EN|RU|UK
Блоги Сергій Білан
Перший заступник Голови Державної фіскальної служби України
  2601  3

Операція "Рубіж": ТОП-порушення, виявлені у митній сфері

Одним із завдань діяльності податкової міліції є забезпечення зовнішньоекономічної безпеки держави. Ми не завжди висвітлюємо оперативно результати нашої роботи у цьому напрямку, адже іноді вони носять тривалий та поетапний характер, що не передбачає широкого розголосу. Але з огляду на те, що у сфері протидії незаконному переміщенню товарів митні органи діють виключно у межах Митного кодексу України, а податкова міліція має право на здійснення оперативно-розшукової діяльності та слідчо-процесуальних дій, нами вже третій рік поспіль проводяться спільні з митними органами заходи у рамках операції "Рубіж", спрямовані на детінізацію цієї сфери.

Коротко про результати. Цього року у виявлених кримінальних правопорушеннях у митній сфері встановлено загальну суму збитків, завданих державному бюджету, на суму майже 620 млн гривень, з яких уже відшкодовано 189 млн гривень. На даний час накладено судом арешт на товари вартістю майже 706 млн гривень.

Крім того, за результатами вжитих профілактичних заходів (підвищення митної вартості імпортованих товарів) додатково спрямовано до держбюджету митних платежів на загальну суму майже 206 млн гривень.

Наголошую, що ми не дублюємо роботу працівників митниці й не підміняємо їх. Відповідно до компетенції податкової міліції, основні наші зусилля спрямовані на тих напрямках, де митні органи, в силу своїх повноважень,не мають права та можливості виявляти порушення податкового та митного законодавства.

Насамперед, це виявлення кримінальних правопорушень у таких сферах:

  • зовнішньоекономічної діяльності суб’єктів господарювання з признаками фіктивності, насамперед, експорту сільгосппродукції, з метою ухилення від сплати податку на прибуток та неповернення валютної виручки;
  • імпорту високоліквідних товарів за так званою схемою "піджаків";
  • імпорту товарів комерційного призначення під виглядом гуманітарної допомоги;
  • незаконного імпорту, експорту та транзиту підакцизних товарів (зокрема, тютюнових виробів).

Хочу зупинитись окремо на цих чотирьох напрямках.

  1. Незаконний експорт сільгосппродукції та неповернення валютної виручки.

Що стосується правопорушень при експорті сільгосппродукції, то їм передує ухилення від сплати податків при закупівлі цієї продукції (у тому числі за готівкові кошти) з метою подальшого експорту. Відповідно до державних інформаційних ресурсів, українськими підприємствами упродовж тільки 6 місяців поточного року експортовано 24,7 млн тонн сільськогосподарської продукції рослинного походження вартістю 177 млрд гривень. При цьому третина продукції експортована в адресу підприємств, зареєстрованих в офшорних юрисдикціях.

Минулого року працівниками податкової міліції при спробі експорту з порушеннями чинного законодавства було вилучено сільськогосподарської продукції на загальну суму 837 млн гривень, з якої на 612 млн гривень судами накладено арешт. Упродовж цього року, у тому числі завдяки нашим діям, маємо зменшення кримінальної статистики – вилучено продукції на суму 129 млн. гривень, з якої арештовано на суму 34 млн грн.

Наприклад, у цьому місяці співробітниками податкової міліції Миколаївської області припинено спробу незаконної експортної операції з вивезення за межі митної території України сільгосппродукції, яку зловмисники намагалися здійснити з метою ухилення від сплати податків та неповернення валютної виручки від імені суб’єктів господарювання з ознаками фіктивності. За результатами проведених обшуків виявлено та вилучено понад 13,4 тис. тонн пшениці, соняшнику, ріпаку загальною вартістю понад72 млн. гривень.

  1. Схема "Піджаки".

Незважаючи на те, що останні зміни, внесені до законодавства, ускладнили функціонування відомої всім схеми "піджаків", проте повністю її не подолали.Окрім збитків державному бюджету у вигляді несплати митних платежів, використання вказаної схеми наносить і соціальну шкоду регіонам, у яких вона діє. Річ у тому, що послуги по перевезенню товарів через митний кордон стали професійною діяльністю для громадян, які постійно беруть участь у злочинній схемі за винагороду. Таким чином у них відсутня мотивація до офіційного працевлаштування.

З початку цього року співробітниками податкової міліції розпочато досудові розслідування у кримінальних провадженнях, у яких сума встановлених збитків становить понад 6 млн гривень. В рамках вказаних кримінальних проваджень вилучено товарів на суму понад 21 млн грн, із яких на товари вартістю 15 млн грн накладено арешт. Із направлених до суду кримінальних проваджень за цими фактами вже відшкодовано державі збитків на суму майже 6 млн гривень, ще у судах розглядаються справи, в яких під арештом перебувають товари вартістю майже 5 млн гривень.

  1. Ввезення товарів комерційного призначення під виглядом гуманітарної допомоги.

Наступним напрямком роботи податкової міліції є викриття кримінальних правопорушень при ввезенні в Україну гуманітарної допомоги. Добре, коли така допомога ввозиться реально для потреб українського народу, особливо для нашої армії. Але коли вона використовується у комерційних цілях – це завдає шкоди державному бюджету. Відповідно до діючого законодавства, товари, визначені Комісією з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України як гуманітарна допомога, звільняється від оподаткування ввізним митом. Нами викрито дві основні схеми ухилення від сплати податків при ввезенні в Україну гуманітарної допомоги, зокрема, коли вона у повному обсязі незаконно реалізується за готівкові кошти на ринках та роздрібних мережах магазинів або коли частина гуманітарної допомоги (як правило та, що була у користуванні) роздається набувачам, а інша частина реалізується. Якщо ще кілька років тому така схема була досить поширеною, то наразі завдяки вжитим спільно з Міністерством соціальної політики заходам, кількість таких вантажів вдалося суттєво зменшити.

Аналіз наявних інформаційних ресурсів дозволяє зробити висновок про те, що упродовж 6 місяців поточного року 351 суб’єктом господарської діяльності імпортовано в Україну понад 9,6 тисяч тонн товарів у якості гуманітарної допомоги. З початку року розпочато 12 кримінальних проваджень щодо порушення законодавства про гуманітарну допомогу, вилучено високоліквідних товарів (ввезених під виглядом гуманітарної допомоги) на суму 9 млн грн, з яких на товари вартістю 6 млн грн накладено арешт.

  1. Переміщення підакцизних товарів поза митним контролем.

На сьогодні факти переміщення через митний кордон України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю підакцизних товарів набули поширеного характеру через свою надприбутковість та невідповідність ступеню суспільної небезпечності вказаних протиправних діянь рівнем відповідальності, передбаченої за їх скоєння. Вона лише адміністративна.

Підґрунтям для такої протиправної діяльності є економічна невідповідність вартості тютюнових виробів та спирту в Україні та країнах Азії, Західної Європи, Білорусі, Молдові та Росії. Україна використовується як транзитний буфер для незаконного переміщення цигарок до країн Євросоюзу. Державна спиртова галузь зазнає втрат від контрабандного спирту. Тіньові схеми завдають як значних збитків на внутрішньому ринку України у вигляді несплати акцизного податку, так й негативно впливають на міжнародний імідж України.

З огляду на транснаціональний характер злочинності, ми налагодили дієву співпрацю з нашими закордонними колегами у вказаній сфері. Так, завдяки співпраці з Державною службою Великобританії з митних та податкових зборів нами у грудні минулого року із незаконного міжнародного обігу вилучено 897,5 тисяч пачок цигарок без марок акцизного збору, які слідували у морському контейнері з країн Близького Сходу транзитом через територію України та країн Європи до Великобританії. У березні поточного року зазначена партія цигарок була знищена на підставі ухвали суду на спеціалізованому підприємстві у Одеській області.

Також, завдяки співпраці з Управлінням з питань запобігання зловживанням та шахрайству (OLAF), яке здійснює боротьбу з шахрайством та зловживаннями у використанні коштів з бюджету Європейського Союзу, податковою міліцією з незаконного обігу вилучено понад 1,5 млн пачок цигарок на суму понад 28 млн гривень. Водночас. за нашою інформацією, турецькими колегами вилучено з незаконного обігу понад 1,2 млн пачок цигарок на суму еквівалентну понад 26 млн гривень, які мали б надійти до Євросоюзу транзитом через територію України.

Загалом упродовж січня – червня 2018 року вилучено 19,5 тис. літрів спирту, який незаконно переміщений через державний кордон Українина суму майже 50 млн гривень, а також 3,5 тис. літрів елітного алкоголю на суму понад 13 млн гривень. Також із незаконного обігу вилучено 5,2 млн пачок незаконно переміщених через митний кордон тютюнових виробів на суму 143 млн гривень.

Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх