EN|RU|UK
Блоги Євстратій Зоря
Архієпископ Чернігівський і Ніжинський Євстратій (в миру – Іван Володимирович Зоря). Речник УПЦ КП.
  659  0

Про ставропігію

Термін походить з грецької мови та означає поставлення хреста. Вдавнину якщо єпископ не міг особисто прибути на місце посвячення нового будівництва храму, то він посилав посвячений хрест, який ставився від його імені та засвідчував підпорядкування нової парафії владі єпископа.

З часом термін "ставропігія" став означати вилучення конкретної церковної одиниці (храму, монастиря) з-під влади місцевого архієрея тієї єпархії, на території якої вона фізично перебуває, і пряме підпорядкування Предстоятелю Церкви.

На території Київської Митрополії була низка ставропігій Вселенського Патріарха, найбільш відомими з яких були Печерська лавра та Львівське Успенське братство.

З одного боку, статус ставропігії забезпечував одиниці незалежність від втручання місцевого єпископа (відома історія протистояння Успенського братства з Львівським єпископом Гедеоном Балабаном). З іншого боку, зростання числа ставропігій привело до того, що Київські митрополити добилися для себе статусу Екзархів Патріарха і у цій якості керували ставропігійними установами.

Отже, ставропігійною одиницею може бути конкретна поодинока структура - храм, монастир, братство.

Існування "ставропігійної" єпархії чи митрополії - не можливе в принципі!

Що означає рішення про "відновлення Ставропігії у Києві"?

По перше, в рішенні ясно сказано про "одну" ставропігію "з багатьох, які існували", тобто про одиницю, а не цілу Митрополію (як можна зустріти у деяких коментаторів).

По друге, значення ставропігії - бути підпорядкованою напряму Патріарху. Ставропігія сама нікого собі не може підпорядковувати.

Як нам давно відомо, мета такої структури - бути представництвом (церковним посольством) Вселенського Патріарха в Україні (на кшталт ватиканської Нунціатури). Особливо важлива роль такого постійного представництва - в умовах поступового формування єдиної Помісної УПЦ, для взаємодії з нею і з українською державою.

Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх