EN|RU|UK
Блоги Вікторія Рощина
журналіст
  298  0

Опорні школи Донеччини. Як усе починалось.

31 серпня 2018 року голова Донецької військово-цивільної обласної адміністрації Олександр Куць повідомив, що у Донецькій області відкриють чотири капітально відремонтовані опорні школи: у Вугледарі, Добропіллі, Костянтинівці та Маріуполі. Близько одного мільярда гривень з українського бюджету було виділено на створення опорних шкіл в Донецькій області. Усі 32 учбових заклади мали відкрити у вересні 2017-го. Взимку 2017 року ми публікували матеріал про те, як все починалось і як бажання певних чиновників наживитися на об’єкатах соціальної важливості гальмувало процес будівництва. Нижче передруковуємо матеріал від грудня 2017 року.

на фото ремонтні роботи в українській гімназії м.Краматорськ (жовтень 2017)


В березні 2016-го Урядом Арсенія Яценюка був запропонований проект опорних шкіл в Україні. Причиною створення таких закладів став низький показник знань під час написання ЗНО учнів із маленьких міст і селищ України. Тож нововведення передбачало  ремонтне осучаснення певних навчальних закладів за рахунок державних коштів. До опорних шкіл яких з навколишніх містечок та сіл могли б приїздити й навчатися учні від 5-го до 11-го класів.

«Ми не в стані поміняти все зразу, але ми зобов’язані почати цей процес. І ось ці опорні школи, фінансування опорних шкіл і якісна освіта,  я вважаю, що це супер важливий проект для країни і для наших дітей», — зазначив у 2016 - му році Арсеній Яценюк .


Анонсовані школи Донеччини

Епіцентром створення опорних шкіл стала Донеччина.Там, згідно розпорядження голови Донецької обласної державної адміністрації Павла Жебрівського, до вересня 2017-го планували створити 22 опорні школи, на що з обласного бюджету виділили більше мільярда гривень.


«Ми плануємо за 3 роки завершити реформування середньої освіти на Донеччині. Якщо в цьому році буде 21 опорна школа, то на наступний рік – 50, і в 2018 році – реформа, реорганізація та побудова нової школи на Донеччині має бути завершена», — сказав Жебрівський у 2016-му.

Згодом, за даними департаменту капітального будівництва до 22 додали ще 10 шкіл. Тож наразі на території Донеччини, за рахунок коштів обласного бюджету передбачено фінансування 72 проектів з реконструкції та капітального ремонту 32 шкіл.

Але не склалося, як гадалося, попри встановлені терміни, з усіх обіцяних опорних шкіл вчасно відкрили лише 4 — в Билбасівці Слов'янського району, Дружківці, Часовому Яру та Покровську. На відкритті трьох шкіл був присутній президент України. Проте відкрили навчальні заклади  з певними порушеннями.

Інша сторона медалі

За інформацією місцевих активістів у Билбасівській школі, на ремонт якої виділили 30 мільйонів гривень, на момент відкриття не було встановлено протипожежну систему. Ми запитали підтвердження у Державній архітектурно-будівельній інспекції, на що нам відповіли так:

«Під час виконання будівельних робіт на вищезазначеному об’єкті посадовими особами департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Донецькій області планові та позапланові перевірки дотримання вимог чинного законодавства в сфері містобудівельної діяльності не проводилось».

У Дружківці, за інформацією журналістів «ДеПо.Донбасс», через неякісний ремонт даху пішли тріщини на вікнах, і тому нові склопакети потребують заміни.

У  Покровську, за інформацією місцевих журналістів, після відкриття школи продовжили її добудовувати та облаштовувати спортивні майданчики.

До того ж компанія, що отримала 56 мільйонів за ремонт даної школи, а згодом  ще 9 мільйонів на так звані  додаткові роботи- це мале приватне підприємство “БМД И КО”. Дана компанія згідно ухвали суду є фігурантом кримінального провадження.За даними слідства у грудні 2016 року між МПП «БМД И КО» та Управлінням розвитку міського господарства та капітального будівництва Бахмутської міської ради укладено акт прийому-передачі обладнання на загальну суму 9 мільйонів гривень. Зазначене обладнання МПП «БМД И КО» придбало у компанії, котра купувала його за нижчою ціною та перепродавала за вищою, надаючі при цьому фіктивні документи про власне виробництво.

Керівником та засновником фірми наразі є  Бистрова Наталія Михайлівна. До 2013 року фірму очолював її батько Бистров Михайло Давидович. Також Наталя разом зі своєю сестрою Світланою є засновниками  діючої фірми «Бетон-Пласт» що у Донецьку, керівником котрої зазначений житель Донецька Раков Олександр.

У Часовому Яру підряд у 30 мільйонів гривень отримала  харківська фірма-фігурант кримінального провадження «Вектор 21». За даними слідства  компанія у період 2013-2015 років  шляхом проведення безтоварних операцій з підприємствами-постачальниками з ознаками фіктивності, необґрунтовано завищили податковий кредит, в результаті чого ухилились від сплати податку на додану вартість у сумі понад 2 мільйони гривень. Керівником та засновником фірми є харків'янин Олександр Кривий. Однак до 2010 го року керував компанією такий собі Валерій Рабінович, котрий за даними “LinkedIN” є засновником та директором московської будівельної компанії «Good Wood».

До слова, 9 жовтня в результаті переговорної процедури компанія «Вектор 21» отримала ще 9 мільйонів гривень на так звані додаткові ремонтні роботи в опорній школі.


Хто та як ремонтує?

У відповідь на наш інформаційний запит в департаменті освіти та науки Донецької ОДА зазначили, що ремонт ще в шести навчальних закладах планують завершити до кінця року, а в 8 закладах — на початку 2018-го.

«Не розпочато ремонтні роботи  у Авдіївському та Красногорівському опорних закладах,у зв’язку з їхньою наближеністю до бойових дій»,- зазначили у департаменті освіти.

Ми запитали у департаменті капітального будівництва Донецької ОДА,куди поділи кошти виділені на ремонт двох прифронтових навчальних закладів, проте відповіді  не отримали.

Краматорська гімназія по-розенблатськи

Ремонт краматорської української  гімназії, котра мала збирати учнів з усієї області став одним з найкоштовніших. На переоснащення закладу в «Hub-school» з обласного бюджету було виділено 43 мільйони гривень. Завершити ремонт згідно договору мали протягом 5 місяців - до вересня, проте не встигли. Наразі ж за даними департаменту капітального будівництва донецької ОДА, на об’єкті виконано демонтажні роботи на 95% , стяжка підлоги на 70%, оздоблювальні роботи на 90%.


на фото ремонтні роботи в українській гімназії м. Краматорськ

За даними системи ProZorro та ранньої інформації ЗМІ, в березні 2017 року підряд на капітальний ремонт будівлі краматорської гімназії виграло дочірнє підприємство «Фаворит-Опт» — житомирська будівельна компанія. Власником фірми є  приватне акціонерноме товариство “Фаворит компані”. Підписантом “Фаворит компані” є Жанна, Олена та Соломон Розенблати — дружина сестра та батько народного депутата Борислава Розенблата.  А керівником вказана Ружена Ляшенко,котра по сумісництву працює в національній комісії з цінних паперів та фондового ринку. 
«Фаворит Компані» відома будівництвом ЖК Фаворит у Житомирі та виробництвом молочної продукції, котре в основному курує сестра народного депутата Олена Розенблат.

Проте,згідно тендерної документації  ремонтні роботи у краматорській гімназії мають виконувати субпідрядники. А саме будівельна компанія «Крамміськбуд»,«Стройуком», «ВК Марк» та «АННКЕРС».

Компанія «Крамміськбуд» працюватиме за 12 мільйонів гривень. Фірма також брала участь у тендері, пропонувавши найбільшу ціну — 46 мільйонів гривень. Серед засновників даного забудовника до 2014-го року був однопартієць Розенблата — Максим Єфимов. Його діяльність тісно пов'язують з екс-губернатором Донеччини та міністром регіонального розвитку уряду Азарова — Анатолієм Близнюком. Саме на невістку останнього нині оформлена будівельна компанія.

Директором  компанії «Стройуком» є Терещенко Максим Юрійович. Він же до 2014-го року був директором Компанії «Крамміськбуд». Компанія виконуватиме загальнобудівельні роботи за 11 мільйонів гривень.

Субпідряд на 1,5 мільйони отримало ТОВ «ВК Марк», котру очолює  депутат-мільйонер міськради Житомира - Олександр Рабінович. Дана фірма відповідає за встановлення та демонтаж металопластикових конструкцій.

За монтаж та пусконалагодження систем пожежної безпеки відповідпає ТОВ “АННКЕРС”. Дана фірма також - житомирська. Проте у її штаті рахується лише до 10 працівників і вона жодного разу не перемогла у державних закупівлях,попри те,що існує близько 8 років. Директором даної фірми є Черниш Юрій Миколайович.

Згідно з договором, який було укладено 23 березня 2017 року завершити ремонт мали до вересня 2017-го.  Проте не встигли. На наш офіційний запит у компанії «Фаворит-Опт»пояснили причини затримки:

«У зв’язку зі змінами, що виникли в порядку виконання робіт та відсутністю (станом на заплановану дату) повного пакету документів від Замовника,який дозволяє початок робіт»,— зазначив директор компанії «Фаворит-Опт» Микола Козачок.

Проте на питання, які роботи виконали зауважив : «Роботи передбачені проектною документацією».

Також ми дізнались, що роботи наразі тривають, проте виконують їх не вказані субпідрядники, а така собі столична компанія «Мегоград ЛТД», котрої ми не побачили серед офіційного списку субпідрядників.

на фото ремонтні роботи в українській гімназії м. Краматорськ

За даними антикорупційного монітору фірма має ознаки сумнівної якості.

Головний інженер  «Мегаград ЛТД» Валентин Брильов розповідає свою версію затримки ремонту,захищаючи головного підрядника:

«Тут справа не в “Фавориті”,не в інших субпідрядниках, чи департаменті капітального будівництва. Проблема в департаменті освіти. Саме вони створили та затвердили проект,котрий не можна назвати адекватним. Там не було нічого. Ані облаштованих класів,ані спортивних майданчиків. Вони навіть з департаментом будівництва не порадились. Як так? Коли я побачив його,то одразу сказав - так будувати не можна.  Ми ініціювали перегляд проектно-кошторисної документації. Наразі вона переписана» —зазначив Валентин Брильов.

Проектно-кошторисну документацію таки переписали. Проте, у департаменті освіти своєї провини не вбачають  всю відповідальність перекладають на департамент капітального будівництва. Про це повідомила директор департаменту  Наталя Оксенчук в офіційній відповіді на наш інформаційний запит.

«Повноваження з виконання ремонтних робіт в опорних навчальних закладах делеговано департаменту капітального будівництва облдержадміністрації.(...) Розпорядник інформації, який не володіє запитуваною інформацією, але якому за статусом або характером діяльності відомо або має бути відомо, хто нею володіє, зобов’язаний направити цей запит належному розпоряднику», — зазначила директор департаменту.

Проте Юрій Винокуров — директор департаменту капітального будівництва в свою чергу зазначає, що гальмує процес саме  невірно розроблена у 2016-му році проектно-кошторисна документація, замовником якої виступав департамент освіти, а також попередні неякісні  ремонти.

«Під час проведення робіт підрядною організацією виявлені недоліки проектно - кошторисної документації, яка потребує коригування. Замовником з розробки проекту є управління освіти Краматорської міської влади, який повинен провести і її коригування. Неможливість збільшення темпів робіт на об’єкті обумовлено також неусуненням недоліків робіт з термомодернізації будівлі, насамперед теча покрівлі, які виконувалися у попередні роки за рахунок коштів НЕФКО. Акти виконаних робіт, що направлялися підрядником замовнику були повернені на доопрацювання, у зв’язку із чим оплат за договором підряду не проводилося», — зазанчили у департаменті капбудівництва.

Ми помітили, що у травні 2016-го року за даними системи “Prozorro”, проектно-кошторисну документацію розробляла компанія “Автоінтерстрой” за 170 тисяч гривень. Керівником компанії є Костянтин Селезньов, а серед засновників значаться Олександр Шахматов та Наталія Руденко.

Згідно ухвали суду від березня 2017 - го дана компанія є фігурантом кримінальнго провадження. Досудовим розслідуванням встановлено, що з початку 2016 року по теперішній час службові особи “Автоінтерстрой” за попередньою змовою з іншими особами заволоділи бюджетними коштами шляхом зловживання своїм службовим становищем.

«Відповідно розробленого плану директор ТОВ «Автоінвестстрой» уклав договір з розпорядниками бюджетних коштів щодо робіт та послуг у сфері будівництва, придбавши матеріали та обладнання за завищеною ціною.(...) Суд надав дозвіл місцевій поліції на арешт майна даної фірми», — зазначено в ухвалі.


До того ж дана фірма також брала участь у тендері на ремонт гімназії.

Тож, фактично «Фаворит-Опт» перемогло на тендері з фіктивною конкуренцією, каже експерт у сфері публічних закупівель Костянтин Дмітрієв:

«Проаналізувавши тендер ми бачимо, що в конкурсі дійсно простежується вдала спроба створити фіктивну конкуренцію , насамперед між “Крамміськбуд” та “Фаворит ОПТ”. Ми бачимо,що “Крамміськбуд” навіть не торгувався, а подав лише одну пропозицію,близьку до стартової ціни,проте,очевидно знав,що “Фаворит” також бере участь у закупівлі,адже виступав одночасно їхнім субпідрядником.  Таке часто трапляється,коли участь у тендері беруть пов’язані між собою компанії. Перемога дістається одній,але вона ділиться з іншими», — зазначив експерт.

І лише в серпні, за даними публічних закупівель департамент капбудівництва Донецької ОДА уклав договір на коригування проектно-кошторисної документації  з приватним підприємством «Рестро». Компанія отримала 250 тисяч гривень з місцевого бюджету.

Підписантом,керівником та одним із засновників компанії є Дашевський Аркадій Бенедиктович. Другим засновників “Рестро” є такий собі Радченко Валерій Васильович, син якого Віталій Радченко був засновником вже недіючої  житомирської ГО “Наш дім- Житомир”,що на батьківщині нардепа Розенблата.

До того ж тепер сам проект передбачатиме виділення додаткових коштів зазанчають у департаменті капітального будівництва,проте точну цифру не називають.

«Потреба у додатковому фінансуванні, строк завершення ремонту ліцею можуть бути визначені лише після повного коригування проекту, отримання експертного висновку по відкоригованій ПКД та проведення процедури закупівлі на додаткові роботи», — зазначили у департаменті капбудівництва Донецькій ОДА.

Директор компанії субпідрядника «БК Крамміськбуд» Анатолій Чумак,не відповів офіційно на наш інформаційний запит. А під час спілкування електронною поштою спростовував свою причетність до ремонту гімназії.

Проте, представник компанії «Мегаград ЛТД» Валентин Брильов на наше запитання чи будуть залучені інші субпідрядники до ремонту гімназії, зокрема «БК Камміськбуд», зазначив :

«Так, «Крамміськбуд» буде працювати, але це вже пізніше, коли будуть роботи з благоустрою території».

Згідно договору до вересня поточного року компанія «Фаворит Опт»  мала надати акти про виконані роботи замовнику. Проте таких документів компанія не надала і досі. Це Микола Козачок підтвердив нам в офіційній відповіді на запит.

«Акти виконаних робіт в двохсторонньому порядку наразі не підписані»,— зазначив директор «Фаворит ОПТ».

А отже перевірити та порівняти масштаб виконаних робіт не можна. Це є порушенням закону каже юрист Ростислав Кравець:

«Це є порушенням закону про публічні закупівлі. Це порушення договору. Бо ми бачимо, що в договорі зазначено - до 20 числа. В будь-якому випадку вони мали прозвітувати вчасно, навіть якщо не вклалися в терміни. Таке порушення передбачає певні штрафи,пеню», — каже юрист.


Не визнає провини у затриманні ремонтних робіт  і народний депутат від БПП Борислав Розенбалат, каже фірма робить все від них залежне:

«14 липня ми лише отримали від замовника дозвіл на ремонт. Ще не разу в нас такого не було,щоб ми зайшли на об'єкт і півроку не могли приступити до будівництва... Це свідчить про дуже низький рівень кадрової підготовки у краматорському департаменті капітального будівництва, ми змушені це визнати. До того ж всю роботу наразі ми виконуємо за свої кошти. Наразі витратили близько 7 мільйонів гривень уже і жодної копійки з державного бюджету не взяли. Гальмує все  відпочатку неправильно складений проект. Думаю до березня вже все буде готове. Ми дуже дбаємо про свою репутацію, адже розуміємо, що фірма пов'язана з ім'ям народного депутата і тому самі зацікавлені в завершенні робіт.Звісно будемо залучати певних субпідрядників, якщо на те будуть підстави»,— зауважив народний депутат.

на фото народний депутат Борислав Розенблат

А от Валентин Брильов - головний інженер компанії «Мегаград ЛТД» зазначив,що частину коштів на будівництво надав однопартієць Борислава Розенблата — Максим Єфімов, якого водночас  пов’язують з діяльністю фірми «Крамміськбуд» (За даними видання «Наші гроші» Максим Єфімов був співзасновником БК «Крамміськбуд» до лютого 2014-го був Максим Єфімов).

«Максим Єфімов допомагає з коштами.Виділив уже значну частину. Він же опікується Краматорськом. Мабуть хоче посприяти успішному ремонту даного навчального закладу»,— каже Брильов.

Ми запитали в Максима Єфимова, чи дійсно він виділяв кошти і чим пояснює такий внесок:

«Як я міг вкладати кошти, я не є підрядником. Я просто з усіх сил намагався зробити так,щоб вони почали швидше працювати.Є купа технічних моментів,які треба проробити до того,щоб почати будівництво -починаючи з того,що отримати дозвіл на будівництво.Все це я намагався їм допомагати,аби вони пошвидше попроходили всі ці процедури. Але  після 4 місяців роботи підрядника,або точніше спроб , виявилось,що підрядник слабкий і свої гроші вкладати не хоче. До того ж була проведена корекція проектно-кошторисної документації. На скільки мені відомо, вона збільшилась до 55 мільйонів гривень».

Тож схема така: фірма народного депутата Розенблата виграє тендер на ремонт школи загальною сумою 43 мільйони (і це ще не остаточна ціна) з фіктивною конкуренцією. Йому в цьому допомагає компанія однопартійця Максима Єфімова. У тенедерній докумекнтації компанія Розенблата вказує, що працюватимуть на об’єкті певні субпідрядники (близькі до нього). Проте, гроші з бюджету «Фаворит Опт» отримає після затвердження відредагованої проектно-кошторисної документації, що явно збільшить коштовність робіт. А поки гроші не поступають, на об’єкті працює зовсім інша київська компанія, виконуючи підготовчі роботи. Та акти виконаних робіт не надає,а отже діє у зговорі з департаментом капбудівництва. А от фінансує їх той самий народний депутат Максим Єфімов.

До того ж поліцією Донецької області  порушено кримінальну справу за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.191 КК України — привласнення державних коштів шляхом зловживання службовим становищем. Посадовим особам «Фаворит-Опт» загрожує 4 роки ув’язнення.

(матеріал від 06.12.2017)

Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх