EN|RU|UK
Блоги Павло Мороз
Адвокат, правник, екс-заступник Міністра юстиції
  1102  2

ОЦІНКА ЗЕМЕЛЬ ЧИ ПЕРШИЙ КРОК ДО ВІДМІНИ МОРАТОРІЮ

Літо закінчилось, а отже, час поговорити про оцінку землі. Питання досить суперечне, тема, що не має однозначного погляду чи рішення. Сьогодні хочу об’єктивно розглянути це питання, а заодно і розібратись із цінами.

Як завжди, трохи історії

Останній раз масовий огляд та оцінку земельних ділянок проводили за радянських часів – з 1960-х по 1980-і роки. І показник, за яким визначалась ціна земельної ділянки, залежав від показників економічної оцінки 1988 року. Остання комплексна оцінка саме українських земель датується 1995 роком, підрахунки якої здійснювались за показниками того самого 1988 року. А між 1995-м і 2018-м роками ціну щорічно індексували і перераховували на основі індексу споживчих цін.

Я вважаю, що це фантастично! В агропромисловій країні не спромогтись провести оцінку земель за 27 років незалежності. У чому причина? Постійне відкладання у довгий ящик.

І ось, нарешті, більш ніж пів року тому було прийнято рішення щодо нормальної переоцінки ділянок, де критерієм оцінки виступає якість землі за її властивостями. Але у багатьох виникає питання: навіщо проводити цю оцінку, якщо ця сама оцінка власникам земельних ділянок, в основному, ні до чого? Адже земельний податок сплачує вкрай незначний відсоток населення, а компанії та агробізнес за оцінку своїх земель зазвичай платить сам і допомоги від держави не потребує.

Що я можу сказати з цього приводу… У будь-якому випадку нова переоцінка земель – це позитивне явище. Бо незважаючи на те, що більша частина земель нашої країни, яка має сільськогосподарське призначення, не є повноцінним об'єктом товарно-грошових відносин, оцінювати її все одно треба. Наприклад, аби було з чого стягувати земельний податок, орендну плату за державні землі, мито при угодах та інші податкові платежі. Тож провели роботу недарма.

Але є й ряд мінусів. По-перше, на оцінку землі виділили абсолютно астрономічну суму – 300 млн грн. По-друге, оцінка ніяким чином не впливає на зняття мораторію, бо така умовно «нормативна» оцінка землі ніяк не корелюється з реальною ринковою вартістю земель, яка може знадобитися, якщо мораторій на продаж землі буде знято.  Ну і, звісно, оцінка земель за новою методикою – це нові проблеми для місцевої влади та звичайних громадян, які передають свої паї в оренду. Бо для органів місцевого самоврядування  знизяться відповідні бюджетні надходження від плати за землю, а ось для громадян зменшаться доходи від орендної плати, яка традиційно прив’язана до нормативної оцінки ділянки. Тож чи варто було проводити цю оцінку – судити вам самим.


Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх