EN|RU|UK
Блоги Павло Мороз
Адвокат, правник, екс-заступник Міністра юстиції
  352  0

Чи захистить новий Закон від свавілля правоохоронців

Вчора я писав для вас пост щодо нового Закону, в якому прописані нові положення, які посилюють  відповідальність силовиків за блокування роботи бізнесу. Нові норми було прописано у законопроекті № 8490, за який проголосував 321 народний депутат.

Якщо коротко, то суть закону полягає у двох ключових нововведеннях:

Перше – відтепер правоохоронці, зокрема слідчі, прокурори, а також судді, будуть нести ПЕРСОНАЛЬНУ матеріальну відповідальність за порушення прав підприємців. Ну і друге нововведення – можливостей закривати кримінальні справи у разі перевищення термінів досудового слідства стане більше.

Такі нововведення повинні дати можливість підприємцю захиститися від свавілля правоохоронців та продовжувати введення бізнесу без суттєвих втрат та простоїв на виробництві чи під час реалізації товару.

Але сьогодні я пропоную більш детально розібратись у цих питаннях, бо тема досить важлива та актуальна для бізнесу. Чи дійсно тепер бізнесу стане легше дихати та працювати? Чи будуть нести відповідальність чиновники? Чи, можливо, це лише формальність?

Про персональну відповідальність

Насправді Америку цією новелою нам ніхто не відкрив, бо раніше правоохоронці і так несли відповідальність за свої неправомірні дії. Справа в тому, що стаття Цивільного кодексу, в якій прописаний такий порядок відшкодування, існувала і раніше.

Єдине, що змінилося – до категорії тих, хто буде нести відповідальність тепер віднесли суддів. І ще один нюанс – якщо до цього приводом для персональної компенсації був лише обвинувальний вирок, то сьогодні навіть дисциплінарне стягнення може стати приводом для матеріального відшкодування.

Закриття кримінального провадження «третіми особами»

Ще одне нововведення – це можливість «третіх осіб», інтереси яких стосуються кримінального провадженням, ініціювати закриття провадження, якщо строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про злочин до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру вичерпано.

Здавалось би, це позитивне нововведення, бо до прийняття цього Закону терміни кримінальних проваджень і терміни дії арештів майна не були визначені. Це могло тривати роками. І те, що тепер треті особи можуть ефективно захищати свої права – це, звісно, плюс.

Але є ще один момент. Раніше в ході досудового розслідування могло арештовуватися тільки майно підозрюваного, підсудного чи засудженого, але в 2015 році була додана можливість арештовувати майно третіх осіб. І ось тут лишається лазівка для правоохоронців, які можуть арештовувати майно третіх осіб, і тут вже нічого не зробиш.

Тож, як бачимо, позитив – незважаючи на декілька «але» – все ж є. Проте вектор боротьби та протидії свавіллю з боку правоохоронців вже визначено. Можливо, наступні ініціативи будуть кращими та більш дієвими. Але поки що, як завжди, буду тримати вас в курсі.

Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх