EN|RU|UK
Блоги Павло Мороз
Адвокат, правник, екс-заступник Міністра юстиції
  1135  0

Без зайвих перевірок, контролю та бюрократії. Нова митниця - міф чи реальність?

Буквально декілька днів тому було підписано закон, який нарешті запровадив принцип «єдиного вікна» і оптимізації контрольних процедур на митниці. Закон повинен суттєво спростити життя бізнесу та підприємцям. Його дійсно довго чекали. Чому? Що саме дасть новий закон бізнесу? Пропоную розібратись у сьогоднішньому блозі.

Ну, по-перше, закон про «єдине вікно» спрощує процедури при митному оформленні товарів, коли товар направлено на експорт. Якщо раніше оформлення товарів відбувалось безпосередньо на митниці, то зараз держоргани зобов'язані вносити всі дані в єдину інформаційну базу – «Єдине вікно міжнародної торгівлі». Відповідно, оформлення товарів буде відбуватись у рази швидше, що економить час та гроші для бізнесу.

Також раніше при імпорті необхідно було подавати окремо документи про проходження екологічного, ветеринарного, санітарного контролю та інше. Усі ці документи були обов’язковими та подавались у паперовому вигляді. Зараз митники не будуть вимагати цих документів у паперовому вигляді. Достатньо буде попередньо подати документацію в електронному вигляді, аби ця інформація вже знаходилась в особистому кабінеті в «єдиному вікні». Така ж ситуація і з експортом товарів.

Ще один «привілей» для бізнесу – скорочення часу на радіологічний контроль. Якщо раніше його проходили усі кому треба і не треба, то тепер перевірка чекає лише на тих, хто справді має підвищений рівень радіації авто. Як це швидко перевірити? Все просто – за допомогою мобільних пристроїв.

Ще з ключового, що обіцяє новий закон – зменшення кількості сканованих документів, скорочення часу, протягом якого контролюючими органами може бути призначений огляд товарів (з 24 до 12 робочих годин) та, власне, зменшення граничного терміну прийняття рішення контролюючими органами щодо товарів, що вивозяться за межі митної території України (з 24 до 4 годин).

Як бачите, загалом усі нововведення спрямовані тільки на те, щоб спростити життя бізнесу, залучити інвестиції та знизити рівень корупції на митниці.

І це, звісно, великий плюс і крок вперед, але чи все так «гладко», як нам пообіцяли, та чи перезавантажиться митниця? Може вже завтра ті, хто стоїть з товаром на кордоні, відчують на собі ці зміни? Дуже сумніваюсь, бо реально не так вже й просто перебудувати одним законом роками сформовану структуру. Тож попереду ще дуже багато роботи.

І перше, як на мене, що треба зробити – зменшити кількість дозволів, які необхідно отримати тим, хто перетинає кордон із товаром. Звісно, те, що пришвидшили проходження контролю завдяки «зменшенню» радіологічного контролю – це добре, але це ж капля в морі, і працювати ще є над чим. Тобто число контролюючих процедур залишилося колишнім.

Друге – взаємодія. Ви ж розумієте, що більшість державних структур в Україні працюють за принципом «моя хата з краю…». Цього не повинно бути, адже лише плідною співпрацею, допомогою, обміном інформацією та злагодженою інформаційною підтримкою нам вдасться вибудувати нову митницю. Єдине вікно – це круто, але мало…

Для того, аби побачити реальну смарт-митницю, яку нам обіцяє влада, якомога скоріше – треба працювати. Та чи насправді всі готові до такої роботи? Але то вже зовсім інша історія!


Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх