EN|RU|UK
Блоги Оксана Гаврилюк
Голова Правління БФ "Інформаційно-Координаційний центр", полковник запасу
  1185  3

Кому потрібні ветерани?

Що відбувається, коли військовий повертається до мирного життя? Перший час – він герой для своєї родини, сусідів, колишніх колег та друзів. Його як ікону водять по школах, сільських клубах, місцевих радах. І мало кого цікавить - що ж на душі у ветерана?! Через деякий час, увага з боку влади та сусідів слабшає. Але внутрішні проблеми залишаються. До них додаються питання працевлаштування, відсутність грошей, невизначеності із майбутнім. Починаються сірі будні. Оформити УБД – пройди надцять установ та збери з десяток довідок. Отримати землю – клопіт ще більший, але вже з боями місцевого значення. Проїхати безкоштовно в маршрутці – наразитись на нерозуміння з боку водія.

Здебільшого все починається з фрази "я вас туда не посилал"… Далі – завіса! Посттравматичний розлад!

Сьогодні в Україні – більше 350 тисяч учасників російсько-української війни. Але що виходить? Поки боєць в армії – ним займається Міністерство оборони. Як тільки виходить на "гражданку", він – сам на сам зі своїми проблемами.

Хто ж має займатись ветеранами? На сьогоднішній день питанням соціального захисту, медичної реабілітації, нарахування різного роду пільг та дотацій займається три десятки державних установ. А насправді, крім волонтерів, родичів та побратимів, ветеран не потрібний нікому. Так було до останнього часу.

Віднедавна представники влади почали приділяти увагу ветеранам. Спочатку почали говорити про створення спеціалізованого міністерства ветеранів. Потім навіть задумались над функціоналом та фінансуванням. Завершилось все підкилимною боротьбою щодо кандидатури майбутнього міністра. Більше того, багато хто з відповідальних чиновників так і не могли зрозуміти, яким мають бути ефективні державні політики у сфері соціалізації ветеранів. Більшість із спікерів на цю тему все ще думає, що вони будуватимуть чергове міністерство соціального захисту ветеранів, головним завданням якого – розподіл коштів на дотації, пільги, субсидії та субвенції.

Тим часом волонтери змогли, за підтримки низки депутатів та комітетів, створити проектний офіс та розробити базовий пакет, необхідний для створення такого міністерства. Владі потрібно тільки взяти – і реалізувати.

Для того, щоби налагодити ефективний діалог з владою, ми, за підтримки волонтерських та ветеранських організацій, провели Міжнародний волонтерський та ветеранський форум "Там, де ми – там Україна". Два дні в "Мистецькому арсеналі" у різному форматі ми обговорювали низку питань, що стосується соціалізації ветеранів. При цьому головними спікерами були не чиновники та депутати, а ветерани та волонтери.

Жоден з виступаючих ветеранів не сказав – дайте нам по-більше пільг. Всі вони так чи інакше вимагали від держави зосередитись на питанні наданні можливостей для реалізації потенціалу ветерана, поверненні його до нормального життя.

Слід віддати належне, політики та чиновники також утримались від спокуси розіграти цю популістську карту. У своїй промові Президент вперше озвучив ті тези, про які говорили ветерани та волонтери. По-перше, нове міністерство у справах ветеранів має стати міністерством можливостей, а не пільг. По-друге, був чітко артикульований квотний принцип кадрового формування міністерства (обов’язково за участю ветеранів). По-третє, було визнано, що ветерани є потужним кадровим резервом держави в усіх сферах – бізнесі, політиці, громадському житті та державному управлінні.

У той же час, визнаючи очевидні речі, говорячи правильні слова влада на жаль, не поспішає переходити до конкретних дій. Далі оприлюднення постанови щодо створення Міністерства у справах ветеранів справа не йде. І тут вже не питання в тому – хто очолить міністерство, а які принципи будуть закладені в його роботі!

У рамках Форуму ми свідомо виокремили панель "Біржа ветеранських проектів". Учасники цієї панелі – приклад того, що можуть зробити ветеранські та волонтерські колективи БЕЗ ДОПОМОГИ держави. Тут вам і будівництво житла для ветеранів, і проекти з розвитку ветеранських центрів, і пакет ветеранських бізнес-ініціатив. Тема ветеранського бізнесу – надзвичайно перспективна для держави в цілому. А розпочати все слід з того, щоби переглянути ставлення до ветеранів, не бачити в них проблему чи загрозу. Це стосується і влади, і суспільства в цілому.

За нинішніх умов існують завищенні вимоги суспільства до ветерана. Ну як же – ти ж герой, ми тобі всім миром збирали на "нічник", наші діти писали листи в окопи. А в реальному житті ти виявився звичайною людиною, зі своїми слабкостями та амбіціями.

Що думає ветеран? "Я 9 місяців мерз в окопі, "в танку горів" поки ви всі тут "починали ранок з аромату якобс" та закінчували день у нічному клубі. І зараз ви мені говорите – дістали ці УБД. Для чого ж я тоді воював!?"

В результаті цього внутрішнього конфлікту ми з вами маємо агресію в родині, суїциди, насильство на вулиці, алкогольну та наркотичну залежність.

А насправді ж все зовсім інакше. Ветеран – це високо мотивований фахівець, який володіє унікальними знаннями та навичками, яких не здобудеш у мирному житті. На ветеранському СТО в Житомирі працює слюсар, який під нічним обстрілом градів перебирав двигун своєї "бехи". Звісно, що у мирному житті попит на таких фахівців буде надзвичайний! І це при тому, що ми ще не говоримо про внутрішні якості – дисциплінованість, командність, відповідальність, наполегливість. А додайте до цього нульову толерантність до корупції та популізму, загострене почуття справедливості.

Саме такі якості ГРОМАДЯНИНА потрібні нашій державі. Тривалий час, ми не цінували поняття "ГРОМАДЯНИН" - за це і поплатились. Кримом, Донбасом. Люди, які взяли участь у Форумі, їхні побратими з Майдану, з окопів, волонтерських битовок – справжні ГРОМАДЯНИ, які відстояли і своє право, і виконали свій обов’язок! Такі люди є справжнім кадровим резервом держави. Тому завдання держави – усвідомити цей факт і докласти всіх зусиль для їх повернення до мирного життя саме у такому статусі.

Оксана Гаврилюк, співорганізатор Форуму "Там, де ми – там Україна", Голова Правління БФ "Інформаційно-координаційний центр"

Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх