EN|RU|UK
Блоги Павло Мороз
Адвокат, правник, екс-заступник Міністра юстиції
  517  0

ЧИ МОЖНА "КИНУТИ" БАНК ЗА НОВИМИ ПРАВИЛАМИ КРЕДИТУВАННЯ

Минулий тиждень просто кишів новинами, які сколихнули не тільки бізнес спільноту, а і всіх українців. Тож сьогодні пропоную розібрати одну з гарячих тем, яку обговорюють останніми днями – нові правила кредитування.

До сьогоднішнього дня ринок не мав реально ефективного механізму для того, аби повернути кредитні кошти у банківську систему України, тим паче задля того, аби зменшити обсяг проблемної заборгованості у банківському секторі.

Але минулого тижня Рада прийняла Закон, якого банки чекали 4 роки. Я серйозно – 3 законопроекти – спочатку 2286а, 4529 потім 6027-д, який змінювали, доповнювали та редагували півтора роки. Прийняли і добре, але ж далі чекає найважливіше – реалізація, та чи стане така реалізація реальною. А ось що саме зміниться з кредитною сферою, сьогодні і розберемся.

Для людей

По-перше, прийнятий Закон повинен заповнити та усунути усі законодавчі прогалини, якими сьогодні користуються недобросовісні позичальники задля ухилення від виконання своїх обов'язків.

І тепер на усіх потенційно совісних та чесних позичальників буде діяти значно менше фінансове навантаження, що, як сподівається влада, має мотивувати та розвивати економіку за допомогою активізації кредитування серед людей. Як наслідок, якщо навантаження буде зменшено, нарешті вдасться позбутись усіх незаконних схем для виведення майна з-під обтяження кредитора.

Але є одне «але»: банк може змінити відсоток фінансового навантаження, звісно, попередньо попередивши позичальника. Якщо ж той не згоден зі збільшенням процентної ставки, йому слід буде погасити усю заборгованість протягом 30-ти календарних днів з моменту, коли банк повідомив йому у збільшенні проценту.

Що стосується боргових зобов’язань, сама процедура буде суттєво спрощуватись завдяки вдосконаленню позасудових інструментів і врегулюванню прогалин щодо погашення кредитів у випадку визнання спадщини відумерлою та низки інших питань у процесі спадкування. Зокрема, зменшено терміни пред'явлення кредитором спадкодавця вимог до спадкоємців (з 1-го року до 6-ти місяців з дня отримання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину або з дня, коли він дізнався про прийняття спадщини або про отримання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину).

Уряд стверджує, що в цілому для людей Закон відкриває більше можливостей для користування банківськими позиками та кращі умови для обслуговування.

Але чи так воно все?

Що для банків

Ну в першу чергу, для банків новий закон – це прямий доступ до баз даних народжень, смертей і шлюбів. Закон надає право доступу до Державного реєстру актів цивільного стану.  Але доступ банків до бази РАЦСів – це   дуже сумнівне право, адже це персональні дані осіб. І теж виникає питання якщо надавати дані, що стосуються потенційних позичальників банку, то банк повинен  довести що це їх потенційний клієнт. Також питання, як вони зможуть надати цю інформацію, чи є технічне обмеження сієї іншої інформації, що є персональними даними клієнтів банку? Думаю, що ні, і з цим «нововведенням» вони поквапились.

Хоча для банків ця інформація з реєстру буде корисна, що стосується потенційних позичальників, а саме інформація, яка може довести їх здатність виконати зобов'язання. Також банки зможуть перевірити факт смерті боржника для подальшої роботи зі спадкоємцями.

Звісно, такі умови спростять надання кредитів, але виникає питання, чи справді пожвавиться ринок надання кредитів. Тут є декілька «але». Перше з них – це те, що менеджери та співробітники банків, на жаль, часто використовують депозитні кошти для власного кредитування, і спрощення системи кредитування аж ніяк не залучить нових позичальників. І друге: спрощенні умови – це добре, але чи не стануть нові зміни криком у порожнечу із сьогоднішньою монетарною політикою? Адже з обліковою ставкою на рівні 17 % навряд чи багато середньостатичних українців –навіть зі спрощеними умовами – погодяться на кредит.

Подивимось…

Зміни у новому Законі, до речі, стосуються й іпотечних відносин, але про це детальніше у новому блозі.


Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх