оскільки це політичний інструмент, не зовсім зрозуміло, до чого тут тоді підприємці.

Під санкції попали не тільки особи, а й підприємства. Якщо дивитися на списки компаній, то санкції спрямовані на ті компанії, які є в основному експортними та експортують продукцію в Росію або імпортують з Росії. Ця діяльність буде заблокована, тобто експорт в Росію, а також продукція, гроші або нерухомість, яка знаходиться на території Росії, буде теж заморожена. Але навіщо РФ вирішили розірвати усі зв‘язки? Попередні 4 роки для них такі відносини були вигідними.

Вони б'ють по агросектору, металургії і хімпрому, а якщо точніше – по тих підприємствах, які торгують в РФ, незважаючи на обмеження і ООС. Тим самим вони отримують можливість остаточно позбутись українських компаній.

Формально в постанові санкцій вказано лише блокування і заморожування безготівкових грошових коштів, бездокументарних цінних паперів і майна на території РФ. А також заборона на перерахування коштів та виведення капіталу за межі Росії. Тобто при бажанні є всі можливості продовжити торгівлю, але через третіх осіб, відмовившись від інвестицій в Росію.

Втім, в майбутньому санкції можуть бути розширені за рахунок введення заборони на торгівлю з Росією.

Чи плине це суттєво на нашу економіку?  
Товарообіг України і Росії значно зменшився з 2014 року. У 2014 році частка Росії в експорті українських товарів склала 18,2%, в 2017 році – 8,5%, а за 8 місяців поточного 2018 року – 7,9%. У грошовому вираженні Україна поставила в РФ товарів на $ 2,4 млрд з початку року.

Найбільшу частку експорту з України в Росію торік становили продукти неорганічної хімії (16,5%), чорні метали (20,4%) і продукція енергетичного машинобудування (14,4%).
Фактично, введені санкції звісно матимуть вплив, але не смертельний. А наш бізнес, навіть ті, хто попали під удар, віднеслись до санкцій стримано і з посмішкою. Ну а як реагувати на такі вчинки ще?

Ну і вишенька на торті – почуття гумору тих, хто став автором списків, а саме їх акцент на місці проживання, де у всіх людей зі списку значиться країна "СРСР" крім політиків-іноземців. Гадаю, що жарт невдалий, і нікому смішно не було.

Що ж буде далі та які «сюрпризи» ще готує нам РФ? Логіка в цих діях точно є, але вона не виглядає цілковитою і вже очевидно, що не на поверхні. Аналізувати список потрібно комплексно і мабуть що не зараз, адже впевнений, що він ще не ращ зміниться, так само як і характер і глибина санкцій. Ну що ж, це також невід’ємна частина війни і вболіваємо тільки за нашу перемогу.

Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх