EN|RU|UK
Блоги Павло Мороз
Адвокат, правник, екс-заступник Міністра юстиції
  1315  0

"Чистий" хабар боту - нове, безпечне та гарантоване вирішення будь-яких проблем

Нещодавно подивився відео на ТЕD про розвиток технологій, штучний інтелект та інші речі, які раніше здавалися нереальними. Сьогодні про ЦЕ говорять усі. Технології не просто захопили світ, вони пробираються у абсолютно всі галузі нашого життя, навіть найнеочікуваніші.

Сьогодні про Legal Tech

Думаю, що всі знають, що це таке. А навіть якщо гадають, що ні, все ж, можливо, насправді стикалися з цим. Адже сьогодні в юридичній сфері спостерігається цифрова трансформація: всі процеси починають поєднувати в собі і цифрові технології, і юридичні практики. Судові засідання у форматі відеоконференц-зв'язку, консультації по Skype, дистанційне обслуговування для клієнтів – все це сьогодні звична справа для бізнесу. Неодноразово і мої клієнти користувалися такими послугами, бо не має значення, де ти знаходишся, консультація та зв’язок поруч – 24/7. Гадаю, що незабаром чати, месенджери та спеціальні додатки стануть обов'язковим і звичним явищем як для фізичних, так і для юридичних осіб. Це реально комфортно для обох сторін. Але ці кроки були лише першими сходинками у розвитку Legal Tech.

А сьогодні хочу про новації

Вже сьогодні під час укладення смарт-контрактів і при захисті даних за допомогою криптотехнологій провідні компанії активно використовують блокчейн. А під час вибору оптимальних рішень усі програми будують на блокчейні – вони самонавчаються та використовують штучний інтелект.

Окрім того, у тренді додатки, які спеціалізуються на інформаційній безпеці, та ті, які допомагають зберігати усі дані у «хмарі» без доступу зайвих осіб. Бо сьогодні зберігати інформацію та бази даних – це дуже важливо і актуально, адже для юристів – це конфіденційна інформація про клієнтів, звіти компаній, грошові рахунки, податкові обліки тощо. І статистика доводить, що  додатки, які пропонують «хмари» з обмеженим доступом для кількох осіб витісняють традиційний софт на ПК.

Наступний тренд – аналітика Business Intelligence. Додатки, які пропонує Business Intelligence обробляють великі масиви інформації і показують тенденції. Це допомагає бачити тренди, і менше часу витрачається на організацію і упорядкування даних, створення звітів, аналіз чисел. Це допомагає юристу краще організувати свою роботу та перевіряти великі обсяги інформації, якщо клієнт – велика компанія чи підприємство з великим прибутком.

І ще один тренд – це оплата праці, яка сьогодні здійснюється через плату за підписку або за виконану роботу або універсально через криптовалюти. Ще один спосіб – це користування послугами бота, який після виконаної роботи також виставляє рахунок. Варіантів існує купа.

Боти – це окреме питання

Заходиш у Телеграм, Мессенджер чи просто завантажуєш додаток – і усюди боти. Ок, я розумію, коли бот шукає заклад для обіду, найближчу заправку тощо, але коли на українському ринку (так, так – ми одні з перших) з’явились боти, які можуть запатентувати ваш продукт чи подати за вас декларацію або відстежити зміни в реєстраційних даних бізнесу та стежить за судовими виписками. Або є ресурс, який може підготувати пакет документів для великих бізнес-угод. Клієнту необхідно лише надати ключову інформацію лише в кількох полях. Це не може не дивувати.

Але найбільше, якщо чесно, здивував мене бот, що прогнозує результати розгляду справи в суді, ґрунтуючись на індивідуальному аналізі ситуації. Користувачі отримують незалежний висновок, а бот – кошти за передбачення. Чи ви замислювались про такі інновації років 10 тому? Гадаю, що ні.

Але чи все так круто?

Здавалось би, ніяких проблем, адже працюють боти суто на математичних обчисленнях, виконують суто механічну і пошукову роботу. Так, поки що питань до ботів не було, але якщо бот може працювати та надавати послуги, як окремий суб’єкт, то виникає питання, чому не врегульовано на законодавчому рівні використання штучного інтелекту в українському законодавстві. Тому що ми навіть не врегулювали питання з криптовалютою і блокчейном, а отже, боти і використання Legal Tech почекає.

Окрім слабкої правової бази, є ще декілька проблемних питань пов’язаних з Legal Tech в Україні. Наприклад, недостатня зацікавленість держави в розвитку сервісів LegalTech (на відміну від Штатів та Китаю, де уряд активно інтегрується з компаніями і сервісами) і низька динаміка інвестицій. Хоча по всьому світу Legal Tech стає однією з найбільш вигідних і привабливих сфер для венчурного інвестування. Найбільші і дорогі проекти концентруються в руках технологічних компаній, що володіють доступом до великих масивів даних і клієнтських потоків. Наприклад, обсяг інвестицій LegalZoom – найбільшого гравця на американському ринку – вже перевищив $ 311 млн.

Що далі?

Знаєте, а я все одно вірю в краще. І скоріше за все, можливо не сьогодні/завтра, але через кілька років, Legal Tech повністю замінить сучасне розуміння юриспруденції. Важливо бути в тренді, слідкувати за останніми нововведеннями і не забувати, що майбутнє вже тут!


Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх