EN|RU|UK
Блоги Павло Мороз
Адвокат, правник, екс-заступник Міністра юстиції
  1097  12

Як і коли Силіконова долина «переїде» в Україну

Ми часто чуємо, читаємо та навіть самі собі стверджуємо, що Україна – чемпіон з проблем. Економічні, соціальні, культурні, оборонні «провали» – це те, що ми знаємо і у що самі віримо. Сьогодні пропоную подивитися на Україну з іншого боку – як на перспективну країну. Бо реально ми можемо вирішити усі ці проблеми. Як? Ми маємо розумовий потенціал і технології, які допоможуть нам вирішити купу проблем, які до цього здавались надскладними.

Саме тому, продовжуючи тему, розпочату на Ukrainian Financial Forum 2018, сьогодні я хочу поговорити про бізнес в Україні, українські стартапи, у чому ж секрет успіху і як його знайти.

Що надихає?

Справа в тому, що багато людей сьогодні забувають, що наша економіка трохи відрізняється від інших. Нам не треба винаходити і переймати все те, що вже є на розвинених ринках.  Наша економіка сьогодні може обрати для себе новий шлях, розвиватися, зростати і бути готовою до іноземних інвестицій.

Що допоможе побудувати новий шлях? Звісно, що люди. Сьогодні ми маємо використовувати все те, що в нас є сьогодні, а це насамперед люди. Це ті, хто створюють круті продукти, хто долучається до масштабних проектів, хто може запропонувати чудову ідею і втілити її в життя. Але є одне «але» – уряд та держава зовсім не підтримують такі ініціативи. Сьогодні ж ми бачимо, що уряд мало цікавиться цією темою, адже є важливіші питання, тому виходить так, що люди, які мають ідеї, повинні втілювати їх самостійно. Є люди, які мають купу ідей, але зовсім не мають грошей та підтримки. Наприклад, комусь для реалізації ідеї потрібно 20 мільйонів. Їх у нього не має. І тут 2 шляхи: або ідея вмирає, або «ініціатор» тікає закордон, де більше можливості для реалізації цієї ідеї.

Що залежить від нас? Ми маємо допомогти, створити новий підхід, нові організації та асоціації, і зробити це потрібно не просто на папері. Наша ціль – побудувати умовні «мости» для людей, які мають ідеї, аби вони могли поділитися ними. Наприклад, це могли би бути місця, де створюється екосистема та інфраструктура для розвитку бізнесу в сфері високих технологій, блокчейну, штучного інтелекту. Умовна Силіконова долина, ви тільки уявіть, що сьогодні такі інноваційні парки можуть принести прибуток та успіх засновникам. Трохи статистики, ви знали, що якби штат Каліфорнія був окремою державою, то це була б восьма економіка світу з ВВП $2,3 трлн. Це ті самі інноваційні парки чи науково-виробничі організації, але такі, щоб люди, які працюють там, відчували підтримку і не тікали в Європу чи США. Сьогодні в Україні є три подібних проекти, але хто про их знає? Які в них привілеї?

Навіщо такі технологічні долини? Бо, наприклад, Китай і їхня історія з «плавучими черепахами», коли їх молодь та перспективні підприємці їдуть навчатись в Америку чи Европу, а потім повертаються до Китаю, бо знають, що вдома вони будуть корисними та матимуть ще більше можливостей, ніж у Штатах чи Европі. Але в українців інша історія – вони не повертаються. Ми повинні експортувати бренди, але не мізки! Люди спроможні робити безліч речей, які сьогодні потрібні Україні. Наша задача – переконати їх лишитись тут.

Звісно, такі «екосистеми» – це круто. Але є ще питання підтримки. Потрібне сприяння не тільки в культурному і інвестиційному аспекті, але і юридична підтримка, бо для стартаперів та бізнесу важливі не тільки умови життя для людей, а і для бізнесу, а це – податки, легкість ведення бізнесу та рівень бюрократії в країні. Тобто все це питання, на які повпливати може лише держава.

А це, в першу чергу, стійке економічне зростання, яке у таких невеликих економіках, як Україна, неможливе без верховенства права, зокрема, цілісності приватної власності та надійності виконання економічних договорів. По-друге, поліпшення якості надання послуг від державних організацій, перегляд усіх процедур, якими користується бізнес, та питань оподаткування. Звісно, є низка перемог за останній рік. Наприклад, впровадження інфляційного тарґетування та плаваючого режиму обмінного курсу гривні, яке було забезпечено прийняттям Закону про валюту. Він надає великі можливості для бізнесу. Але ще є над чим працювати.

Звісно, одними з перших галузей, на які слід звернути увагу, є агротехнічна сфера, блокчейн та штучний інтелект, але ми ж повинні підтримувати й інші сфери, адже є круті стартапи, які експериментують і створюють щось і в інших галузях, і ми не повинні забувати про них.

Де і коли чекати підтримки? Сьогодні у боротьбі між двома китами, на яких сьогодні стоїть світова економіка (Китай і Штати), Україна займає нейтральну позицію. І поки вони ведуть економічну війну ми можемо використати це на свою користь і максимально залучити виробництво в Україну. У нас чудові умови для виробництва, тож чому б і ні? Давайте пропонувати та рекламувати себе для цих економічних гігантів як країну з великими потенційними можливостями. Ми можемо зробити це та отримати максимальну вигоду насамперед для нашої економіки. Чому б і ні? Давайте використаємо цю можливість!

Тут питання постає частково у рекламі, бо прогрес реформ в Україні залишається недостатньо висвітленим та «недорекламованим». Чим більше успішних історій стає відомо, тим більше інвесторів будуть приїжджати до України для вивчення можливостей. Особливо важливою є інформація про розширення поточних проектів або додаткових інвестицій іноземних компаній зі Штатів та Китаю.

Працювати є над чим, при чому нам всім. Є ідеї, напрацювання, потенціал. Тож час реалізовуватись, допомагати та інвестувати!


 Топ комментарии
Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх