EN|RU|UK
Блоги Павло Мороз
Адвокат, правник, екс-заступник Міністра юстиції
  546  1

Як купити ОВДП? - практичні поради

Я цього тижня почав серію блогів, що стосуються багатьох аспектів економіки України. Усі ці теми стали предметом гарячих дискусій на UkrFinForum18 і я вже розповів про те, як цього року злетів ринок державних і корпоративних облігацій.

І, як наслідок, посипалася купа питань щодо того, як же купити облігації, а головне – як на них заробити. Тож ловіть блог-консультацію для тих, хто наважився інвестувати у цінні папери.

Перше, на що варто звернути вашу увагу: держоблігації – надійний інструмент інвестування, оскільки він на 100% гарантований державою і за більше як 20 років жодного разу не підвів своїх інвесторів. Сьогодні дохідність за річними гривневими держоблігаціями – 17% річних (гривневі депозити – це реально в районі 12-13%), за валютним ОВДП – 7,5%.

Водночас якщо дохід від депозиту підпадає під ПДФО  (18%) і військовий збір (1,5%), то з доходу від ОВДП ви заплатите тільки військовий збір – 1,5%.

Привабливо? Гадаю, що так. Але як придбати облігації?

Особисто купувати облігації громадяни не можуть, тому для початку потрібно знайти торговця, який купить для вас облігації. І тут є 2 шляхи: первинний і вторинний ринок.

Первинний ринок – це банки, їх одинадцять. Вони і є первинними дилерами. Вони можуть купити вам держоблігації на підставі клієнтської заявки. Однак придбати папери через них вам потрібно як мінімум на 1 млн грн – з меншими лотами вони не працюють. Тому, як правило, купувати зручніше на вторинному ринку.

На вторинному ринку держоблігації купуються у торговців цінними паперами або на біржі. По-перше, будь-хто може купувати ОВДП без жодних обмежень через торговців. Достатньо для першого разу просто пройти процедуру ідентифікації та верифікації з торговцем і депозитарієм (це організація, яка на підставі ліцензії надає послуги з цінними паперами, починаючи з обліку, зберігання та опрацювання всіх операцій з цінними паперами).

Після цього необхідно відкрити рахунок в цінних паперах в депозитарній установі. Найчастіше зберігачем цінних паперів виступає сам продавець, якщо в нього є певна ліцензія. Далі підписується брокерський договір з торговцем цінними паперами на обслуговування.

Потім цей торговець реєструє подальшу інфраструктуру для роботи. Це необхідно для того, щоб можна було укладати угоди на фондових біржах. І як тільки ви визначитись з тим, скільки ви готові інвестувати та на який термін – ви можете подавати брокеру готову заяву на покупку обраного паперу. Після закінчення терміну дії паперу або отримання доходу гроші повертаються на ваш банківський рахунок або реінвестуються в нові папери, якщо ви бажаєте пролонгувати вашу інвестицію.

Якщо з самим процесом все зрозуміли, лишається питання з вибором облігації.

У вас є три варіанти, куди інвестувати. Це три види облігацій: гривневі, індексні і валютні.

Гривневі користуються попитом у нерезидентів, бо крім заробітку на прибутковості, вони заробляють ще й на подвійної конвертації валют: купили в період девальвації гривні, а продадуть, коли гривня зміцниться по відношенню до долара.

А ось валютні ОВДП користуються попитом переважно у тих інвесторів, які тримають свої заощадження у валюті. При виплаті відсотків за валютними паперами та їх погашенні ви отримаєте інвалюту.

Гривневі індексні цінні папери дуже рідко випускаються. За ним ставка – 7% річних.

Скільки інвестувати?

Ну, питання індивідуальне. Стартувати, в принципі, можна і з 1 тисячею гривень  у кишені. Але ж це зовсім не вигідно, бо з огляду на те, скільки ви витратите на комісії, оплату послуг торговця та інші витрати, ця затія може швидко виявитися економічно невиправданою, тож мінімально радять інвестувати від 20 до 40 тисяч гривень. Але, в  основному, торговці вторинного ринку пропонують пакети цінних паперів від 150 до 500 тисяч гривень.

Сьогодні загальний портфель ОВДП становить приблизно 3.1 мільярди гривень. Але зараз в Україні йде масова тенденція для купівлі ОВДП. Навіть банки та вторинний ринок, розуміючи попит, йдуть назустріч потенційним клієнтам. Наприклад, Приватбанк вводить он-лайн сервіс для купівлі цінних паперів. Сьогодні вони активно співпрацюють з Міністерством фінансів, Нацкомісією з цінних паперів та фондового ринку і НБУ щодо запуску онлайн-сервісу з продажу ОВДП фізичним особам в Приват24 до кінця 2018 року.

Сервіс досить простий і реально скористатись та інвестувати може будь-хто. Ось все, що знадобиться: гроші (щоправда не менше 40 тисяч доларів), телефон і інтернет!

Ми живемо в чудові часи, коли у нас є купа можливостей, тільки бери і втілюй. 

То що купуєте?

Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх