EN|RU|UK
Блоги Олександр Поліщук
Генерал-майор запасу, військовий дипломат, член партії УКРОП
  1489  0

Повернення Донбасу за "чеченським" сценарієм

Термін дії Закону "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей" завершується 10 жовтня цього року. Президент Порошенко наполягає на продовженні його дії ще на рік і 3 жовтня вніс до парламенту відповідний законопроект № 9153, визначений як невідкладний.

Аргументи щодо необхідності пролонгації дії цього антиконституційного закону є, м’яко кажучи, непереконливими.

По-перше, визнання владою того факту, що закон не працює, не може служити підставою для продовження його дії. Цілковито абсурдними у цьому зв’язку є заяви як доморощених, так і закордонних політиків стосовно того, що великої шкоди від непрацюючого закону немає.

По-друге, пропрезидентські парламентські сили та Голова Верховної Ради апелюють до рекомендацій закордонних партнерів щодо продовження дії цього закону. Це є не що інше, як маніпуляція та відверта зрада національних інтересів. Росія відверто зневажає та ігнорує Мінські домовленості, які фактично змальовують ситуацію на Донбасі як громадянську війну в Україні. Закон про особливий статус Донбасу, прийнятий за результатами Мінських домовленостей, потрібен Кремлю для шантажу України й Заходу. Факт його невиконання Путін використовує для звинувачень України перед Заходом. Продовження антиросійських санкцій з боку наших західних союзників не може ставитися у залежність від дії цього закону. Адже санкції застосовуються у зв’язку з тим, що Росія порушує основоположні норми та принципи міжнародного права, а також через окупацію українського Криму, ведення збройної агресії на Донбасі, вбивство пасажирів літака рейсу МН-17, втручання у вибори у США, отруєння громадян у Великій Британії тощо.

Це вдруге влада у такий нехитрий спосіб намагається обдурити своїх громадян, "проштовхуючи" антиукраїнський закон через Верховну Раду. Продовження його чинності закладе міну сповільненої дії під основні засади української державності. Адже реалізація закону потребуватиме змін до Конституції, перегляду виборчого законодавства, запровадження відмінних від решти території України процедур призначення посадових осіб органів місцевого самоврядування та адміністрацій, органів прокуратури, суду, правоохоронних органів, а також запровадження особливого економічного режиму господарської та інвестиційної діяльності. За таких умов очевидною є безпідставність сподівань на справедливе покарання злочинців, які сьогодні беруть участь у збройній агресії проти України та безкарно вбивають наших патріотів.

Спроба Порошенка внести зазначені зміни до Конституції у серпні 2015 року викликала широкі акції протесту під парламентом. Внаслідок зіткнень між активістами та правоохоронцями загинуло четверо військовослужбовців Національної гвардії України, близько 100 осіб отримали поранення.

По суті, прийняття президентського законопроекту № 9153 запустить сценарій перетворення українського Донбасу на аналог російської Чечні.

Адже започаткування миротворчої місії ООН на Донбасі теж ставиться у залежність від продовження терміну дії Закону "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей".

Станом на сьогодні у чинної влади немає чіткої стратегії щодо модальності підготовки та проведення такої операції. Різноманітні плани "Авакова", "Клімкіна" або модель миротворчої місії для Донбасу, яку щойно презентувало Міністерство з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України, зайвий раз підтверджують це твердження.

Тож план поетапного розгортання миротворчої місії, що його озвучив спеціальний представник США Курт Волкер у інтерв’ю радіостанції "Ехо Москви" 28 вересня ц. р., дуже нагадує той, на якому наполягає Кремль. А саме: створення на першому етапі за допомогою міжнародних миротворчих сил локальних умов безпеки на лінії розмежування, яка у військових називається лінією бойового зіткнення. На другому етапі передбачається поширити контроль з боку миротворчих сил углиб, на малонаселену територію та провести гуманітарне розмінування цих зон для забезпечення вільного пересування. На третьому етапі – поширити зони безпеки на густонаселені райони й на останньому етапі – перейти до контролю українсько-російського міжнародного кордону.

Саме у такій послідовності бачать проведення миротворчої операції у Москві, яка наполягає на першочерговому забезпеченні охорони для місії ОБСЄ по лінії розмежування між конфліктуючими сторонами.

Різниця у запропонованих планах Москви й Вашингтона полягає лише в одному – Путін зробить перший етап цієї операції й останнім, зірвавши подальше розгортання місії. Може, хтось у цьому сумнівається?

Чи не задля полегшення реалізації такого сценарію здійснюється зміна голови української делегації у Тристоронній контактній групі з врегулювання ситуації на Донбасі. Обережного та хитрого "перестраховщика" Л. Кучму має замінити радник Президента України Р. Демченко, відомий своїми проросійськими та антимайданівськими поглядами. Про це 2 жовтня на прес-конференції заявив спеціальний представник ОБСЄ Мартін Сайдік.

Якимось дивним чином ця рокіровка збіглася в часі з президентським поданням до парламенту законопроекту № 9153.

Тому слід очікувати, що незабаром буде оголошено про знайдений компроміс між США, Україною та Росією у поглядах на миротворчу операцію на Донбасі. Президенту Порошенку вкрай необхідно додати цей актив до своєї передвиборчої кампанії, і новий представник у Тристоронній контактній групі має забезпечити його придбання. Вочевидь у обмін за здачу інтересів України та можливість продовжити бізнес-оборудки свого патрона з Росією.

Саме тому сьогодні народні депутати від УКРОПу закликали парламент не підтримувати пролонгацію антиконституційного закону про особливий статус Донбасу. Ми вимагаємо від влади перестати імітувати спроби врегулювати конфлікт на сході та запропонувати чітку стратегію перемоги. Ми переконані, що влада зобов’язана перестати залякувати народ війною, розірвати дипломатичні відносини з агресором, припинити "торгівлю на крові", максимально обмежити всі види взаємин з Росією та представити українському народу реалістичний план повернення окупованих територій включно з Кримом.

Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх