EN|RU|UK
Блоги Павло Мороз
Адвокат, правник, екс-заступник Міністра юстиції
  546  0

МІСЯЦЬ Е-СУДУ, ПЕРШІ РЕЗУЛЬТАТИ

Електронний суд став проривом в історії судоустрою України. Хто не в курсі, Законом України №2147-VIII були внесені зміни до процесуальних кодексів України, одна з яких – введення в роботу ЕСІТС, так званого «електронного суду». Запровадження системи «електронний суд» – це спрощення доступу до правосуддя, забезпечення прозорості правосуддя та прискорення розгляду справ. Звучить багатообіцяюче, але давайте розбиратися по суті.

Як реально все працює?

Від 4 червня, коли запустили пілот з 18-ма електронними судами по усій Україні, минув місяць. І система на диво працює:) Сьогодні на сторінці будь-якого електронного суду можна зайти за допомогою свого ЕЦП (звісно, якщо ти зареєстрований у системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу) та отримати усю ключову інформацію, наприклад, відомості про рух судової справи, час і місце її розгляду, обмін процесуальними документами між судом та учасниками процесу.

Чи працює все сьогодні? Загалом, так, бо отримати ключову інформацію чи дізнатись про місце і час – не проблема. Проте щодо обміну процесуальними документами виникають питання, оскільки для цього необхідно впровадити відповідні процесуальні норми. Закон №2147-VIII містить необхідні норми, однак не усі вони ще реалізовані.

У чому складнощі?

В першу чергу, реєстрація всіх учасників судового процесу, які повинні мати доступ до матеріалів. Сьогодні не усі учасники мають поштовий ящик на mail.gov.ua і навіть ЕЦП. Зобов’язати це робити їх ніхто не може, і в цьому є велика прогалина, бо незважаючи на прогресивність усієї системи, самі учасники можуть гальмувати процедуру.

По-друге, законом визначено, що суд проводить розгляд справи виключно у  електронній формі. Але чи реально, аби усі документи подавались у відсканових копіях? Теоретично – реально, але на практиці, гадаю, не усі учасники будуть вчасно це робити та забезпечувати доступ інших осіб до матеріалів справ.

Третій фактор – справи, розгляд яких вже розпочато за матеріалами у паперовій формі. Тобто ті справи, які розпочалися до старту «Електронного суду» і які  продовжують розглядатися за матеріалами у паперовій формі. Всі ми розуміємо, що старі справи ніхто не буде переводити в електронну форму навіть у судах, які беруть участь у пілотному проекті. І якщо матеріали до першої інстанції подавались у паперовому вигляді, то і до судів касаційної інстанції вони попадуть у паперовій формі. Але це – справа часу. І можливо, старих паперових справ вдасться позбутися вже до кінця 2018 року, аби було  бажання.

Що ще?

Варто розуміти, що той пілотний проект суду, що працює сьогодні – це недосконала та неостаточна версія того, як в майбутньому буде працювати «електронний суд». Адже в майбутньому (сподіваюсь, не в такому й далекому) однією з функцій е-суду буде система автоматизованого арешту коштів, що буде у встановлених законом випадках забезпечувати негайне накладення арешту на грошові кошти, що знаходяться на банківських рахунках. Інформація щодо арешту коштів буде вноситися суддею до системи автоматизованого арешту коштів на підставі відповідної ухвали суду і все відбуватиметься значно швидше.

Також планується запровадження поняття електронних доказів. Це усі матеріали, що стосуються справи і можуть бути перенесені на електронні носії, наприклад, будь-які аудіо- відеоматеріали, текстові файли, плани, фото та навіть бази даних. Це не просто пришвидшить обмін матеріалами, а і допоможе дослідити докази оперативніше і з самого джерела.

Звісно, є купа нюансів, які хотілося би доопрацювати, підкорегувати, зробити усе швидше і якісніше, і Рим не одразу будувався. 

Вважаю, що сама по собі ідея створення «Електронного суду» дійсно інноваційна, сучасна, але не для нашої країни зараз. Бо наразі ми маємо, як мінімум, незавершене реформування правоохоронної системи та купу недосконалостей у судовій системі і без е-судів. То чи не краще було б приймати виважені рішення та діяти покроково, аби помірно завершити вдосконалення та реформування кожної системи, а не гнатися за усім і одразу. А ви що скажете?


Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх