EN|RU|UK
Блоги Виктор Вишнев
генеральный директор ДП СЕТАМ
  73  0

Електроні земельні аукціони принесуть бюджету додатково 1 млрд грн

Довгоочікуваний початок продажів прав оренди землі на електронних аукціонах доводить об’єктивно встановити її вартість, збільшить доходи бюджету та сприятиме розвитку агробізнесу.

Аукціони з молотками – застарілі та неефективні

В держави є багато землі, біля 10 млн га. Для того, щоб бюджет отримував доход  від використання землі, її здають в оренду приватним сільськогосподарським виробникам. Проте, колись прогресивна ідея фізичних аукціонів застаріла.

Свого часу вона була вірною. Адже хоч-якийсь аукціон краще, ніж ручне встановлення ціни чиновниками.

Проте виявилося, що при застарілій формі є можливості для зловживань.

Головне - фізична форма дуже обмежує коло покупців. Адже щоб взнати про торги  - треба регулярно читати району газету сайт райради. Й найнеприємніше - у визначений день фізично прийти на аукціон. Крім того, незручною є потреба подавати кипу паперових документів. Адже  якщо в них є помилки – то в райцентр доведеться їхати знов.

Крім того, рішення про визначення переможця роблять люди, й  в цих людей може виникнути спокуса заробити на цьому.

Ці фактори звужували конкуренцію. А де менше конкуренція - там менша ціна. А значить, бюджет недотримує величезні кошти.

Саме тому Уряд й прийняв рішення про перехід до більш сучасної форми – електронних аукціонів.

Початок продажів

Шлях до електронних аукціонів був тривалим. Влітку минулого року Уряд ухвалив Постанову №688 від 21 червня 2017 року, реалізація якої сприяє викоріненню зловживань із землею на місцях та забезпечує прозорість і відкритість даної сфери.

Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман, представляючи це рішення, зазначив, що суть запропонованих змін полягає у встановленні умов розпорядження землею в частині передачі її в оренду - виключно через електронний аукціон.

Через рік, 17 вересня Державне підприємство «СЕТАМ» Міністерства юстиції України та Державна служба з питань геодезії, картографії та кадастру презентували пілотний проект впровадження електронних земельних торгів.

Ми продемонстровали систему OpenMarket за адресою land.setam.net.ua. При чому, в системі вже є перші лоти (права оренди на 10 ділянок загальною площею 210 гектарів).

Важливим етапом впровадження електронних земельних торгів стало доопрацювання Держгеокадастру та розробка окремого модулю аукціонів.

Торги з продажу оренди землі відбуваються виключно з використанням сучасної технології Blockchain, яка унеможливлює будь-які маніпуляції та корупційні ризики.

Перспективи зростання ціни – 10-20%

Поки що аукціони двох видів співіснуватимуть. Адже земельні аукціони старого формату продовжують допоки парламент не внесе зміни до Земельного кодексу України. Тож наш проект допоможе практично виробити рекомендації для повного переведення в електронну форму.

Розрахунки Кабміна свідчать, що зростання надходжень до місцевих бюджетів від передачі державної землі в оренду перевищить 1 млрд грн. вже за півтора роки.

Потенціал розширення торгів – величезний. До продажу вже готові 8000 ділянок площею понад 150 000 га. А потенційно їх набагато більше.

Я впевнений, що ціна зростатиме. Адже останнім часом оренда державних земель дорожчає. До 2013-го вона здавалася в оренду всього за 4% від оціночної вартості, у 2017-му за 14%, у 2018-му – 18%.

А на OpenMarket здорожчання ще більше. Сукупне подорожчання земельних лотів у нас - становить 26,6%.

В окремих випадках ще більше. В Херсонській області ми реалізовували солончаки, які оцінщик оіцінив ні ділянки він оцінив у $300 за 1 га. Проте в результаті аукціону ціна зросла до $1000 за га.

Тож я прогнозую, що електронні аукціони збільшать вартість оренди с/г земель на 10-20% у порівняні з старими аукціонами через збільшення конкуренції

Наша спільна робота з Держгеокадастром та Урядом спрощує життя бізнесу та підвищить доходи бюджету.

Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх