EN|RU|UK
Блоги Денис Монастирський
Секретар Конкурсної комісії з формування Державного бюро розслідувань, експерт Українського інституту майбутнього, к.ю.н.
  330  0

Позиція Конкурсної комісії по формуванню Державного бюро розслідувань щодо заяв Р. Труби

Комісія з проведення конкурсу на зайняття посад Директора Державного бюро розслідувань, першого заступника та заступника Директора Державного бюро розслідувань, директорів територіальних органів та керівників підрозділів центрального апарату Державного бюро розслідувань, працівників підрозділів внутрішнього контролю Державного бюро розслідувань (надалі – Конкурсна комісія) заявляє про необґрунтованість заяв, висловлених Директором Державного бюро розслідувань Романом Трубою на брифінгу 28 серпня 2018 р., та протиправнiсть дiй зазначеної посадової особи органу державної влади, які грубо порушують Конституцію України та відповідне законодавство, чим спричиняють шкоду охоронюваним інтересам держави та окремих фізичних осіб.

В адресованому Конкурсній комісії листі (№ 01-1480 від 28 серпня 2018 р.) зазначено, що Директор Державного бюро розслідувань позбавлений можливості розглянути питання про призначення на посади директорів територіальних органів та керівників підрозділів центрального апарату Державного бюро розслідувань, працівників підрозділів внутрішнього контролю Державного бюро розслідувань через ненадання Конкурсною комісією матеріалів психофізіологічного дослідження із застосуванням поліграфу.

Конкурсна комісія у своїй діяльності керується Конституцією України, Законом та Регламентом (стаття 1.1. Регламенту Конкурсної комісії).

Частина 1 статті 13 Закону чітко визначає, що директори територіальних органів, керівники підрозділів центрального апарату Державного бюро розслідувань призначаються на посаду та звільняються з посади Директором Державного бюро розслідувань за поданням Конкурсної комісії в порядку, передбаченому частинами другою – одинадцятою статті 11 Закону. Згадані статті не містять будь-якої вимоги про надання Конкурсною комісією будь-яких інших документів, окрім згаданого подання. Подання на призначення кандидатів було внесено Директору Державного бюро розслідувань 18 липня 2018 р.

Крім цього, на початку серпня ц.р. за ініціативи Конкурсної комісії всі кандидати – переможці конкурсу подали до Державного бюро розслідувань повний пакет документів для проведення щодо них спеціальної перевірки.

Закон України «Про Державне бюро розслідувань» чітко визначає випадки, коли особа не може бути призначена на посаду в Державному бюро розслідувань, а саме якщо вона:

1) за рішенням суду визнана недієздатною або обмежена у цивільній дієздатності;

2) має судимість за вчинення злочину, не погашену або не зняту в установленому законом порядку (крім реабілітованої особи), або протягом останнього року притягувалася до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, пов’язаного з корупцією;

3) у разі призначення матиме у прямому підпорядкуванні близьких їй осіб або буде прямо підпорядкована у зв’язку з виконанням повноважень близьким їй особам;

4) не пройшла спеціальну перевірку» (ч. 1 статті 15 Закону).

Натомість, з незрозумілих причин Директор Державного бюро розслідувань не організував протягом 1,5 місяців проведення спеціальної перевірки щодо кандидатів. Жодна з вищезазначених  підстав не була встановлена Директором Державного бюро розслідувань при прийнятті одноособового рішення про повернення подань на кандидатів Конкурсній комісії.

Результати проведення психофізіологічного дослідження із застосуванням поліграфа, ініціатором якого була Конкурсна комісія, містять інформацію з обмеженим доступом; використані Конкурсною комісією під час проведення співбесід; конкурс на ці посади було завершено, що свідчить про досягнення законних цілей, задля яких збиралася зазначена інформація. У Законі відсутні будь-які норми, які б встановлювали певні обов’язки чи обмежували Конкурсну комісію щодо використання, зберігання та знищення результатів психофізіологічного дослідження. Крім того, за ініціативою Директора Державного бюро розслідувань в Порядок проведення психофізіологічного дослідження із застосуванням поліграфа було внесено зміни, згідно яких Конкурсна комісія втратила статус ініціатора дослідження із усіма відповідними правами та обов’язками. Зважаючи на це, Конкурсною комісією було прийнято єдине можливе законне рішення про їх знищення.

Рішення Директора Державного бюро розслідувань про нерозгляд по суті питання про призначення на вакантні посади 27 переможців конкурсу та повернення подань Конкурсної комісії грубо порушує закон. Крім цього, це протиправне рішення фактично може зупинити розвиток Державного бюро розслідувань, адже подальші кроки Директора також будуть мати протиправний характер.

Сподіваємося, що Директор Державного бюро розслідувань повернеться у правове поле і буде надалі діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідь на лист Директора Державного бюро розслідувань від 28 серпня 2018 р. відповідно до статті 11, частини першої статті 13, частини першої статті  24 Закону України «Про Державне бюро розслідувань» Конкурсна комісія згідно свого рішення від 3 вересня 2018 р. повторно вносить подання Директору Державного бюро розслідувань щодо призначення на посади директорів територіальних органів та керівників підрозділів центрального апарату Державного бюро розслідувань, працівників підрозділів внутрішнього контролю Державного бюро розслідувань від 18 липня 2018 р. для розгляду їх по суті і прийняття визначених законом рішень.

Розгорнуту позицію Конкурсної комісії по окремим тезам, озвученим Р. Трубою (станом на 03.09.2018), Ви можете побачити тут: https://www.kmu.gov.ua/storage/app/media/29-dbr-zovnichna%20com/zayava/3851-6prezentatsiya-pravoviy-analiz3.pdf

Рішення Комітету Верховної Ради України з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності від 05.09.2018 за результатами заслуховування інформації Голови Конкурсної комісії Майданика Р. А. та заступників Директора Державного бюро розслідувань Варченко О.О. та Буряка О.О. щодо кадрового забезпечення Державного бюро розслідувань можна почитати тут: http://komzakonpr.rada.gov.ua/news/main_news/74472.html


Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх