EN|RU|UK
Блоги Кирило Сергєєв
Директор Адвокатського Бюро Сергєєв та Партнери Почесний голова Товариства ветеранів АТО
  405  1

Розбираємось в адвокатурі України

З наближенням монополії адвокатів в судах виявилось, що українці не дуже розбираються в тому, як насправді побудована адвокатура в Україні, часто накладаючи на неї стереотипи, нав'язані Голівудом. І це стосується не тільки рядових громадян, але і бізнесу. 

Особливо багато помилок у сприйнятті явища адвокатських та юридичних фірм, а також юрисконсультів підприємств. 

В різних державах адвокатура організована по-різному. Так, в Польщі адвокат може працювати лише в своєму Воєводстві (області) і не може в судах інших регіонів. У деяких країнах адвокати взагалі прив'язані до конкретного суду, в якому навіть мають власний кабінет, тому що в інших судах працювати їм заборонено. В США (на фільмах яких багато наших співгромадян сприймає адвокатуру) адвокати частіше діють, як комерційні компанії. Ми ж сьогодні дізнаємось, як виглядає адвокатура саме України.

1. Адвокат – це професійний судовий практик

Є багато видів юридичної діяльності: складання і перевірка договорів, представництво в державних органах, підготовка документів на отримання ліцензій, дозволів, участь у тендерах і багато іншого. Зі всього цього переліку адвокатура займає нішу представників і захисників в судах. В сучасній Україні роль адвоката сплуталась з більшістю інших професій. Принцип 90-х «нащо платити більше», коли за одну зарплатню можна погнати юриста з ранку в суд, в обід – зареєструвати нову фірму, а увечорі дати вичитати договір, вже відмирає. Сучасні юристи усвідомили, що такі різні завдання неможливо робити без втрати професіоналізму і почали замикатись у вузьких спеціалізаціях. Особливо це стосується адвокатів, які все частіше усвідомлюють свою головну роль – виключно судових практиків, і починають просто відмовлятись від інших замовлень, щоб зберегти себе, як професіоналів у вузькій галузі.

2. Адвокати мають спеціальні права і можливості

У світі адвокатуру цінують за її додаткові можливості – право на адвокатський запит, або дуже цінне – гарантію адвокатської таємниці, яка забороняє вилучати документи адвокатських справ, що для західного бізнесу робить адвокатів надійними «сейфами» важливих документів (в Україні цього ще не усвідомили). Саме наявність у адвокатури цих і багатьох інших додаткових прав і гарантій робить представників професії більш ефективними у судовому захисті. Але в Україні для отримання цих переваг потрібно, щоб адвокат був правильно зареєстрований.

3. Адвокатура – не бізнес!

За законом адвокати - це незалежна професійна діяльність. Поясню: адвокат не є ФОПом, а реєструється в податковій інспекції саме як адвокат. Навіть відкриваючи рахунок у банку, перші чотири цифри у підприємця будуть – 2600, а у адвоката – 2620. Також у адвокатів власні форми юридичних осіб – Адвокатське бюро (засноване одним адвокатом) та адвокатське об’єднання (засновано декількома адвокатами). І тут підкреслю: “Не ТОВ “Адвокатське бюро ...”. Бюро і об’єднання – це саме окремі форми юросіб, які в такому статусі і реєструються: Адвокатське об’єднання “назва ...”. І тільки таке бюро/об’єднання вважається адвокатським, все інше – комерційні компанії, які до адвокатури не мають стосунку. У нас багато юридичних фірм, зареєстрованих як ТОВ, і вони вкрай відрізняються від своїх американськими колег, яких показують в кіно. В першу чергу тим, що наші ТОВ не є адвокатурою, вони можуть надавати послуги консалтингу, розробляти юридичні документи і договори та багато іншого, але гарантій адвокатської діяльності не мають. Не можуть вони виписати ордер на участь в суді, не мають права на адвокатську таємницю. Якщо ти не адвокатське бюро або об’єднання – наявність посвідчення адвоката у деяких твоїх співробітників не робить тебе адвокатською компанією і не створює жодних переваг.

4. Адвоката не можна найняти на роботу

Перегляньте попередній розділ: адвокат, бюро, об’єднання – немає четвертої форми, щоб працювати адвокатом в штаті підприємства. Людина, що має посвідчення адвоката, звичайно, може влаштуватись на работу ким завгодно – юристом, електриком, директором, але не адвокатом. Це правило бізнес зараз обходить, але до закону постійно вносять зміни і з кожним разом ці вимоги стають все жорсткішими. Причина в тому, що до адвокатури виставляється вимога незалежності, а роботодавець – теж залежність, окрім випадків, коли роботодавець – адвокат. Тож, навіть якщо сьогодні обійти цю норму вдається, то це ненадовго, і у певний мить зміни в законі можуть стати категоричними – заборонено без альтернатив!

5. Адвокатська етика – не абстрактний вираз, а нормативний акт

Сьогодні діють правила адвокатської етики, затверджені з’їздом адвокатів від 9 червня 2017 року. Це повноцінний документ, який на 34 сторінках висуває вимоги до етичної поведінки адвокатів. За порушення Правил карають і навіть можуть позбавити свідоцтва.

6. Недооцінена адвокатська таємниця

Якось у мене був клієнт зі США, який завжди передавав не копії, а лише оригінали документів. Він пояснив, що вважає їх перебування у мене надійним, оскільки у мене є право адвокатської таємниці, тож, і вилучити ці документи у мене неможна. Іноземці це знають, українці – ні! 

Але, для того, щоб це правило діяло, потрібно дотриматись декількох вимог: укласти договір про надання правової допомоги; документи мають зберігатись в місці, яке зазначено в реєстрі адвокатів, як ваше робоче; бажано (але не обов’язково), щоб на папці, де лежать документи, було повідомлення, що це – адвокатське досьє. 

Якось в одну дуже крупну юридичну фірму прийшли з обшуком. На крики про адвокатську таємницю слідчі спокійно відповідали: “Ви ТОВка, не адвокати, а просто юристи”. Коли вони вилучали документи однієї жінки, та дістала посвідчення адвоката і заявила, що то її адвокатське досьє. На це слідчий спокійно відповів: “А за штатним розкладом ви тут - старший юрист, а за реєстром адвокатів у вас абсолютно інша адреса роботи, тож, це документи комерційної компанії – юридичної фірми, а не адвокатського об’єднання, відповідно, обмежень на вилучення немає! І да, я рад за вас, що ви маєте посвідчення адвоката” (сказано з іронією). 

В зворотньому прикладі якось мені запропонували роботу юристом, я у відповідь запропонував укласти договір, як з адвокатом: “Платиш ті ж саме гроші, але списуєш їх на витрати і не платиш податків із зарплатні, а на документи розповсюджується адвокатська таємниця”. Однак роботодавець все одно наполіг на оформленні в штат. 

Зараз модно турбуватись про збереження персональних даних, але наявну під носом, прописану в законі систему захисту офлайн документації досі ніхто не помічає. Закордоном все інакше, і інструменти адвокатської таємниці для захисту важливих документів там використовуються дуже активно.

Висновок 

Адвокати – це професійні судові практики, що мають спеціальні додаткові права і гарантії, яких немає у інших юристів, де найціннішим є гарантія адвокатської таємниці. Але щоб отримати ці переваги, потрібно укласти договір виключно з незалежним адвокатом або адвокатським бюро чи об'єднанням. І лише в такому випадку всі гарантії будуть доступними. Інші ж варіанти відносин – фірми або штатні адвокати - завжди нестимуть ризик визнання їх незаконними будь-якої черговою зміною законодавства або, ще гірше, коли про недостатність прав у вашого адвоката, якого ви прийняли на штат юрвідділу компанії, ви дізнаєтесь під час несподіваного обшуку, де юрист-адвокат лежатиме поруч з вами, замість того, щоб сперечатись зі слідчими. Бо прокуратура і слідчі законодавство про статус адвоката знають дуже добре, в той час, як більшість бізнесу живе в стереотипних уявленнях.


Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх